Ranking magazynów energii 2022
Którzy producencie magazynów energii są do rozważenia?

Ilość inwestycji w rozwiązania korzystające z odnawialnych źródeł energii z roku na rok rośnie. Widać to doskonale na przykładzie fotowoltaiki – coraz więcej osób prywatnych, jak i firm decyduje się na panele fotowoltaiczne, które zapewniają bezpłatną energię elektryczną i uniezależniają od podwyżek cen prądu na długie lata. Rozwiązaniem, które jest komplementarne z fotowoltaiką, jest system magazynowania energii. Służy on do przechowywania energii elektrycznej wygenerowanej przez instalację fotowoltaiczną, zapewniając możliwość wykorzystania jej w późniejszym czasie.

Zarówno inwestycja w panele fotowoltaiczne, jak i w magazyn energii, jest inwestycją długoterminową. Są to urządzenia, które mają działać przez wiele lat, dlatego ważny jest ich odpowiedni dobór. Zastanawiasz się, na jaki akumulator do fotowoltaiki warto postawić? Jak wybrać najlepszy domowy magazyn energii? Aby ułatwić Ci to zadanie przygotowaliśmy porównanie urządzeń – ranking magazynów energii 2022.

Magazyn Energii PylonTech

1.
Właściciel
PylonTech

PylonTech

Swoją działalność prowadzi od 2009 roku. Natomiast od 2013 roku jest liderem światowego rynku magazynów energii. Dostarcza rozwiązania zarówno dla warunków domowych, czego przykładem są modele US2000 oraz US3000, jak i również dla małych oraz większych przedsiębiorstw. Dzięki konstrukcji modułowej, każdy magazyn energii można rozbudować a dodatkowym atutem jest estetyczny wygląd produktu. Jeśli chodzi o plusy to jesteśmy w stanie znaleźć w internetowym źródle sporą ich ilość, np.:

  • certyfikat bezpieczeństwa TüV CE UN38.3;
  • minimum 10 lat lat gwarancji producenta;
  • modułowa konstrukcja pozwalająca na rozbudowę
  • łatwość montażu
  • estetyczny wygląd
  • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa
  • sukcesy firmy na rynku globalnym
  • duża gama produktowa skierowana do różnych odbiorców

Elementem wyróżniającym firmę jest również otrzymanie jako pierwszy producent magazynów energii certyfikatu od TUV Rheinland certyfikat 2Pfg 2511, jak i VDE-AR-E 2510-50, co zapewnia nas o przejściu najbardziej rygorystycznych standardów certyfikacji na świecie.

Magazyn Energii BYD

2.
Właściciel
BYD

Firma BYD

Powstała w 1995 roku w Chinach. Po ulicach kilku dużych miast w Polsce możemy zauważyć autobusy elektryczne wyprodukowane właśnie w firmie BYD, ponieważ zajmuje się głównie branżą motoryzacyjną. Oczywiście tworzy również magazyny energii dostępne na rynku polskim. Firma prezentuje ogromną gamę produktową o różnych pojemnościach. Oferowane modele są w zastosowaniu do użytku domowego ( MINI ES, BYD LVL ), ale również sprawdzą się w przechowywaniu dużych ilości energii z farm fotowoltaicznych bądź wiatrowych ( BYD ESS ). Zalety wynikające z wyboru firmy BYD:

  • 10-letnia gwarancja na produkt
  • trwała i wydajna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa;
  • możliwość rozbudowy modułowej
  • wysoka głębokość rozładowań do 96%
  • łatwość montażu
  • duży wybór modeli o różnych pojemnościach
  • wysoka kompatybilność z dostępnymi na rynku inwerterami
  • wysoka trwałość

Magazyn Energii Fronius

3.
Właściciel
FRONIUS

Austriacka firma Fronius od 1992 roku produkuje falowniki, a teraz również weszła na rynek oferując magazyny energii, które są kompatybilne ze wszystkimi inwerterami z ich gamy produktowej. Są rozpoznawalni na całym świecie, a ogromna sieć partnerska rozwinięta w ponad 60 krajach, daje bezpieczeństwo decydującym się Klientom na ich ofertę.

Produkty wyróżniają się długą żywotnością oraz wysokim bezpieczeństwem użytkowania. Wiele dobrego możemy powiedzieć o propozycji firmy Fronius zaprezentowanej w formie magazynów energii. M.in. ich produkty oferują:

  • Długa żywotność do 8000 ładowań
  • Głęboki poziom rozładowania oraz szybkie ponowne uzupełnienie
  • Gwarancja do 7 lat
  • Możliwość rozszerzenia pojemności magazynu
  • Kompatybilność z wieloma dostępnymi na rynku falownikami firmy Fronius, które są wysoko w rankingach inwerterów 2022
  • wydajna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4)
  • certyfikaty: IEC/EN 62133; EN 61000-6-2:2005, EN 61000-6-3:2007 + A1:2011, EN 62311:2008, FCC Part 15 Subpart B:2012 ClassB, UN 38.3

Magazyn Energii Samusng

4.
Właściciel
SAMSUNG

Firma została założona w 1969 roku. Jest jedym z największych dostawców produktów z dziedziny zaawansowanej technologii. Marka rozpoznawalna na całym świecie zapewnia bezpieczeństwo podczas całego okresu użytkowania wybranych produktów. Posiadają modele dopasowane do  gospodarstwa domowego, firmy czy przemysłu zabezpieczone w wydajny akumulator technologii litowo-jonowej. Oferowana gwarancja podstawowa wynosi 5 lat, natomiast można ją wydłużyć do 10 lat. Zalety jakie posiadają produkty firmy Samsung, to:

  • Wysoka wydajność do 6000 ładowań
  • Wydajna technologia litowo-jonowa
  • wodoodporność klasy IP 21
  • Możliwość monitorowania pracy przez urządzenia mobilne
  • Rozwiązanie zarówno 1-fazowe jak i 3-fazowe
  • Dostępność produktu dla różnych grup odbiorców; gospodarstwo domowe, firma, przemysł.

Jeśli poszukujesz nie tylko magazynu energii do fotowoltaiki, lecz również paneli fotowoltaicznych lub wykonawcy instalacji fotowoltaicznych, skorzystaj z naszych pozostałych rankingów.

Najlepsze magazyny energii – ranking magazynów energii 2022

Magazyny energii to technologia umożliwiająca przechowywanie energii elektrycznej wytworzonej za pomocą instalacji PV i wykorzystanie jej w późniejszym czasie. Połączenie działania instalacji fotowoltaicznej i magazynów energii jest opłacalne pod względem finansowym. Zapewnia ono efektywne wykorzystanie prądu.

Oferta magazynów energii dostępna na rynku jest naprawdę szeroka, co nie ułatwia wyboru urządzenia. Różnią się one zarówno pod względem cenowym, jak i parametrami technicznymi. Warto zdawać sobie sprawę, że dobór magazynu energii powinien być dokonany w indywidualny sposób do potrzeb inwestora oraz miejsca, w którym miałby on zostać zamontowany. Powinniśmy również wybierać magazyny energii o wysokiej jakości, gdyż przełoży się to na ich efektywną i niezawodną pracę przez długie lata.

Nasz ranking magazynów energii 2022 zawiera urządzenia, które doskonale pełnią swoją funkcję magazynowania energii wytworzonej za pomocą instalacji fotowoltaicznych. Magazynowanie energii pozwala na lepsze wykorzystanie wyprodukowanej energii – nie trafia ona do zewnętrznej sieci energetycznej. W ten sposób możliwe jest jej całkowite spożytkowanie (energia elektryczna, która zostaje oddana do sieci, wraca jedynie w 80%!).

Na co zwrócić uwagę wybierając magazyn energii?

Fotowoltaika jest inwestycją, którą docenia coraz szersze grono osób. Wielu z nich decyduje się również na magazyny energii, które pozwalają na efektywne wykorzystanie wytworzonego za pomocą paneli fotowoltaicznych prądu.

Pierwszą zasadą, jaką należy brać pod uwagę wybierając magazyn energii fotowoltaicznej jest to, że powinien on zostać dobrany indywidualnie do danego gospodarstwa domowego. Wielkim ułatwieniem jest w tym przypadku skorzystanie z profesjonalnej pomocy doradcy z firmy zajmującej się montażem magazynów energii. Zyskujemy wtedy pewność, że parametry takie jak pojemność magazynu zostaną dobrane prawidłowo do mocy instalacji fotowoltaicznej, a inwestycja w magazyn energii przyniesie oczekiwane efekty.

Jeśli zależy Ci na samodzielnym wyborze, z pomocą przychodzi nasz ranking magazynów energii, w którym uwzględniliśmy najważniejsze parametry tych urządzeń. Zwrócić należy uwagę na aspekty takie jak:

Sprawność akumulatorów

Sprawność akumulatorów magazynów energii to stosunek ilości energii elektrycznej, jaka trafia do akumulatora do ilości prądu, którą z niego odzyskamy. Nie cała energia, która zostaje oddana do urządzenia zostanie odzyskana, dlatego im wyższa jest sprawność akumulatora, tym lepsze są efekty działania magazynu.

Żywotność i głębokość rozładowania

Kolejnymi parametrami technicznymi, jakie warto brać pod uwagę wybierając magazyn energii, są ich żywotność oraz głębokość rozładowania, które są ze sobą ściśle powiązane. Żywotność akumulatorów zależy bowiem od głębokich ładowań i rozładowań – im jest ich więcej, tym żywotność urządzenia do magazynowania energii będzie mniejsza.

Magazyny energii ładują się w dzień, pobierając nadwyżkę energii, zaś ich rozładowanie następuje nocą, gdy muszą zmniejszać pobór energii z sieci elektroenergetycznej. Codzienna, intensywna eksploatacja urządzenia stopniowo skraca ich żywotność – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku każdej baterii.

Magazyn energii – cena w stosunku do jakości

Cena magazynu energii wahać się może od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to jednak urządzenie, które ma służyć przez długie lata, dlatego istotne jest, aby podejmując decyzję o wyborze sprzętu zwracać uwagę na zastosowaną do jego wykonania technologię oraz parametry techniczne.

Rodzaj magazynu energii

Technologie zastosowane do wykonania magazynu energii są bardzo różne i wpływają na pojemność magazynów energii, jego sprawność, moc, ilość cykli ładowania, żywotność urządzenia. Dostępne na rynku technologie to akumulatory litowo-jonowe Li-ion oraz akumulatory z zastosowaniem LiFePO. Istnieją również akumulatory kwasowo-ołowiowe, jednakże ich zastosowanie bywa stosunkowo problematyczne, a wydajność jest znacznie niższa.

Dobierając urządzenie możemy także wybrać magazyn energii AC lub magazyn energii DC. Różnią się one sposobem podłączenia do instalacji, a także ceną – system DC będzie tańszy, gdyż posiada wspólny z instalacją fotowoltaiczną inwerter, zaś AC wymaga odrębnego inwertera dla fotowoltaiki i dla akumulatora. Musi być to jednak specjalny, hybrydowy inwerter, dlatego magazyn DC da się zamontować tylko w przypadku braku istniejącej instalacji fotowoltaicznej, z zamiarem jej późniejszej instalacji. W przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej jedynym wyjściem będzie magazyn AC.

Pojemność magazynu energii

Pojemność magazynu energii również ma ogromne znaczenie. Jest to parametr, który określa ile energii elektrycznej można zmagazynować w urządzeniu. Zbyt duża pojemność będzie przekładać się na ich niezbyt efektywną pracę, krótszy okres działania, a także wyższy koszt instalacji.

Moc magazynu energii

Moc magazynu energii określa z kolei, ile energii jest w stanie oddać urządzenie w danym momencie. Powinna być ona dobrana do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego – dzięki temu przydomowy magazyn energii w pełni zaspokoi oczekiwania inwestorów.

Magazyn energii a fotowoltaika

Magazyny energii kojarzą się przede wszystkim z instalacją fotowoltaiczną, jednak nie wszystkie są przeznaczone do tego celu. Właśnie dlatego podejmując decyzję o wyborze magazynu energii sprawdzić, czy dany model jest odpowiedni do przetwarzania prądu uzyskiwanego z energii słonecznej.

Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę należy także wziąć pod uwagę zakup magazynu energii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego cena ulegnie w tym przypadku znacznemu obniżeniu.

Gwarancja na urządzenie do magazynowania energii

Gwarancja, jaką można uzyskać na magazyn energii, może być określana w różny sposób – na ilość lat, maksymalną ilość cyklów bądź na jedno i drugie. Niekiedy producenci decydują się również na rozwiązanie z modułów fotowoltaicznych, przyznając gwarancję na produkt i gwarancję na pojemność. Większość magazynów energii objęta jest gwarancją na 80% pojemności po 10-ciu latach, choć niekiedy można spotkać się i z 20-letnią gwarancją na działanie magazynu energii.

Domowy magazyn energii – opinie klientów

Z opinii klientów, którzy posiadają dany model urządzenia, można wyciągnąć wiele cennych wskazówek i informacji na temat jego działania. Zapoznanie się z nimi powinno być pierwszym krokiem, jaki uczynimy, gdy podejmiemy decyzję o posiadaniu magazynu energii w swoim domu.

Dobór urządzenia do magazynowania energii

Magazyny energii są urządzeniami, które różnią się od siebie wieloma parametrami. Przed podjęciem wyboru warto dokonać realnego oszacowania własnych potrzeb. Wybierając domowe magazyny energii należy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj urządzenia – magazyn typu DC czy AC
  • technologię wykonania akumulatorów
  • moc pojemnościowa urządzenia
  • żywotność baterii oraz głębokość rozładowania
  • standard bezpieczeństwa

Nasz ranking magazynów energii z całą pewnością pomoże w podjęciu decyzji, jednakże warto także rozważyć skorzystanie ze specjalistycznej wiedzy dobrego doradcy technicznego, który weźmie pod uwagę zapotrzebowanie na moc i pojemność magazynu energii, odpowiednio dobierze parametry i wyjaśni ich znaczenie. Tym samym uzyskać można najlepsze efekty z inwestycji.

Biuro projektowe
Po przeczytaniu artykułu Twoja ciekawość dotycząca magazynów energii wzrosła? Możemy pomóc Ci w uzyskaniu, większej ilości informacji od specjalistów z zakresu rozwiązań OZE. Nasi inżynierowie przeanalizują podane przez Ciebie dane, aby pomóc w doborze odpowiedniego modelu dla Twoich potrzeb oraz udzielą odpowiedzi na każde nurtujące pytanie. Nasz zespół specjalistów jest po to, aby pomagać. Nie czekaj i napisz do nas już dziś!

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY