Pompy ciepła

Ranking Pomp Ciepła 2022 - najlepsze pompy ciepła
Które marki pomp ciepła są godne zaufania? Jak je rozpoznać?

Zamiast zastanawiać się, który model pompy wybrać, w pierwszej kolejności powinniśmy zatrzymać się na wyborze producenta. To z nim będziemy związani gwarancją oraz od jego rzetelności będzie zależała kwestia serwisowania czy dostępności części zamiennych. Konkretny produkt to często wybór bardzo sprecyzowanych preferencji użytkownika lub możliwości termicznych budynku. Za to marka to coś z czym się wiążemy na długie lata i to na dobre i na złe.

Biorąc pod uwagę powyższe Ranking Producentów Pomp Ciepła został w pierwszej kolejności sklasyfikowany pod względem wysokości kapitału zakładowego, jako właśnie tego gwaranta, który pozwala nam zaufać, że przez 30 letni okres korzystania z ich sprzętu będziemy mieli się do kogo zwrócić w razie potrzeby.

W dalszej kolejności zostały wzięte pod uwagę:

 • Czas istnienia firmy na rynku
 • Transparentność formy działania
 • Ilość dostępnych rodzajów pomp ciepła (grunt, powietrze, woda)
 • Wszechstronność oferty (dom, użytek komercyjny, przemysłowe)
 • Średni max. COP
1.

BLAUPUNKT

Producent:
BLAUPUNKT
Nasza ocena:
5.0/5.0

Flagowa seria: Blaupunkt
Rodzaj: powietrzna
Typ: split i monoblok
Max. okres gwarancji: 5 lat
Max. COP:  5,52

Blaupunkt to niemiecka marka o ugruntowanej pozycji w branży urządzeń elektronicznych. Powietrzna pompa ciepła Blaupunkt gwarantuje przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz zachowania komfortowej temperatury wewnątrz budynku, jest przystosowana do europejskiego klimatu. Cechuje ją najwyższy poziom technologiczny i gwarancja jakości. Pompa składa się z komponentów od wiodących producentów, m.in.: Panasonic, Carel, Wolong.
Pompa ciepła Blaupunkt split 10

Zalety pompy ciepła BLAUPUNKT

 • Niski pobór energii
 • Cichy tryb pracy
 • Inteligentny system odszraniania
 • Mobilna aplikacja do zdalnego sterowania
 • Niewielkie wymiary i wygodna instalacja
 • Zakres dostępnych mocy od 6 kW do 40 kW.
 • Pompy pozytywnie przeszły testy w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękinii.
2.

KAISAI ARCTIC

Producent:
KAISAI
Nasza ocena:
4,9/5.0

Flagowa seria: ARCTIC
Rodzaj: powietrzna
Typ: split i monoblok
Max. okres gwarancji: 5 lat
Max. COP:  5,2

KAISAI to polski producent, który wyróżnia na tle innych dedykowaną aplikacją do wszystkich swoich urządzeń o najbardziej rozbudowane funkcjonalności na rynku. Zadowolą one najbardziej wymagających Inwestorów. Deklasuje pozostałą konkurencję posiadając, aż 5-krotnie wyższy kapitał zakładowy od kolejnego w zestawieniu producenta. Seria ARCTIC to 14 modeli o mocy od 6 do 16 kW. Wszystkie pompy posiadają certyfikat KEYMARK, tj. przeszły pomyślnie szereg testów w laboratorium i tym samym potwierdziły spełnianie europejskich standardów jakościowych oraz ekologicznych produktu, a także danych podawanych przez producenta w kartach katalogowych.
Pompa Ciepła - KAISAI_ARCTIC

Zalety pompy ciepła KAISAI

 • Wifi w standardzie
 • Rozbudowana aplikacja do sterowania urządzeniem
 • Najnowszy ekologiczny czynnik chłodniczy R32
 • 2 obiegi grzewcze w standardzie
 • Cicha praca
3.

DAIKIN Altherma

Producent:
DAIKIN
Nasza ocena:
4.7/5.0

Flagowa seria: Altherma
Rodzaj: gruntowa, powietrzna
Typ: pion/poziom oraz split/ monoblok
Max. okres gwarancji: 10 lat
Max. COP:  5,1

DAIKIN posiada szeroką ofertę zarówno dla celów przemysłowych jak i do użytku domowego. W swoim portfolio posiada oprócz najpopularniejszego typu powietrze-woda również od dawna znaną technologię pozyskiwania ciepła z gruntu. Firma od wielu lat znana jest w Polsce z klimatyzacji i systemów chłodniczych. Seria Altherma składa się z 22 różnych modeli pomp, a model Altherma 3 został wyróżniony nagrodą IF design award oraz Reddot Product Design Award za innowacyjny projekt. Powyższe nagrody przyznawane są w ramach najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na całym świecie.
Pompa Ciepła - DAIKIN_ALTHERMA

Zalety pompy ciepła DAIKIN

 • Aplikacja e-care
 • Nowoczesny i stylowy design
 • Najnowszy ekologiczny czynnik chłodniczy R32
 • Certyfikat KEYMARK
4.

NIBE S

Producent:
NIBE
Nasza ocena:
4.6/5.0

Flagowa seria: NIBE S
Rodzaj: gruntowa, powietrzna
Typ: pion/poziom oraz split/ monoblok
Max. okres gwarancji: 5 lat
Max. COP:  5,12

NIBE to szwedzka marka, stworzona dla trudnego klimatu skandynawskiego. W samej Szwecji istnieje od 1952r, zaś w Polsce pod nazwą NIBE-BIAWAR Sp. z o.o. od 2010r. Na ich stronie możemy znaleźć zapewnienie, że dbając o maksymalny komfort i minimalne zużycie energii, nie zapominają o dbałości o przyrodę, zapewniając idealny klimat w domu. NIBE posiada sieć Autoryzowanych Instalatorów która, obejmująca całą Polskę oraz zrzesza w pełni przeszkolonych i autoryzowanych monterów w zakresie doboru, instalowania, a także uruchamiania systemów NIBE. Seria S zapewni efektywne ogrzewanie oraz chłodzenie. Pozwoli również uzyskać wysoką wydajność ciepłej wody.
Pompa Ciepła - NIBE_S

Zalety pompy ciepła NIBE

 • Aplikacja myUplink
 • Unikatowy design
 • Kompatybilność z inteligentnym domem
5.

VIESSMAN Vitocal

Producent:
VIESSMAN
Nasza ocena:
4.5/5.0

Flagowa seria: Vitocal
Rodzaj: gruntowa, powietrzna
Typ: pion/poziom oraz split/ monoblok
Max. okres gwarancji: 5 lat
Max. COP:  5,0

VIESSMAN to niemiecka firma, która już drugą dekadę jest aktywna na Polskim rynku. Na oficjalnej stronie możemy znaleźć referencje oraz realizacji przemysłowych pomp ciepła. Asortyment produktów zaczyna się od prostych budynków mieszkalnych, poprzez obiekty użytkowych do zakładów przemysłowych. System grzewczy posiada certyfikat epha (European Quality Label for Heat Pumps). Spośród dostępnych modeli możemy wybrać zarówno te dedykowane do nowego budownictwa jak i do obiektów modernizowanych.
VIESSMANN_VITOCAL

Zalety pompy ciepła VIESSMAN

 • Modele z możliwością ogrzewania i chłodzenia w jednym urządzeniu
 • Aplikacja ViCare App
 • Kompatybilny system grzewczy
6.

PANASONIC Aquarea

Producent:
PANASONIC
Nasza ocena:
4.4/5.0

Flagowa seria: Aquarea
Rodzaj: powietrzna
Typ: split/monoblok
Max. okres gwarancji: 5 lat
Max. COP:  5,12

PANASONIC posiadając wieloletnie doświadczenie oraz sprzedając na całym świecie i zajmuje jedną z czołowych pozycji w branży ogrzewania i chłodzenia. Oferta pomp ciepła zawiera zarówno produkty dla obiektów typu sklepy czy restauracje, jak i dla domów jedno czy wielorodzinnych. Urządzenia w zależności od modelu można idealnie odnajdą się w budynkach pasywnych oraz termomodernizowaniach. Linia kompaktowych urządzeń AL-IN-ONE zadowoli najbardziej wymagających użytkowników, dzięki zintegrowaniu jednostek, które dostarczają ciepła wodę do użytku wraz z grzewczą i chłodniczą.
Pompa Ciepła - PANASONIC_AQUAREA

Zalety pompy ciepła PANASONIC

 • Modele z możliwością ogrzewania i chłodzenia w jednym urządzeniu
 • Aplikacja Aquarea Smart
 • Najnowszy czynnik chłodniczy R32
7.

BUDERUS Logatherm

Producent:
BUDERUS
Nasza ocena:
4.4/5.0

Flagowa seria: Logatherm
Rodzaj: gruntowa, powietrzna
Typ: pion/poziom oraz split/monoblok
Max. okres gwarancji: 5 lat
Max. COP:  4,0

BUDERUS w swojej ofercie posiada pompy ciepła dla budynków mieszkalnych oraz dla obiektów komercyjnych. Mimo niezbyt rozbudowanego portfolio samych modeli i małej ilości referencji na oficjalnej stornie firma od wielu lat rok do roku otrzymuje wyróżnienia Super Marka w kategorii „Urządzenia i systemy grzewcze”. Od 2003 producent jest częścią Grupy BOSCH. 95% udziałów całej sprzedaży to kotły kondensacyjne. Oferta pomp ciepła zawiera jedynie 3 modele do celów domowych oraz 2 do celów przemysłowych lub budynków wielorodzinnych.
Pompa Ciepła - BUDERUS_LOGATHERM

Zalety pompy ciepła BUDERUS

 • Modele z możliwością ogrzewania i chłodzenia w jednym urządzeniu
 • Aplikacja MyBuderus
 • Nowoczesny wygląd
8.

GALMET AIRMAX²

Producent:
GALMET
Nasza ocena:
4.2/5.0

Flagowa seria: AIRMAX²
Rodzaj: gruntowa, powietrzna
Typ: pion/poziom oraz split/monoblok
Max. okres gwarancji: 5 lat
Max. COP:  5,6

GALMET to Polska firma, która zaczęła swoje działanie jeszcze w latach 90’ i przez kolejne lata aktywnie uczestniczy w trendach branży grzewczej. Oferuje pompy ciepła wyłącznie do użytku domowego w 6 różnych modelach, które oferują ogrzewanie C.O. i C.W.U, a także 3 wyłącznie do centralnego ogrzewania. Każda z pomp tej serii może dodatkowo być wyposażona w system Soft Start, który pozwala na łagodny start sprężarki, co obniża głośność pracy. Firma udziela się w licznych wydarzeniach branżowych. W 2019r. została ich pompa została wyróżniona Medalem Targów ENEX.
Pompa Ciepła - GALMET_AIRMAX

Zalety pompy ciepła GALMET

 • Wysoki COP w wybranych modelach
 • Sterowanie poprzez moduł WiFi
 • Unikatowy desing
9.

HELAWEX PCCO

Producent:
HELAWEX
Nasza ocena:
4.0/5.0

Flagowa seria: PCCO
Rodzaj: powietrzna
Typ: split/monoblok
Max. okres gwarancji: 5 lat
Max. COP:

HELAWEX od wielu lat zajmuje wysoką pozycję w zakresie instalacji solarnych oraz pomp ciepłą. W prestiżowych rankingach zajmuje często 1 miejsce jeśli chodzi o kolektory słoneczne. Firma zarządzana jest zgodnie z normą ISO 9001 (certyfikat TÜV ) oraz bierze udział w projekcie pod nazwą GREENEVO, który wspiera rozmów innowacyjnych polskich przedsiębiorstw zagranicą. Ciekawym rozwiązaniem są oferowane pompy ciepła PCWB dedykowane do wody basenowej, które posiadają tytanowy wymiennik ciepła, jednakże ich moce pozwalają na zasilenie jedynie przydomowych basenów. Oferta pomp ciepła skierowana jest wyłacznie na ogrzewanie gospodarstw domowych.
Pompa Ciepła - HELAWEX_PCCO

Zalety pompy ciepła HELAWEX

 • Wysoki COP w wybranych modelach
 • System EKONTROL
 • Seria KAMELEON, gdzie kolor jednostki zewnętrznej pompy ciepła można wybrać na zamówienie spośród 1625 kolorów palety RAL

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami, które zapewniają możliwość ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Służyć mogą także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ze względu na niskie koszty eksploatacji przyczyniają się one do powstawania oszczędności w portfelu inwestorów. Są również przyjazne dla środowiska naturalnego, gdyż nie wytwarzają szkodliwych spalin. Dla użytkowników oznaczają również wygodę korzystania z urządzenia, gdyż system jest łatwy w obsłudze i nie wymaga uciążliwych prac.

Każdy, kto pierwszy raz ma styczność z pompą ciepła, zastanawia się, w jaki sposób ona działa. Otóż jest to urządzenie, które wykorzystuje różnicę temperatur pomiędzy dolnym źródłem ciepła, a górnym źródłem. Działa ono w oparciu o mechanizm naprzemiennego sprężania i rozprężania powietrza, wytwarzając w ten sposób ciepło, które trafia następnie do centralnego ogrzewania lub ogrzewania podłogowego w budynku. Działanie to można zastosować w obie strony – instalacja pompy ciepła może pobierać ciepło z pomieszczeń i oddawać je na zewnątrz, pełniąc rolę klimatyzacji.

Pompy ciepła mogą wykorzystywać różne źródła energii – pobierać energię cieplną z gruntu (gruntowa pompa ciepła), z wody (wodna pompa ciepła) lub z powietrza (powietrzna pompa ciepła). W ostatniej kategorii znajduje się ciesząca się dużą popularnością pompa ciepła powietrze-woda.

Ranking pomp ciepła – porównanie pomp ciepła

Pompa ciepła jest rozwiązaniem dla każdego, kto szuka taniego i wygodnego sposobu ogrzewania budynku. Pompa ciepła to jednak nie tylko ogrzewanie – urządzenie zapewnia również ciepłą wodę użytkową oraz możliwość chłodzenia pomieszczeń. Uniwersalność zastosowania pompy ciepła jest jedną z jego ogromnych zalet.

Wybór pompy ciepła nie jest prostym zadaniem – należy wziąć po uwagę wiele czynników, które mają znaczący wpływ na jej wydajną i niezawodną pracę. Warto wiedzieć, że pompę ciepła należy każdorazowo dobierać indywidualnie, aby zaspakajała ona potrzeby inwestora, odpowiadała jego oczekiwaniom, a także pasowała do warunków z miejsca inwestycji.

Ranking pomp ciepła w dużym stopniu ułatwia wybór najbardziej dostosowanego do potrzeb użytkowników urządzenia i położenia instalacji.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Dobór pompy ciepła zależy od wielu czynników. Dobrze jest powierzyć go specjalistom – ranking firm montujących pompy ciepła 2022 z całą pewnością pomoże w wyborze najlepszych firm świadczących tego rodzaju usługę. Jeśli jednak chcesz go dokonać samodzielnie, przyda Ci się opracowany przez nas ranking pomp ciepła.

W porównaniu pomp ciepła zestawiliśmy najlepsze i najwydajniejsze urządzenia cenionych producentów, które wyróżnia wysoka jakość wykonania. Wybierając pompę ciepła samodzielnie, weź pod uwagę parametry techniczne pompy ciepła oraz kilka innych czynników:

Rodzaj pompy ciepła

Oferta pomp ciepła dostępna na rynku jest naprawdę bardzo szeroka, dlatego wybór urządzenia może być problematyczny. Pierwszym kryterium, które odróżnia od siebie pompy ciepła jest dolne źródło ciepła, za które posłużyć może powietrze zewnętrzne, grunt lub wody gruntowe.

Wybór urządzenia zależy od warunków z miejsca inwestycji. Powszechnie dostępnym zasobem, z którego korzystać może każdy i w dowolnej ilości, jest powietrze atmosferyczne, stąd ogromną popularnością cieszą się pompy ciepła powietrze-woda. Wodne pompy ciepła mogą być stosowane wyłącznie na działkach, na których dostępne są wody gruntowe w odpowiednich ilościach i odpowiedniej jakości (bardzo często są one zanieczyszczone, co utrudnia działanie instalacji).

Cena pompy ciepła również jest uzależniona od dolnego źródła energii. Gruntowe pompy ciepła zaliczane są do najdroższych, zaś powietrzne pompy ciepła będą miały znacznie bardziej przystępną cenę.

Zastosowanie

Głównym zadaniem pomp ciepła jest zapewnienie ogrzewania w domu – jest to innowacyjny, ekologiczny i energooszczędny system grzewczy. Można je zastosować również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, a także do chłodzenia i wentylowania pomieszczeń. Przed wyborem urządzenia warto się zastanowić, w jakim celu chcemy jej używać i sprawdzić, czy dane urządzenie posiada taką funkcję.

Samodzielne czy dodatkowe źródło ogrzewania

Pompa ciepła może samodzielnie ogrzewać budynek bądź może być wspomagana przez inne źródło ciepła. W przypadku dwóch urządzeń grzewczych mówimy o układzie biwalentnym, który najczęściej stosowany jest w przypadku pomp ciepła powietrze-woda oraz w sytuacji modernizacji budynków z ogrzewaniem grzejnikowym.

Moc pompy ciepła

Dobór mocy pompy ciepła to jedna z kluczowych decyzji, która ma ogromne znaczenie dla osiąganych przez nią efektów. W przypadku zbyt małej mocy nie będzie zaspokojony komfort termiczny użytkowników, zaś zbyt duża moc wiąże się z brakiem wykorzystania parametrów pompy, a tym samym poniesieniem znacznie wyższych kosztów. Moc pompy ciepła powinna zostać zatem dobrana odpowiednio do zapotrzebowania na energię cieplną.

Sprawność

Parametrem, który należy brać pod uwagę, jest współczynnik sprawności, czyli COP. Jest to stosunek ilości energii elektrycznej dostarczonej do pompy oraz energii cieplnej, którą urządzenie wytworzy. Im wyższa wartość tego współczynnika – tym lepiej, gdyż oznacza to niższe koszty produkcji ciepła.

Drugim współczynnikiem, który występuje, jest SCOP, w którym pomiar sprawności dokonywany jest w sezonie grzewczym. Jest to stosunek energii cieplnej wytwarzanej w sezonie grzewczym i energii elektrycznej zużytej w tym czasie. Im wyższa wartość SCOP, tym urządzenie jest bardziej energiooszczędne i tańsze w eksploatacji.

Klasa efektywności

Klasa efektywności energetycznej pomp ciepła jest parametrem, który oblicza się biorąc pod uwagę roczne zużycie prądu w porównaniu do zużycia prądu najpopularniejszych modeli pomp ciepła.

Okres gwarancji

Decydując się na pompę ciepła powinno sprawdzić się również okres gwarancji urządzenia. Im będzie dłuższy, tym lepiej, gdyż w przypadku pojawienia się jakichkolwiek usterek czy awarii otrzymujemy możliwość skorzystania z darmowego serwisu oferowanego przez producenta. Najczęściej producenci przyznają na swoje urządzenia gwarancję 5-cio letnią.

Sterownik do pompy ciepła

Obsługa systemu grzewczego, jakim są pompy ciepła, nie jest skomplikowana. Niektóre urządzenia posiadają jednak dodatkowe funkcje, takie jak programowanie czasu pracy urządzenia, tryb urlopu lub tryb zwiększonej wydajności ciepłej wody użytkowej.

Producent pompy ciepła

Wybierając pompę ciepła powinno się również zwrócić uwagę na jej producenta. Postawić należy na firmę, która działa na rynku od lat, posiada stabilną sytuację finansową i cieszy się uznaniem klientów. Dobrze również, aby producent posiadał własny, szybko reagujący zespół techniczny w naszym kraju, który sprawnie przeprowadzi serwis w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z pracą systemu grzewczego.

Czy warto zainstalować pompę ciepła?

Zastanawiasz się, skąd wynika popularność pomp ciepła i czy naprawdę warto zastosować je jako sposób ogrzewania pomieszczeń? Weź pod uwagę kilka zalet, jakie posiadają!

Pompa ciepła jest przede wszystkim urządzeniem niezawodnym – może ona działać wydajnie nawet przed 50 lat. W tym czasie przynosi ona korzyści finansowe w postaci redukcji kosztów eksploatacyjnych ponoszonych na ogrzewanie czy podgrzewanie wody.

Ze względu na swoje niewielkie wymiary można ją zamontować praktycznie wszędzie. Zajmuje ona zdecydowanie mniej miejsca niż inne systemy ogrzewania budynków. W przeciwieństwie do nich jest także urządzeniem wygodnym w obsłudze, które nie wymaga uzupełniania materiałów grzewczych czy sprzątania. Działa w sposób cichy, nie zakłócając spokoju użytkowników, a także zapewnia im bezpieczeństwo.

Kolejną zaletą jest także ekologiczność pompy ciepła. Korzysta ona z odnawialnych źródeł energii, czyli niewyczerpalnych zasobów środowiska, a podczas pracy nie emituje szkodliwych spalin.

Pamiętaj, że możesz samodzielnie wybrać urządzenie – nasz ranking pomp ciepła z całą pewnością Ci w tym pomoże. Znajdziesz w nim najlepsze pompy ciepła dostępne na rynku, które wyróżniają dobre parametry techniczne oraz renomowanych producentów pomp ciepła. Warto jednak wiedzieć, że dobór odpowiedniej pompy nie jest zadaniem prostym, więc dobrze jest powierzyć go specjalistom – najlepszych w Polsce znajdziesz w rankingu instalatorów pomp ciepła 2022.

  Szybki kontakt
  Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

  Nasza oferta

  Fotowoltaika

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Pompy Ciepła

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Magazyny energii

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Kredyty/Pożyczki

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY