Pompy ciepła – monoblok

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Pompa ciepła powietrzna typu MONOBLOK charakteryzuje się jedną jednostką zewnętrzną, całkowicie składaną przez producenta.

Obecnie mocno popularny typ, ponieważ większość Instalatorów ma go w swojej ofercie. Najbardziej wrażliwym punktem w tym układzie jest woda, która z jednostki zewnętrznej idzie bezpośrednio na CO/CWU, niemniej wielu Instalatorów rozwiązuje ten problem użyciem mieszaniny glikolu. Montaż jest stosunkowo prosty oraz nie wymaga dodatkowych uprawnień (certyfikat F-GAZ), więc może go wykonać każdy doświadczony hydraulik.

Przy wyborze SPLIT/MONOBLOK warto poradzić się Specjalisty ds. Odnawialnych Źródeł Ciepła, ponieważ jest to trochę wybór pomiędzy tabletem, a laptopem. Liczą się nie tylko walory techniczne, które są na zbliżonym poziomie, a dany użytkownik i zastosowanie konkretnie w jego budynku.

Powietrzne pompy ciepła to innowacyjne i ekologiczne urządzenia grzewcze, które pozwalają na wydajne ogrzewanie dostosowane do potrzeb użytkowników. Zapewniają one ciepło w budynkach, a także przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ze względu na korzyści, jakie gwarantują – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym, a także wygodę korzystania z systemu i łatwość montażu, cieszą się one rosnącą popularnością.

Decydując się na inwestycję w powietrzną pompę ciepła inwestorzy stają przed wyborem urządzenia, w tym jej rodzaju – pompa typu SPLIT czy typu MONOBLOK?

Powietrzne pompy ciepła – jak działają?

Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami, które pobierają energię cieplną z powietrza atmosferycznego z zewnątrz budynku, a następnie za pomocą czynnika chłodniczego kierują ją do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz – do grzejników lub do ogrzewania podłogowego, a także do układu podgrzewającego wodę użytkową.

Pompa ciepła może służyć do ogrzewania budynków, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i do chłodzenia pomieszczeń, gdzie cały proces zostaje odwrócony, a ciepłe powietrze trafia na zewnątrz. Tym samym powietrzna pompa ciepła zastąpić może działanie klimatyzacji.

Powietrzna pompa ciepła typu MONOBLOK czy pompa ciepła typu SPLIT?

Pompy ciepła powietrzne różnią się od siebie budową – mogą składać się z jednej jednostki połączonej z instalacją (typ MONOBLOK) oraz dzielić się na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną (SPLIT).

Zarówno jedne, jak i drugie pompy ciepła składają się z tym samych komponentów. Różne jest za to ich rozmieszczenie. Wymiennik ciepła, czyli skraplacz, a także pompa obiegowa w pompie ciepła typu SPLIT znajduje się w jednostce wewnętrznej, która jest instalowana wewnątrz budynku, zaś parownik, sprężarka, wentylator, zawór rozprężny znajdują się w jednostce zewnętrznej. Układ chłodniczy jest zatem podzielony na dwie jednostki, które połączone są z pomocą przewodów, pomiędzy którymi krąży czynnik chłodniczy. Pompy ciepła MONOBLOK mają zlokalizowany cały układ chłodniczy w jednej jednostce.

Pompa ciepła powietrzna typu MONOBLOK charakteryzuje się jedną jednostką  zewnętrzną, całkowicie składaną przez producenta. Obecnie mocno popularny typ, ponieważ większość Instalatorów ma go w swojej ofercie. Najbardziej wrażliwym punktem w tym układzie jest woda, która z jednostki zewnętrznej idzie bezpośrednio na CO/CWU, niemniej wielu Instalatorów rozwiązuje ten problem użyciem mieszaniny glikolu. Montaż jest stosunkowo prosty oraz nie wymaga dodatkowych uprawnień (certyfikat F-GAZ), więc może go wykonać każdy doświadczony hydraulik. Przy wyborze SPLIT/MONOBLOK warto poradzić się Specjalisty ds. Odnawialnych Źródeł Ciepła, ponieważ jest to trochę wybór pomiędzy tabletem, a laptopem. Liczą się nie tylko walory techniczne, które są na zbliżonym poziomie, a dany użytkownik i zastosowanie konkretnie w jego budynku.

Pompa ciepła MONOBLOK- zalety

Podobnie jak każde rozwiązanie, tak i powietrzne pompy ciepło typu MONOBLOK, posiadają swoje zalety, jak i wady.

W przeciwieństwie do pompy ciepła typu SPLIT pompa ciepła MONOBLOK jest nieco droższa. Posiada jednak wiele zalet. Pompy ciepła typu MONOBLOK są kompaktowe, estetyczne, zaizolowane termicznie i akustycznie, a tym samym ciche. Mają hermetyczny układ chłodniczy wykonany przez producenta, a ich posiadanie nie wymaga konieczności prowadzenia karty urządzenia oraz wykonywania kontroli szczelności. Ich montaż jest również prostszy i niesie ze sobą mniejsze ryzyko błędów instalatorskich. Dodatkowo, na rynku dostępna jest duża gama urządzeń o różnym zakresie mocy – od od 6 kW po 60 kW, umożliwiająca dobór zarówno do potrzeb indywidualnych, jak i dużych obiektów przemysłowych.

Pompa ciepła MONOBLOK – cena

Cena pompy ciepła typu MONOBLOK zależna jest przede wszystkim od zastosowanej technologii, parametrów technicznych, mocy urządzenia. Cena pompy ciepła MONOBLOK waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo, należy doliczyć koszt poniesiony na montaż pompy ciepła – potrzebna jest do tego specjalistyczna wiedza, doświadczenie oraz profesjonalne narzędzia.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła typu MONOBLOK?

Wybór pompy ciepła typu MONOBLOK powinien być podyktowany nie tylko ceną urządzenia, lecz również jej parametrami technicznymi, mocą pompy oraz gwarantowaną przez producenta żywotnością. W podjęciu decyzji z całą pewnością pomoże opracowany przez nas ranking pomp ciepła 2022, a jeśli szukasz specjalisty, który zajmie się montażem urządzenia, sprawdź również również ranking instalatorów pomp ciepła 2022.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY