Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – na którą pompę ciepła się zdecydować?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Budowa domu lub modernizacja budynku oznacza konieczność podjęcia wielu ważnych decyzji, w tym wyboru sposobu zapewniania w nim ciepła. Od kilku lat rosnącym zainteresowaniem w tym zakresie cieszą się pompy ciepła. I nic w tym dziwnego, bowiem pompa ciepła to energooszczędne, ekologiczne, bezobsługowe i niezawodne urządzenie, które zapewnia niskie koszty ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Rynek oferuje jednak bogaty wybór urządzeń, a pierwszym dylematem, przed jakim staje inwestor jest decyzja: pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Powietrzna pompa ciepła

W powietrznych pompach ciepła źródłem ciepła jest powietrze atmosferyczne z zewnątrz budynku. Pompa ciepła zapewnia ogrzewanie poprzez zasysanie powietrza z otoczenia i kierowanie go do instalacji grzewczej. Można ona jednak służyć nie tylko do zapewnienia ciepła, lecz również do chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Dostępne na rynku powietrzne pompy ciepła podzielić można na dwa rodzaje:

  • Pompa ciepła powietrze-powietrze, która pobiera powietrze z zewnątrz i kieruje do powietrza w pomieszczeniu. Tego typu pompy ciepła mogą jedynie ogrzewać lub chłodzić powietrze.
  • Pompa ciepła powietrze-woda – w tym przypadku również za dolne źródło ciepła służy powietrze z zewnątrz, jednakże ciepło jest przekazywane do instalacji grzewczej w budynku: ogrzewania podłogowego, grzejników czy instalacji zapewniającej ciepłą wodę użytkową. Tego rodzaju pompy również posiadają funkcję chłodzenia.

Powietrzne pompy ciepła są aktualnie najczęściej wybieranymi rodzajami pomp ciepła. Jest to przede wszystkim wynik znacznie niższych kosztów inwestycji niż w przypadku instalacji gruntowych pomp ciepła. Montaż powietrznych pomp ciepła jest również niemal bezinwazyjny, nie wiąże się z ingerencją w dom czy działkę, a samo urządzenie zajmuje niewiele miejsca, dlatego można je zamontować praktycznie wszędzie. Rozwiązanie to sprawdzi się zatem zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku modernizacji budynków. Powietrzne pompy ciepła mogą być również instalowane bez żadnych pozwoleń.

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowe pompy ciepła pobierają energię cieplną skumulowaną w ziemi, a następnie poprzez czynnik chłodniczy kierują do instalacji grzewczej w domu. Z tego względu konieczna jest instalacja tzw. wymienników ciepła. Wyróżnia się kolektory pionowe, które montowane są w głąb ziemi oraz kolektory poziome, które rozkłada się pod powierzchnią ziemi.

Ze względu na konieczność wykonywania prac ziemnych lub odwiertów gruntowe pompy ciepła są rekomendowane szczególnie w przypadku nowych budynków. Są to wysoko wydajne urządzenia, które zapewniają komfort cieplny nawet w ekstremalnych temperaturach zewnętrznych.

Koszt zakupu gruntowej pompy ciepła jako urządzenia jest porównywalny do kosztu zakupu pompy ciepła, jednakże prace związane z montażem, w tym przede wszystkim konieczność wykonywania odwiertów, sprawia, że wydatek na inwestycję w gruntowe pompy ciepła może być nawet dwukrotnie wyższy niż w przypadku powietrznych pomp ciepła. Dodatkowo, konieczne jest posiadanie działki o odpowiedniej powierzchni, a instalacja – wykonywanie prac ziemnych – wiąże się z koniecznością posiadania specjalnych pozwoleń.

Zalety powietrznych pomp ciepła oraz gruntowych pomp ciepła

Zarówno powietrzną pompę ciepła, jak i gruntową pompę ciepła można wykorzystać do zapewnienia ogrzewania w budynku. Obie mogą również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Wśród zalet zarówno powietrznych, jak i gruntowych pomp ciepła znajdują się:

  • Ekologia – zarówno pompy gruntowe, jak i pompy powietrzne to urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii, a ich praca nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego,
  • Niskie koszty eksploatacji – pompy ciepła zapewniają zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, a wraz z instalacją fotowoltaiczną dostarczającą darmową energię elektryczną koszty te zmniejszają się do zera,
  • Bezobsługowość – pompy ciepła są urządzeniami w pełni zautomatyzowanymi,
  • Bezpieczeństwo – korzystanie z pompy ciepła jako systemu grzewczego nie stwarza zagrożenia w postaci wybuchu, pożaru, czy zaczadzenia,
  • Niezawodność – zarówno pompa gruntowa, jak i pompa powietrzna może działać wydajnie i niezawodnie przez długie lata,
  • Dofinansowania i ulga podatkowa dają możliwość znacznego obniżenia wydatków na inwestycję,
  • Możliwość połączenia z innymi systemami np. z fotowoltaiką.

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – różnice

Główna różnica w działaniu powietrznych i gruntowych pomp ciepła opiera się o dolne źródło energii, na którym bazują. Powietrzne pompy ciepła muszą pracować w zmiennych warunkach – jesienią i wiosną w temperaturze około +10-15 stopni Celsjusza, zaś zimą niekiedy nawet w temperaturze -20 stopni Celsjusza. Z kolei grunt stanowi dużo stabilniejsze źródło ciepła – różnica temperatur wynosi od kilku do kilkunastu stopni. Nawet w przypadku dużych mrozów temperatura gruntu utrzymuje się na stałym poziomie. Przekłada się to na ich wysoką wydajność.

Pompa ciepła powietrzna posiada nieco mniejszą wydajność od pompy ciepła gruntowej. Jednakże na przestrzeni ostatnich lat udało się znacznie podnieść jej wydajność. Do niedawna przestawała ona pracować w warunkach -5 stopni Celsjusza, co w polskich warunkach nie było zbyt korzystne. Obecne technologie umożliwiają wydajne działanie pompy powietrznej nawet do -25 stopni Celsjusza.

Pompy powietrzne są również rozwiązaniem dostępnym praktycznie dla każdego. Można je zainstalować właściwie w każdym domu, niezależnie od posiadanej powierzchni działki. Dodatkowo, jej montaż nie wiąże się z pracami w gruncie, a zatem nie trzeba rozkopywać ziemi, a także nie jest konieczne specjalnych pozwoleń w celu jej montażu.

W przypadku pomp powietrznych niższe są również koszty inwestycji, dlatego wielu inwestorów wybiera właśnie to rozwiązanie. Można je dodatkowo obniżyć korzystając z ulgi termomodernizacyjnej oraz z dofinansowania na pompy ciepła.

Zatem pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Wszystko zależy od wielu czynników. Jeśli nie wiesz, który rodzaj pompy ciepła wybrać, skorzystaj z profesjonalnej pomocy instalatorów. W wyborze najlepszych specjalistów pomocny będzie opracowany przez nas ranking instalatorów pomp ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY