• e-energia.pl
  • Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Podwyżki cen energii elektrycznej dotykają wszystkich – nie inaczej jest w przypadku wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które zużywają ogromne ilości prądu na pracę urządzeń w częściach wspólnych budynku. Istnieją jednak skuteczne sposoby na minimalizację kosztów eksploatacyjnych – jednym z nich jest inwestycja w panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni oznacza produkcję własnego, bezpłatnego prądu, a tym samym obniżone rachunki za prąd i realne oszczędności, które przeznaczyć można na ważne dla mieszkańców inwestycje.

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni – zalety rozwiązania

Fotowoltaika jest rozwiązaniem, które wykorzystuje odnawialne źródła energii. Pierwszą z jej zalet jest zatem ekologiczność – korzysta ona z zasobów naturalnych i niewyczerpalnych. Podczas swojej pracy instalacja fotowoltaiczna nie emituje również szkodliwych gazów cieplarnianych, zatem przyczynia się do poprawy jakości powietrza i nie zanieczyszcza środowiska naturalnego.

Ekologia to nie jedyna z mocnych stron fotowoltaiki. Inwestorzy decydują się jednak na nią przede wszystkim ze względu na możliwość zyskania oszczędności. Rosnące ceny prądu dotykają wszystkich – zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, przedsiębiorców, rolników jak i wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Podwyżkami kosztów zostają obciążeni mieszkańcy. Sposobem na uniknięcie konsekwencji podniesionych cen jest inwestycja w fotowoltaikę. Instalacje fotowoltaiczne wytwarzają bezpłatny prąd, którego nie trzeba nabywać od zewnętrznych dostawców.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe ponoszą wydatki związane z pracą urządzeń zasilanych energią elektryczną we wspólnych częściach budynku. Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni oznacza całkowicie darmową energię, która zasilać może oświetlenie klatek schodowych i parkingów, automatyczne bramy garażowe, systemy wentylacji, klimatyzacji czy windy. To niezależność od dostaw prądu z zewnątrz, a także od jego rosnących cen i to przez długie lata. Żywotność paneli fotowoltaicznych wynieść może nawet 25-35 lat.

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni oznacza również efektywnego zagospodarowania niewykorzystanej przestrzeni. Regulacje prawne obowiązujące w naszym kraju umożliwiają używanie powierzchni znajdującej się na dachu budynku do montażu instalacji fotowoltaicznych. Co więcej, na takiej powierzchni panują zazwyczaj bardzo dobre warunki do pracy paneli fotowoltaicznych – dobre nasłonecznienie, brak zacienienia, duża przestrzeń do montażu.

Instalacje fotowoltaiczne dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – czy to się opłaca?

Coraz więcej osób prywatnych, firm i gospodarstw rolnych decyduje się zamontować instalację fotowoltaiczną, która w realnym stopniu ogranicza wydatki ponoszone na energię elektryczną. Na rozwiązaniu, jakim jest fotowoltaika, zyskują również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, w których zużycie prądu jest ogromne. Jest to efekt nieustannego działania różnego rodzaju urządzeń w częściach wspólnych budynku. Inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwala skutecznie ograniczyć koszty ponoszone na prąd.

Warto także zaznaczyć, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się dość szybko, bo już zaledwie po kilku latach. Profity z posiadania fotowoltaiki czerpać można za to przez długi czas, gdyż instalacja może pracować wydajnie nawet przez 25-35 lat. Przez ten czas mieszkańcy w żaden sposób nie odczują konsekwencji podnoszenia przez producentów energii elektrycznej jej cen. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zyskają również bezpieczeństwo i niezależność energetyczną.

Zyski w postaci zaoszczędzonych w budżecie środków finansowych spożytkować można na różne cele, w tym modernizację nieruchomości, zakup nowych urządzeń, poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni oznacza również korzyść w postaci podniesienia wartości budynków.

Panele fotowoltaiczne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – wybór firmy fotowoltaicznej

Kluczowe znaczenie dla wydajności pracy instalacji oraz jej niezawodności ma sposób wykonania jej projektu oraz montażu. Właśnie dlatego do wykonania inwestycji w panele fotowoltaiczne dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych warto wybrać najlepszych specjalistów.

Przy wyborze firmy, która zajmie się zaprojektowaniem instalacji fotowoltaicznej dla wspólnoty mieszkaniowej, należy kierować się przede wszystkim opiniami o firmie, zakresem jej prac (poszukując takiej, która oferuje zarówno przeprowadzenie audytu energetycznego, dobranie paneli, wykonanie projektu, jak i montażu instalacji oraz jej zgłoszenie do sieci energetycznej), doświadczeniem i przeszkoleniem zespołu. Warto także stawiać na instalatorów oferujących dobrej jakości komponenty renomowanych producentów i dających na nie oraz na własne usługi wieloletnią gwarancję.

Instalacja fotowoltaiczna dla wspólnoty i spółdzielni mieszkaniowej powinna zostać dobrana indywidualnie, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz umiejscowienie instalacji. W ten sposób możliwe jest osiągniecie maksymalnych zysków z inwestycji.

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej dla spółdzielni mieszkaniowej

Fotowoltaika jest inwestycją, której koszt początkowy stanowi czasem utrudniającą podjęcie decyzji barierę. Istnieje jednak wiele sposobów na ułatwienie dostępności zakupu fotowoltaiki przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Mogą one skorzystać m.in. z preferencyjnych pożyczek na instalacje fotowoltaiczne.

Wspólnota mieszkaniowa oraz spółdzielnia mieszkaniowa ma również szansę na uzyskanie dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Jednym z przykładowych programów oferujących dotację na ten cel jest program Słoneczne Dachy, który działa na obszarze województwa wielkopolskiego. Co pewien czas pojawiają się także dedykowane spółdzielniom i wspólnotom programy, które finansuje m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki dotacjom fotowoltaika zwraca się znacznie szybciej, a jej rentowność staje się wyższa.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY