Powietrzne pompy ciepła

Portal Energia

Ocena:

[5/5.0 1 głosów]

Brak ocen

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które służy do ogrzewania pomieszczeń oraz ich chłodzenia, jednocześnie dając możliwość przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To innowacyjne, ekologiczne i niezwykle wydajne rozwiązanie, które przyczynia się do powstawania oszczędności, a użytkownikom zapewnia niezwykłą wygodę korzystania.

Powietrzne pompy ciepła są jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów pomp ciepła. Ich ogromną zaletą jest niska inwazyjność montażu, możliwość instalacji niemal w każdym budynku, wysoka wydajność nawet w niskich temperaturach, a także korzystna cena. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w powietrzną pompę ciepła!

Powietrzna pompa ciepła – co to takiego?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje energię cieplną z otoczenia budynku. Jest to tzw. dolne źródło energii, którym może być grunt, woda lub powietrze atmosferyczne. Następnie, za pomocą czynnika chłodniczego, ciepło przekazywane jest do górnego źródła, czyli do instalacji grzewczej (ogrzewania podłogowego, grzejników) oraz do instalacji służącej do podgrzania wody użytkowej.

Powietrzna pompa ciepła korzysta z powietrza atmosferycznego zapewniając ogrzewanie domu lub innego budynku, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Istnieje również możliwość korzystania z niej w formie klimatyzacji do chłodzenia pomieszczeń.

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Działanie pompy ciepła typu powietrze-woda sprowadza się do działania znanych nam od dawna urządzeń użytku domowego jak lodówka czy klimatyzacja. Z tą jednak różnicą, że w tym przypadku „ciepło odpadowe” wykorzystujemy do ogrzewania. Precyzując, pompa pobiera ciepło z powietrza poza budynkiem (również przy temp. -25’ !) oraz dostarcza je poprzez wentylator znajdujący się na zewnątrz do jednostki wewnętrznej w budynku. Energia cieplna wytworzona w ten sposób pochodzi, aż w 75% całkowicie z powietrza. Pozostałe 25% to prąd rozruchowy pompy, czyli zasilanie z sieci elektrycznej lub własnego źródła wytwarzania energii. Energia ta przekazywana jest już bezpośrednio do urządzeń, które ogrzewają konkretne pomieszczenia oraz zapewniają ciepłą wodę użytkową.

Korzyści użytkowania powietrznej pompy ciepła:

EKONOMICZNE

  • Bardzo niskie koszty utrzymania komfortu cieplnego i CWU
  • Długa żywotność urządzenia
  • Brak konieczności budowy infrastruktury towarzyszącej np. kominy, kotłownia, magazyn opału itp.

EKOLOGICZNE

  • Brak bezpośredniej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Przyczynienie się do likwidacja SMOGU oraz zmniejszenie wpływu na efekt cieplarniany.
  • Dbałość o zdrowie mieszkańców i lokalnej społeczności poprzez zmniejszanie zapotrzebowania
    na paliwa kopalne, a tym samym ochronę środowiska.
  • Brak szkodliwych odpadów (popiół, sadza, spaliny)

UŻYTKOWE I EKSPLOATACYJNE

  • Brak konieczności czyszczenia urządzenia
  • Zapewnienie komfortu i wygody mieszkańcom, poprzez pełne automatyczne sterowanie czytaj: brak dylematu kto narąbie drzewa, jaki opał kupić w tym sezonie czy kto ma teraz podłożyć do pieca kolejny raz
  • Szybkie dopasowanie parametrów pracy do zmiennych warunków zewnętrznych oraz możliwość programowania konkretnych harmonogramów

Dlaczego warto zdecydować się na powietrzną pompę ciepła?

Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami wielofunkcyjnymi, które można stosować do zapewnienia ciepła w domu, chłodzenia pomieszczeń w upalne dni oraz do ogrzania wody użytkowej. To jednak nie jedyna z ich zalet!

Wśród korzyści, jakie płyną z instalacji powietrznej pompy ciepła, wymienić można również oszczędności – korzysta ona z odnawialnych i ogólnodostępnych, a także bezpłatnych zasobów środowiska, a ciepło przez nią generowane jest całkowicie darmowe. Odpada zatem koszt zakupu materiałów grzewczych czy opłaty za gaz. Jedynym wydatkiem pozostaje konieczność ponoszenia opłat za energię elektryczną, która w niewielkiej ilości potrzebna jest do zasilania pompy ciepła, jednak i ten koszt można zredukować decydując się na własną instalację fotowoltaiczną.

Ze względu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, pompy ciepła są również rozwiązaniami ekologicznymi. Nie zanieczyszczają one środowiska naturalnego, gdyż podczas ich pracy nie dochodzi do emisji szkodliwych gazów i pyłów.

Powietrzną pompę ciepła można zamontować niemal wszędzie, zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Nie potrzeba do tego specjalnych pomieszczeń w rodzaju kotłowni, a samo urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Montaż przebiega w sposób sprawny i praktycznie bezinwazyjny.

Warto także wiedzieć, że pompa ciepła jest urządzeniem bezpiecznym, które nie stwarza ryzyka wybuchu czy zaczadzenia, czystym oraz cichym. To również system bezobsługowy, który nie wymaga uciążliwych prac polegających na uzupełnianiu materiałów grzewczych czy czyszczenia urządzenia.

Zwrot z inwestycji w pompę ciepła następuje bardzo szybko, bo już po zaledwie kilku latach, zaś z pompy korzystać można przez nawet 50 lat. To bardzo opłacalna inwestycja, która jednocześnie uwalnia inwestora od podwyżek cen paliw opałowych czy gazu w długiej perspektywie czasowej.

Powietrzna pompa ciepła – dla kogo?

Powietrzne pompy ciepła to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie komfort użytkowania, ekologiczne rozwiązania, a także szuka skutecznego sposobu na oszczędności.

Możliwe jest zamontowanie pompy ciepła niemal wszędzie – zarówno w budynkach modernizowanych, jak i w nowopowstałych. Do zainstalowania pompy nie jest potrzebna działka, jak to ma miejsce w przypadku gruntowych pomp ciepła. Jest to urządzenie, które łatwo zainstalować, a sam montaż przebiega niemal bezinwazyjnie.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Pierwszym podziałem, jakiego można dokonać w przypadku pomp ciepła jest odróżnienie rodzajów urządzeń na pompy ciepła typu powietrze-powietrze, w których następuje jedynie przekierowanie ciepła z zewnątrz do wnętrza budynku oraz pompy ciepła typu powietrze-woda, które gdzie ciepło trafia do obiegu grzewczego oraz zasobnika z wodą, w celu jej podgrzania.

Powietrzne pompy ciepła podzielić można także na pompy ciepła typu SPLIT oraz MONOBLOK.

Pompa ciepła MONOBLOK a pompa ciepła SPLIT

Powietrzna pompa ciepła typu MONOBLOK jest pompą ciepła składającą się z jednej jednostki. Tego rodzaju powietrzna pompa ciepła składa się z komponentów takich jak sprężarka, skraplacz, parownik z wentylatorem, zawór rozprężny i pompa obiegowa, które mieszczą się w jednym urządzeniu. Jest ono wykonane fabrycznie i hermetycznie zamknięte. Pompa ciepła MONOBLOK może być montowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Z o pompie ciepła typu SPLIT mówimy w przypadku urządzenia, które składa się z dwóch modułów. W zewnętrznym znajdują się wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny, zaś w wewnętrznym – skraplacz, elektryczny podgrzewacz wspomagający oraz pompa obiegowa. Obie jednostki są połączone rurami chłodniczymi.

Zasada działania obu pomp ciepła jest taka sama, jednak w przypadku pomp ciepła MONOBLOK całe urządzenie wykonywane jest przez producenta, gdzie poddawane jest kontroli szczelności. Z kolei wykonanie pompy ciepła typu SPLIT zależy od jakości pracy instalatora, którego zadaniem jest wykonanie połączenia między modułami i napełnienie czynnikiem chłodniczym. Oba rozwiązania posiadają zarówno swoje wady, jak i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto zaczerpnąć rady eksperta posiadającego specjalistyczną wiedzę.

Powietrzna pompa ciepła – cena

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w ekologiczny system grzewczy, wiele osób zastanawia się, ile kosztuje powietrzna pompa ciepła? Czy wydatek na ten cel nie przekroczy kosztów na instalację kotła gazowego?

Cena pompy ciepła typu powietrze-woda waha się w zależności od rodzaju urządzenia, jego mocy, parametrów technicznych, gwarantowanej przez producenta żywotności. Najczęściej zakup urządzenia wraz z montażem mieści się w granicach 25-40 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że inwestycja zwraca się już w przeciągu kilku lat, zaś zyski z niej czerpie się nawet przez 50 lat. Koszty eksploatacji są bowiem bardzo niskie. To również pewność, że wszelkie podwyżki cen paliw opałowych w żaden sposób nas nie dotkną.

Dobór powietrznej pompy ciepła

Dobór pompy ciepła to przede wszystkim wybór jej rodzaju, a następnie mocy. Moc pompy ciepła powinna zostać dobrana w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło oraz na potrzeby podgrzania ciepłej wody użytkowej. Należy wziąć również pod uwagę czynniki takie jak: metraż budynku, rodzaj instalacji grzewczej, oczekiwana temperatura w pomieszczeniach, zapotrzebowanie na chłodzenie budynku czy współpracę z innymi systemami ogrzewania. Nie jest to zadanie łatwe, a inwestycja w pompę ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju pompy ciepła warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Najlepszych w branży zawiera nasz ranking instalatorów pomp ciepła 2021 – zachęcamy do zapoznania się z nim!

Montaż powietrznej pompy ciepła

Montaż pompy ciepła to zadanie dla ekspertów, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę oraz niezbędne narzędzia. Odpowiednio wykonana instalacja zapewni jego bezawaryjną pracę, a właściwe skonfigurowanie systemu to gwarancja wysokiego komfortu cieplnego dla użytkowników. Czas montażu powietrznej pompy ciepła, w zależności od rodzaju urządzenia i stopnia skomplikowania prac może wynieść od 1 do 3 dni.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY