Jak działa pompa ciepła gruntowa?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Wybór sposobu ogrzewania domu to jedna z kluczowych decyzji podczas jego budowy lub modernizacji. W ostatnich latach coraz większą popularność wśród rozwiązań zapewniających ogrzewanie budynku zyskały pompy ciepła. Są to innowacyjne, ekologiczne i energooszczędne urządzenia, które umożliwiają pozyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł energii i kierowanie go do instalacji grzewczej. Wśród dostępnych rodzajów pomp ciepła znajdują się gruntowe pompy ciepła, które zaliczane są do najbardziej wydajnych. Jak działa gruntowa pompa ciepła? Co ją wyróżnia? Jakie są jej rodzaje? I wreszcie – jakich korzyści można się spodziewać decydując się na montaż gruntowej pompy ciepła w swoim domu?

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które bazuje na odnawialnych źródłach energii. Może ona wykorzystywać energię cieplną nagromadzoną w wodzie, w powietrzu lub w gruncie. Pompa ciepła w głównej mierze do swojego działania potrzebuje naturalnych zasobów, zaś w około 25% – energii elektrycznej. Właśnie dlatego idealnie sprawdza się połączenie pompy ciepła z zapewniającą bezpłatny prąd instalacją fotowoltaiczną.

Systemy grzewcze, jakimi są pompy ciepła, składają się z trzech elementów:

  • dolnego źródła ciepła – odpowiada za pobranie energii cieplnej z zewnątrz,
  • pompy ciepła, która kieruje ciepło do instalacji grzewczej,
  • górnego źródła ciepła – jego zadaniem jest rozprowadzenie ciepła wewnątrz pomieszczeń.

Sama pompa ciepła nie wytwarza ciepła, a jedynie je pobiera i przekazuje do wnętrza budynku. To rozwiązanie bardzo ekologiczne, bowiem podczas pracy pompy ciepła nie są wytwarzane żadne spaliny ani chemiczne substancje.

Rodzaje pomp ciepła

Ze względu na dolne źródło ciepła, z którego energię czerpie pompa ciepła, wyróżnić można różne rodzaje urządzeń. Są to:

  • powietrzne pompy ciepła,
  • wodne pompy ciepła,
  • gruntowe pompy ciepła.

Każdy z wymienionych rodzajów urządzeń działa na podobnej zasadzie, posiadają również podobną budowę wewnętrzną, jednakże inny jest system pobierania ciepła z zewnątrz. Różnią się one również wydajnością, ceną oraz sposobem montażu.

Gruntowe pompy ciepła – co to takiego?

Gruntowa pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które pobiera ciepło z gruntu za pomocą czynnika chłodniczego, a następnie dostarcza je do budynku. Gruntowa pompa ciepła nie wytwarza ciepła, a jedynie umożliwia jego przepływ pomiędzy dwoma źródłami – górnym i dolnym.

Warto zaznaczyć, że jest ziemia stanowi doskonałe źródło ciepła, gdyż posiada duże pokłady energii cieplnej. Dodatkowo, wahania temperatury gruntu są niewielkie, co znacząco wpływa na wydajność gruntowej pompy ciepła – jest ona znacznie wyższa niż w przypadku powietrznej pompy ciepła narażonej na duże zmiany zakresu temperatur. Dzięki stabilności temperaturowej pompa ciepła może działać bez najmniejszego problemu nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.

Jak działa pompa ciepła gruntowa?

Wiele osób przed wyborem systemu grzewczego zastanawia się, jak działa gruntowa pompa ciepła? W celu zapewnienia jej prawidłowego funkcjonowania konieczny jest montaż wymiennika gruntowego, czyli systemu rur umieszczanego pod ziemią na odpowiedniej głębokości. Istnieją dwa sposoby instalowania wymiennika ciepła – poziomo lub pionowo. Kolektory poziome są układane pod powierzchnią ziemi, na przestrzeni nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych, zaś kolektory pionowe wymagają wykonania odwiertów w głąb ziemi.

Wymiennik gruntowy tworzony jest z rur powstałych z tworzywa sztucznego i wypełniony płynem niezamarzającym np. glikolem. Płyn ten krąży w rurach i odbiera ciepło z ziemi, a następnie trafia do wymiennika ciepła w pompie ciepła. Energia cieplna pobrana z gruntu jest przekazywana do czynnika chłodniczego, który podgrzewa się i zmienia stan skupienia z cieczy w parę. Trafia ona następnie do sprężarki, w której podniesiona zostaje jej temperatura.

Ostatni etap polega na przekierowaniu podgrzanej pary do skraplacza, gdzie następuje oddanie ciepła do systemu grzewczego – ogrzewania podłogowego bądź grzejników. Ciepło kierowane jest także do zasobnika z wodą w celu jej podgrzania. Gruntowa pompa ciepła może bowiem nie tylko zapewniać ogrzewanie, lecz również odpowiadać za przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Dlaczego warto zdecydować się na gruntową pompę ciepła?

Gruntowe pompy ciepła są wydajnymi systemami grzewczymi, które zapewniają użytkownikom wysoki komfort cieplny. Dlaczego warto zdecydować się na tego rodzaju rozwiązanie?

  • Gruntowa pompa ciepła jest bardzo wydajna – temperatura gruntu jest stabilna nawet w przypadku ekstremalnych spadków temperatur, co umożliwia bezproblemowa pracę urządzenia nawet w duże mrozy,
  • Gruntową pompę ciepła można zamontować niemal na każdym gruncie, nawet w sytuacji dość ograniczonej powierzchni działki (gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym),
  • Można ją również zamontować zarówno w nowym budynku, jak i w przypadku modernizacji istniejącego,
  • Gruntowa pompa ciepła zajmuje niewiele miejsca,
  • Gruntowa pompa ciepła zapewnia wygodę korzystania – jest to system bezobsługowy, który nie wymaga prac takich jak uzupełnienie opału czy czyszczenie pieca,
  • Jest to również system wielofunkcyjny – można ją zastosować do ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody użytkowej,
  • Gruntowe pompy ciepła zapewniają również niskie koszty eksploatacji, a zatem niewielkie wydatki ponoszone na ogrzewanie – idealnym rozwiązaniem jest jej połączenie z fotowoltaiką, która zapewnia dostęp do darmowej energii elektrycznej, czyniąc pompę ciepła urządzeniem bezkosztowym,
  • Gruntowa pompa ciepła jest urządzeniem bezpiecznym, które nie stwarza ryzyka pożaru, wybuchu czy zaczadzenia,
  • Zasada działania pompy ciepła gruntowej opiera się o odnawialne i naturalne źródła energii, a jej praca nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji. Jest to zatem rozwiązanie bardzo ekologiczne.

Wady gruntowych pomp ciepła

Tak jak i każdy inny system ogrzewania z gruntową pompą ciepła posiada swoje wady. Można do nich zaliczyć:

  • Wysoki koszt inwestycji, wynikający przede wszystkim z montażu kolektorów poziomych (odwierty) lub kolektorów pionowych,
  • Konieczność wykonania odwiertów lub prac w ziemi, co wiąże się z rozkopywaniem działki,
  • Niekiedy potrzebna jest sporej powierzchni działka, aby możliwe było wykonanie montażu gruntowej pompy ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY