Ranking stacji ładowania samochodów elektrycznych

  • e-energia.pl
  • Ranking stacji ładowania samochodów elektrycznych
Ranking stacji ładowania samochodów elektrycznych 2022
Najlepsze stacje ładowania aut elektrycznych

Świadomość ekologiczna w społeczeństwie stale rośnie. Z tej przyczyny coraz więcej kierowców decyduje się na posiadanie samochodów elektrycznych. Niestety, punkty ładowania pojazdów są wciąż dość trudno dostępne – liczba stacji ładowania w Polsce, choć wciąż rośnie, jest nadal zbyt mała, aby można było z łatwością korzystać z aut w pełni elektrycznych. Z tej przyczyny wiele osób podejmuje decyzję o zakupie własnego urządzenia. W naszym rankingu ładowania samochodów elektrycznych 2022 znajdziesz najlepsze modele dostępne na rynku!

Ranking stacji ładowania samochodów elektrycznych

Ilość samochodów elektrycznych w Polsce stale rośnie, podobnie jak ilość szybkich stacji ładowania pojazdów. Dostępność punktów ładowania jest jednak dość ograniczona, dlatego wielu posiadaczy samochodów elektrycznych decyduje się na zakup prywatnych urządzeń. Dla każdego, kto myśli nad korzystaniem z własnej, przydomowej stacji ładowania aut elektrycznych przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę.

1.

Pulsar Plus

Producent:
Wallbox
Nasza ocena:
4.5/5.0

Typ: Moduł hybrydowy
Wydajność: 19.7%
Maksymalna moc: 330 W
Gwarancja produktowa: 15 lat
Gwarancja wydajności: 80% po 25 latach

Ładowarka posiada niewielkich rozmiarów konstrukcję, w której zastosowano szereg technologii. Zintegrowany kabel jest odpowiedni do każdego samochodu elektrycznego z wtyczką do ładowania typu 1 lub 2. Dostosowana jest do pracy zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. Pulsar Plus wyposażony jest w WiFi. Sterowanie mobilne pozwala uchronić przed niepowołanym użytkowaniem. Ładowarka posiada także zabezpieczenie przed upływami prądu stałego dzięki czemu spełnia rygorystyczne normy. Dodatkowym atutem jest funkcja Power boost, regulująca moc co pozwala zapewnić optymalny czas ładowania.
wallbox Pulsar Plus
2.

Wattpilot

Producent:
Fronius
Nasza ocena:
2.0/5.0

Typ: Moduł hybrydowy
Wydajność: 19.7%
Maksymalna moc: 330 W
Gwarancja produktowa: 15 lat
Gwarancja wydajności: 80% po 25 latach

Fronius Wattpilot to ładowarka dostępna w dwóch wersjach: wariant domowy Wattpilot Home oraz Wattpilot Go czyli wariant dla małych firm i do korzystania w czasie podróży. Jak wynika z karty technicznej produktu, urządzenie można obsługiwać za pomocą aplikacji Solar.wattpilot, która zapewnia także podgląd procesu ładowania. Inteligentne urządzenie typu plug and play ma dwa różne tryby o nazwie Eco i Next Trip. Co ważne, Wattpilot zoptymalizowany jest pod kątem współpracy z instalacją fotowoltaiczną dzięki czemu samochód może być ładowany poprzez wykorzystanie nadwyżki energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznej. Ładowarka posiada także ważne funkcje bezpieczeństwa takie jak kontrola dostępu poprzez identyfikację radiową RFID co skutkuje tym, że tylko osoby posiadające ważny identyfikator RFID mogą ładować auto. Wattpilot Home posiada moc 11 kW a Wattpilot Go ma moc 11 kW lub 22 kW.
Fronius Wattpilot
3.

TERRA AC

Producent:
ABB
Nasza ocena:
4.5/5.0

Typ: Moduł hybrydowy
Wydajność: 19.7%
Maksymalna moc: 330 W
Gwarancja produktowa: 15 lat
Gwarancja wydajności: 80% po 25 latach

ABB TERRA AC to inteligentne urządzenie dostosowane do potrzeb domowych, osiedlowych oraz firm. Ładowarka posiada wbudowany licznik poboru energii, przystosowana jest integracji z zewnętrznym licznikiem w celu dynamicznego zarządzania obciążeniem oraz adoptowana jest do integracji z zaawansowanymi inteligentnymi systemami zasilania budynków. Ładowarka posiada wbudowane zabezpieczenia nadprądowe, przeciwdziałąjące spadkowi napięcia, ochrona przepięciowa, monitorowanie ciągłości obwodu ochronnego i doziemienie.
ABB TERRA AC

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych – jak wybrać?

Po polskich drogach porusza się coraz więcej samochodów elektrycznych. Jest to efekt rosnącej świadomości konieczności podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a także postępu technologii – samochody elektryczne są obecnie równie szybkie, sprawne i interesujące dla kierowców, co samochody wykorzystujące tradycyjne paliwa.

Niestety, liczba punktów ładowania wciąż jest zbyt mała, co stanowi duże utrudnienie i zniechęca wielu z nich do korzystania z aut ładowanych energią elektryczną. Warto zatem pomyśleć o zamontowaniu stacji ładowania samochodów elektrycznych we własnym domu. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, pozwalające zaoszczędzić sporą ilość czasu.

Nie znasz się na stacjach ładowania pojazdów, a chciałbyś nabyć takie urządzenie dla siebie? Prezentujemy ranking stacji ładowania aut elektrycznych, w którym porównaliśmy produkty idealne do zastosowania zarówno w warunkach domowych, jak i publicznych. Zastanawiasz się, na co należy zwrócić uwagę nabywając urządzenie i dobierając je do swoich potrzeb? Weź pod uwagę następujące aspekty:

Stacja ładowania aut elektrycznych – moc ładowarki i typ wtyczki

Stacje ładowania samochodów elektrycznych posiadać mogą różną moc ładowarki, a także różnią się typem wtyczki. Wszystkie te parametry należy wziąć pod uwagę wybierając własne urządzenie – nie każde będzie odpowiednie do różnych potrzeb – inne sprawdzą się w przypadku domowego użytku, inne w publicznych punktach ładowania. Należy je także dopasować do modelu samochodu. Dodatkowo, od wymienionych parametrów zależeć będzie również czas, w jakim naładowane zostanie auto.

Moc ładowarki wpływa na szybkość ładowania pojazdu, jednakże ogromne znaczenie ma również moc inwertera pokładowego. Wyższa moc ładowarki nie będzie miała znaczenia i nie skróci czasu ładowania, jeśli inwerter pokładowy nie będzie mógł przyjąć dużej mocy. Właśnie dlatego podany czas może się różnić w zależności od modelu samochodu czy pojemności baterii.

Na rynku samochodów elektrycznych dostępne są również różne standardy wtyczek, jednak najczęściej spotykanym, stanowiącym europejski standard, są wtyczki typu 2. Korzystając ze specjalnej przejściówki lub odpowiedniego kabla z gniazdek w stacjach dopasowanych do wtyczek typu 2, mogą z niej skorzystać również właściciele samochodów z wtyczką typu 1.

Przeznaczanie stacji ładowania aut elektrycznych

Wybierając stację ładowania należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie. Inne parametry będą odpowiednie w przypadku domowych stacji ładowania pojazdów, a inne w przypadku publicznych o przeznaczeniu komercyjnym. Ładowarki przeznaczone do użytku publicznego posiadają większą moc, a zatem ładują auta w krótszym czasie. Powinny być również bardziej odporne na warunki zewnętrzne.

Stacja ładowania z kablem czy z gniazdem?

Kolejnym dylematem, przed którym stają właściciele samochodów elektrycznych jest wybór stacji z fabrycznym kablem lub z gniazdem. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór stacji wyposażonej w gniazdo, do której można podłączyć pojazdy o różnych typach wtyczek – potrzebny jest jedynie odpowiedni kabel, zaś w przypadku stacji z kablem możliwe jest podłączenie wyłącznie pojazdów o danym rodzaju wtyczki.

Długość kabla

Długość kabla ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu korzystania ze stacji ładowania. Im dłuższy kabel, tym większą swobodę zapewnia, niezależnie od tego, w jaki sposób ustawimy samochód. Warto o tym pamiętać i nie wybierać urządzenia o zbyt krótkim kablu.

Dodatkowe funkcjonalności

Jeśli poszukujesz stacji ładowania samochodu elektrycznego do domu, możesz również skorzystać z dodatkowych funkcjonalności, które oferują producenci, takich jak możliwość podłączenia stacji do Wi-Fi, GSM czy autoryzacji za pomocą karty RFiD.

Najlepsze stacje ładowania samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, jednak ze względu na skąpą sieć ładowarek dostępnych w miejscach publicznych wciąż wiele osób obawia się zdecydować na to ekologiczne i innowacyjne rozwiązanie. Problem z punktami ładowania pojazdów jest ich dostępność – usługę ładowania oferuje kilku największych operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a sieć coraz bardziej się rozwija. Aby jednak zwiększyć swój komfort i zaoszczędzić czas, warto postawić na posiadanie własnej, przydomowej stacji ładowania samochodu.

Najlepsza stacja ładowania samochodów elektrycznych to ta, która odpowiadać będzie indywidualnym potrzebom klienta i zostanie odpowiednio dobrana do przeznaczenia i miejsca montażu. Potrzebujesz pomocy w wyborze domowej stacji ładowania? Skorzystaj z naszego rankingu stacji aut elektrycznych, w którym zestawiliśmy najlepsze modele porównując je pod różnymi kątami. Znajdziesz w nim zarówno komercyjne, jak i domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Wyróżniamy ładowarki AC i DC.  Ładowarki DC ładują samochód bardzo szybko. Czas ładowania samochodu może wynosić około 10 minut czyli tyle samo ile tankowanie na stacji benzynowej. Te urządzenia są jednak bardzo drogie. Koszt ładowarki tzw. „szybkiego ładowania” to około 100 tysięcy złotych.

Na użytek domowy przeznaczone są dużo tańsze ładowarki AC. Są trochę wolniejsze od DC ale łatwiejsze w obsłudze ponieważ są też dużo mniejsze od ładowarek DC. Ładowarki AC mogą być instalowane zarówno na ścianach jak i piedestałach. Ich instalacja jest dodatkowo płatna i jest to jednorazowa usługa.

Ładowarki są bezpieczne i dostępne z programami, które pozwalają na kontrolę tego, w jaki sposób samochód jest ładowany.  Znani producenci oferują różne moce ładowarek, m.in.: jednofazowe 7.4 kW oraz trójfazowe 11 kW i 22 kW.

Obecnie jest pełen wachlarz propozycji ładowarek AC. By ułatwić wybór najlepszego sprzętu przedstawiamy ranking najlepszych ładowarek dostępnych na rynku.

Ładowarki AC przeznaczone są nie tylko na użytek prywatny. Znajdują one także zastosowanie w biurach, centrach handlowych, siedzibach przedsiębiorstw i obiektach parkingowych. Dostępne są zarówno ładowarki stacjonarne jak i przenośne.

Unia Europejska już od 2035 roku zakłada zakaz sprzedaży samochodów spalinowych co spowoduje szybki wzrost elektormobilności.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY