• e-energia.pl
 • Farmy fotowoltaiczne – fotowoltaika dla właścicieli gruntów

Farmy fotowoltaiczne – fotowoltaika dla właścicieli gruntów

Portal Energia

Ocena:

[5/5.0 2 głosów]

Brak ocen

Zainteresowanie wykorzystaniem rozwiązań korzystających z odnawialnych źródeł energii rośnie. Widać to doskonale na przykładzie fotowoltaiki, która czerpie z promieniowania słonecznego w celu produkcji energii elektrycznej, przyczyniając się do powstawania zysków dla inwestorów. Jest to rozwiązanie na tyle opłacalne, że coraz więcej przedsiębiorców inwestuje w farmy fotowoltaiczne, które mają zapewniać znaczne korzyści finansowe.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Fotowoltaika wykorzystuje odnawialne źródła energii do wytwarzania energii elektrycznej. Instalacje fotowoltaiczne zapewniają oszczędności na rachunkach za prąd. Dodatkowe środki finansowe pozostają zatem w budżetach inwestorów.

Niekiedy zapotrzebowania na energię elektryczną jest tak duże, że potrzebna jest instalacja fotowoltaiczna o naprawdę sporych rozmiarach. W tym przypadku skierować się można w kierunku farm fotowoltaicznych, z których roczna produkcja energii elektrycznej spokojnie zaspokoi potrzeby użytkowników. Farmę fotowoltaiczną wykorzystać można zarówno do zaopatrywania w prąd przedsiębiorstw przemysłowych, miast, obszarów podmiejskich, jak i w celu zarobkowym poprzez sprzedaż energii elektrycznej do sieci energetycznej.

Budowa farmy fotowoltaicznej polega na stworzeniu instalacji, która wytwarza energię elektryczną na dużą skalę. Ma ona przechwytywać sporą ilość energii słonecznej w celu przekształcenia jej w prąd, dlatego projektuje się ją z dużej ilości paneli fotowoltaicznych, a całą konstrukcję umiejscawia na gruncie.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę farmy fotowoltaicznej?

Inwestycja w farmy fotowoltaicznej zapewnia przede wszystkim realne zyski finansowe inwestorom. Przydatne są one szczególnie w przypadku przedsiębiorców, których działalność wiąże się z zużywaniem ogromnych ilości prądu. Idealnie nadają się zatem do przemysłu, gdzie maszyny produkcyjne działają niemal non stop, wymagając dużej ilości energii elektrycznej. Farma fotowoltaiczna zapewnia bezpłatną i czystą energię przez cały czas, 24 godziny na dobę.

Korzystania z farm fotowoltaicznych uniezależnia również od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej oraz od podwyżek jej cen. I to przez bardzo długi okres czasu, gdyż żywotności paneli wynieść może nawet do 35 lat.

Dla wielu inwestorów systemy fotowoltaiczne oznaczają możliwość zysków – wytwarzany prąd sprzedawany jest do sieci elektroenergetycznej. Kalkulacja zysków jest w tym przypadku stosunkowo prosta, gdyż ceny sprzedaży prądu ustalane są na aukcjach OE organizowanych przez URE. W prosty sposób można wyliczyć, ile można zyskać, gdy zdecydujemy się na komercyjną farmę fotowoltaiczną.

Nie da się również ukryć pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. W odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni, farmy fotowoltaiczne nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Energia słoneczna jest czystą energią, dlatego elektrownie fotowoltaiczne są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez świadomych konieczności podejmowania proekologicznych działań inwestorów.

Ile kosztuje farma fotowoltaiczna?

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej zależy od jej skali. W zależności od tego, jaka będzie moc instalacji fotowoltaicznej oraz jakie panele fotowoltaiczne zostaną użyte, a także czy zdecydujemy się na opcje dodatkowe, takie jak trackery solarne, wydatek poniesiony na inwestycję będzie różny.

Raport Instytutu Energii Odnawialnej z 2019 roku wskazuje na średni koszt budowy farmy fotowoltaicznej, który wynosił:

 • dla małych instalacji 50-500 kWp – 3,51 mln zł / Mwp,
 • dla mniejszych niż 1 MWp – 2,63 mln zł / Mwp,
 • dla większych niż 1 MWp – 2,05 mln zł / MWp.

Można się jednak spodziewać, że ceny te ulegają nieustannym zmianom, dlatego każdorazowo warto zrobić rozeznanie rynku. Warto również wiedzieć, że inwestycja w farmy fotowoltaiczne to wyłącznie początkowy wydatek związany z zakupem i montażem systemu – podczas jej działania nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów. Elektrownie fotowoltaiczne wykorzystują bezpłatne zasoby, a panele słoneczne słyną z długiej żywotności i niezawodnej pracy.

Wybór lokalizacji do instalacji farmy fotowoltaicznej

Farma fotowoltaiczna jest instalacją fotowoltaiczną o dużej mocy, dlatego najlepszą lokalizacją do jej zamontowania jest grunt. Niekiedy instalację fotowoltaiczną można zamontować na dachach budynków, lecz ze względu na dość małą przestrzeń i ograniczenia wynikające z położenia względem stron świata i nasłonecznienia najlepiej montować duże elektrownie słoneczne na specjalnej konstrukcji naziemnej. Grunt przeznaczony pod budowę farmy fotowoltaicznej powinien być płaski, najlepiej klasy IV lub niższej. Częstą praktyką jest wykorzystanie nieużytków rolnych o minimalnej powierzchni 2 hektarów.

Warto również wziąć pod uwagę nasłonecznienie danego miejsca – im lepszy dostęp do światła słonecznego, tym farma fotowoltaiczna wytworzy więcej energii, a inwestycja będzie bardziej rentowna. Wszelkie zacienione miejsca będą miały bardzo ograniczoną możliwość korzystania z promieniowania słonecznego, dlatego nie powinny na nich być montowane farmy fotowoltaiczne. Dobrze również, aby elektrownię słoneczną usytuować w niedalekiej odległości od linii wysokiego napięcia, co ułatwi jej podpięcie do sieci energetycznej.

Niezbędne wymogi do budowy farmy fotowoltaicznej

Aby móc zainwestować w farmę fotowoltaiczną niezbędne jest spełnienie kilku wymogów. Przede wszystkim trzeba dysponować tytułem prawnym do danej nieruchomości, na której ma być zainstalowana farma fotowoltaiczna. Należy także uzyskać pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej wydane przez starostę powiatowego. Dodatkowo, trzeba posiadać projekt budowlany, warunki przyłączenia instalacji (uzyskać je można po złożeniu wniosku precyzującego parametry elektrowni – warunki jej uzyskania określa ustawa Prawo Energetyczne), a także koncesję do produkcji energii elektrycznej wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Konieczne także dokonanie rejestracji na giełdzie TGE.

Finansowanie fotowoltaiki – sposoby

Inwestycja w fotowoltaikę, w tym również w budowę farm fotowoltaicznych, oznacza poniesienie sporego kosztu początkowego. Istnieją jednak skuteczne sposoby korzystnego finansowania instalacji fotowoltaicznej oraz metody zmniejszenia wydatków na jej zakup i montaż.

W przypadku prosumenta, czyli producenta i konsumenta energii elektrycznej w jednym, możliwe jest skorzystanie z dofinansowań np. z programu Mój Prąd, a także odliczenie fotowoltaiki od podatku dochodowego. Z kolei każdy, kto chce produkować energię elektryczną, może skorzystać m.in. z dotacji na budowę farmy fotowoltaicznej, jaką oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Dodatkowo, można liczyć na różne komercyjne sposoby finansowania. Uzyskać można m.in. leasing farm fotowoltaicznych, kredyt na fotowoltaikę, a także preferencyjne pożyczki na instalacje fotowoltaiczne.

Fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą zmniejszyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. O farmie fotowoltaicznej powinni pomyśleć również inwestorzy, którzy poszukują skutecznego sposobu na uzyskiwanie długoterminowych zysków.

  Szybki kontakt
  Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

  Nasza oferta

  Fotowoltaika

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Pompy Ciepła

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Magazyny energii

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Kredyty/Pożyczki

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY