Pompy ciepła – gruntowa

Portal Energia

Ocena:

[5/5.0 1 głosów]

Brak ocen

Pompy ciepła to nowoczesne, wydajne i ekologiczne systemy grzewcze, które służą do ogrzewania domu lub innego budynku, a także zapewniają ciepłą wodę użytkową. Opierają one swoje działanie na odnawialnych źródłach energii, wykorzystując energię cieplną skumulowaną w gruncie, wodach gruntowych lub w powietrzu atmosferycznym. Ze względu na dolne źródło ciepła, z którego korzystają, wyróżnić można kilka rodzajów urządzeń. Jednym z nich są gruntowe pompy ciepła.

Gruntowa pompa ciepła – co to takiego?

Gruntowa pompa ciepła to system grzewczy, który pozyskuje energię cieplną z gruntu znajdującego się na zewnątrz budynku, a następnie kieruje ją do instalacji grzewczych. Jest to urządzenie, które posiada dwa źródła ciepła – dolne, z którego pobierane jest ciepło oraz górne, oddające ciepło w celu zapewnienia ogrzewania budynku. Pompa ciepła jest zatem rozwiązaniem, które umożliwia przepływ ciepła między dwoma źródłami.

Gruntowe pompy ciepła słyną z największej wydajności, która jest w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania przy stosunkowo najmniejszym zużyciu energii w zestawieniu z innymi rodzajami pomp. Układ pompy jest całkowicie zamknięty, a czynnikiem jest zazwyczaj glikol. Pompy pobierają ciepło z gruntu poprzez wymiennik, który może być pionowy lub poziomy. W odróżnieniu od powietrznych pomp ciepła inwestycja w ten właśnie typ ogrzewania wiąże się zazwyczaj z uzyskaniem dodatkowych pozwoleń czy wykonaniem projektu przy odwiertach.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które samo nie wytwarza ciepła, lecz pobiera ją z otoczenia. Działanie gruntowej pompy ciepła opiera się o odnawialne zasoby energii – korzysta ona z energii cieplnej pochodzącej z gruntu. Pierwszym krokiem w instalacji tego rodzaju urządzenia jest zatem umieszczenie wymiennika gruntowego – pionowego lub poziomego – pod powierzchnią ziemi na odpowiedniej głębokości. W tym celu niezbędne jest wykonanie odwiertów.

Wymiennik gruntowy to rury z tworzywa sztucznego. Są one wypełnione mieszaniną wody z niezamarzającym płynem np. glikolem bądź alkoholem. Ogrzewa się on krążąc w rurach i odbierając ciepło z ziemi, a następnie trafia do wymiennika ciepła w pompie ciepła. Energia cieplna jest kierowana do czynnika chłodniczego, który podczas podgrzewania przekształca swój stan skupienia z cieczy w parę, która trafia do sprężarki, podnoszącej jej temperaturę. Na samym końcu gorąca para trafia do skraplacza, czyli wymiennika ciepła, który oddaje ciepło do instalacji grzewczej – systemu ogrzewania podłogowego lub grzejników. Ciepło kierowane jest także do zasobnika z wodą, którą podgrzewa, aby możliwe było korzystanie z ciepłej wody użytkowej.

W celu zapewnienia działania gruntowej pompy ciepła niezbędne jest dodatkowe zasilanie w postaci energii elektrycznej. Zużycie energii jest jednak stosunkowo niewielkie, a darmowy prąd dostarczyć mogą panele fotowoltaiczne, które stanowią idealne uzupełnienie działania gruntowych pomp ciepła.

Pompa ciepła gruntowa – jakie korzyści?

Dzięki gruntowej pompie ciepła możliwe jest ogrzewanie budynku, zapewnienie ciepłej wody użytkowej, a także chłodzenie pomieszczeń. Uniwersalność zastosowania pompy ciepła to jedna z jej ogromnych zalet. Pozostałe korzyści wynikające z korzystania z urządzenia to:

  • ochrona środowiska naturalnego – gruntowa pompa ciepła to rozwiązanie bardzo ekologiczne, które nie emituje szkodliwych, zanieczyszczających powietrze spalin,
  • oszczędności – w znacznym stopniu maleją koszty ponoszone na ogrzewanie budynku – zakup materiałów grzewczych czy opłat licznikowych za gaz,
  • wygoda korzystania z urządzenia – pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, które nie wymaga żadnych utrudniających codzienne życie prac, magazynowania paliw opalowych czy ich uzupełniania,
  • ciche działanie i niewielkie rozmiary – urządzenie w żaden sposób nie zakłóca spokoju użytkowników, działa w sposób cichy, a jego wymiary pozwalają na montaż niemalże w każdym budynku, bez konieczności posiadania pomieszczeń gospodarczych czy kotłowni,
  • bezpieczeństwo – gruntowe pompy ciepła są najbezpieczniejszym systemem ogrzewania,
  • możliwość chłodzenia pomieszczeń – pompy ciepła to nie tylko ogrzewanie domu – mogą one również działać zamiast klimatyzacji,
  • długa żywotność – pompa ciepła jest urządzeniem, które jest odporne na eksploatację – może służyć wydajnie i niezawodnie nawet przez ponad 50 lat,
  • szybki zwrot z inwestycji – czas zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych to około 5-7 lat.

Podobnie jak każde rozwiązanie, tak i gruntowe pompy ciepła, posiadają swoje wady. Pierwszą z nich jest konieczność wykonania odwiertów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. System ogrzewania z gruntową pompą ciepła może również zajmować dużo miejsca (w przypadku, gdy w grę wchodzą wymienniki poziomie), dlatego niekiedy potrzebna jest spora powierzchnia posiadanej działki.

EKONOMICZNE

  • Niskie koszty eksploatacji
  • Długoletnia żywotność urządzenia (około 30 lat).
  • Brak konieczności posiadania kotłowni, czy infrastruktury towarzyszącej.

EKOLOGICZNE

  • Rozwiązanie sprzyjające środowisku, są bezemisyjne.
  • Pompa ciepła gruntowa to 80 % energii odnawialnej i tylko 20% energii elektrycznej.
  • Brak odpadów, które niszczą środowisko jak popiół czy sadza.

UŻYTKOWE I EKSPLOATACYJNE

  • Brak konieczności utrzymywania urządzenia i pomieszczenia, w którym się znajduje w czystości.
  • Gruntowe pompy ciepła służą nie tylko do ogrzewania budynków, ale również do ciepłej wody użytkowej.
  • Dodatkowy czas „wolny”, który zyskujemy w zamian za czas spędzony na rąbaniu drewna czy podkładaniu do pieca w przypadku korzystania z tzw. „kopciuchów”.

Gdzie sprawdzi się gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce postawić na wygodny w użytkowaniu system ogrzewania budynku. To rozwiązanie tanie w eksploatacji, a także ekologiczne. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku gruntowych pomp ciepła niezbędne jest posiadanie odpowiednio dużej powierzchni działki, szczególnie, gdy zdecydujemy się na posiadanie wymiennika poziomego. W przypadku wymiennika pionowego wystarczy jednak już niewielkich rozmiarów działka – w tym przypadku niezbędne będzie jednak wykonanie odwiertów w głąb ziemi.

Nie ma co obawiać się posiadania gruntowej pompy ciepła – wykonanie projektu i realizację instalacji powierzyć należy jednak ekspertom, gdyż montaż wymiennika ciepła wymaga niekiedy dość skomplikowanych prac. Zyskać można za to bardzo wydajny i niezwykle trwały system ogrzewania domu.

Rodzaje gruntowych wymienników ciepła – wymiennik poziomy a wymiennik pionowy

Gruntowe pompy ciepła różnią się od siebie przede wszystkim zastosowanym wymiennikiem ciepła. Wyróżnić można kolektory pionowe oraz kolektory poziome, a wybór spośród nich zależy od kilku czynników. Decydując się na dany wymiennik ciepła warto wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady danego rozwiązania – najlepiej jednak skonsultować wybór z dobrym ekspertem od pomp ciepła, posiadającym specjalistyczną wiedzą.

Gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym

Gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym to bardzo dobre rozwiązanie dla właścicieli działki o nieco większej powierzchni. Zaletą rozwiązania jest brak konieczności wykonywania głębokich odwiertów, co wiąże się również z realnym obniżeniem kosztów całej inwestycji.

Gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym

Gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem pionowym to idealny wybór w przypadku niewielkich rozmiarów działki lub powierzchni o nieregularnym kształcie. W przypadków kolektorów pionowych niezbędne jest wykonanie odwiertów – są one umieszczane w głęb ziemi. Jest to także bardziej kosztowne rozwiązanie, gdyż wymaga zarówno głębokich odwiertów, jak i rozmieszenia tzw. sond geotermalnych.

Montaż gruntowej pompy ciepła

W przypadku montażu gruntowej pompy ciepła niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Przed realizacją inwestycji należy dokonać odpowiednich pomiarów i analizy terenu. Decydując się na gruntową pompę ciepła z kolektorem pionowym konieczne jest także posiadanie pozwolenia na wykonanie odwiertów.

Kolejnym krokiem są prace mające na celu zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła. W tym przypadku wykonywane są prace w gruncie, w tym odwierty, w które wprowadzane są rury wymiennika, a następnie uzupełnia się je mieszanką płynu niezamarzającego.

Następny etap realizacji inwestycji polega na połączeniu pompy ciepła z górnym źródłem ciepła. Są nimi instalacja grzewcza, a także instalacja służąca do podgrzewania ciepłej wody. Pompę ciepła należy również podłączyć do źródła zasilania, czyli do energii elektrycznej. Ostatnim elementem wykonania zlecenia jest uruchomienie pompy ciepła.

Pompy ciepła gruntowe – cena

Cena gruntowej pompy ciepła uzależniona jest od mocy pompy ciepła oraz zastosowanej technologii. Urządzenia można nabyć już w kwocie 15-20 tysięcy złotych, choć rynek oferuje również i znacznie droższe rozwiązania.

Koszt inwestycji to jednak nie tylko sama cena pompy ciepła, lecz również wykonanie montażu instalacji dolnego źródła. W tym przypadku cena waha się w zależności od głębokości odwiertów, wielkości instalacji, a także zastosowanej technologii. Kolektor poziomy będzie kosztował do 10 tysięcy zł, zaś kolektor pionowy to koszt około 20 tysięcy zł.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY