Prąd dla domu

Taryfa G11

Podjęcie decyzji o zastosowaniu fotowoltaiki wymaga przygotowań. Przede wszystkim, konieczne jest znalezienie odpowiedniej firmy, która…

Taryfa G12w

Podjęcie decyzji o zastosowaniu fotowoltaiki wymaga przygotowań. Przede wszystkim, konieczne jest znalezienie odpowiedniej firmy, która…

Taryfa G12

Podjęcie decyzji o zastosowaniu fotowoltaiki wymaga przygotowań. Przede wszystkim, konieczne jest znalezienie odpowiedniej firmy, która…

Prąd dla domu – taryfy, ceny, dostawcy

W każdym domu prąd jest niezbędny – to dzięki energii elektrycznej działa wiele urządzeń. Niestety, z roku na rok rosną jego ceny, co odczuwa każdy z nas. Istnieją jednak skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za prąd – dopasowanie taryfy, wybór najlepszej oferty spośród proponowanych przez sprzedawców oraz inwestycja w różne rozwiązania technologiczne, w tym w odnawialne źródła energii.

Energia elektryczna w domu – skąd się bierze?

Korzystanie z energii elektrycznej w domu jest możliwe po podłączeniu instalacji do sieci elektrycznej. W tym celu należy podpisać umowę ze sprzedawcą, który wysyła specjalistów od elektryki w celu wykonania przyłączenia oraz jej zabezpieczenia. Instalowany jest również licznik prądu, który wskazuje, jak duże jest zużycie energii w danym domu – na tej podstawie ustalana jest wysokość comiesięcznych rachunków.

Od czego zależy cena prądu?

Rachunki za prąd stanowią dużą część comiesięcznych kosztów eksploatacyjnych gospodarstw domowych. Efekt finalny w postaci rachunku za prąd zależy przede wszystkim od jego zużycia, a także wybranej taryfy cenowej prądu. Cena energii elektrycznej w ramach danej taryfy może być jednak różna w zależności od sprzedawcy, z którym podejmujemy współpracę. Dodatkowo, wysokość opłat zależy również od regionu, w którym znajduje się dom – każda sieć energetyczna przynależy do operatorów sieci dystrybucyjnej, u których opłaty za korzystanie mogą być nieco inne.

Taryfa cenowa

Prąd dla domu oferowany jest w różnych taryfach – w zależności od tego, na jaką się zdecydujemy różna będzie cena energii elektrycznej. Taryfa prądu to jest plan cen, po których sprzedawcy oferują energię elektryczną. Energia elektryczna dla domu oferowana jest w następujących taryfach:

Taryfa G11 – taryfa zwana stałą, na którą decyduje się najwięcej osób. W jej ramach cena prądu jest stała, co oznacza, że niezależnie od tego, w jakich godzinach korzysta się z energii elektrycznej, cena prądu jest dokładnie taka sama.

Taryfa G12 – taryfa dwustrefowa – cena prądu różni się w zależności od pory dnia. Energia elektryczna jest tańsza w godzinach nocnych, zaś wyższa w ciągu dnia. To rozwiązanie polecane wszystkim korzystającym z ogrzewania na prąd.

Taryfa G12w – tak zwana taryfa weekendowa, w której ceny prądu są niższe poza godzinami dziennymi (jak w przypadku G12) oraz w weekendy.

Jaka jest cena energii elektrycznej w zależności od taryfy?

Jeśli zależy nam, aby płacić mniej za prąd, należy w przemyślany sposób dobrać taryfę oraz ofertę danego dostawcy. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należy taryfa G11, w której ceny prądu nie różnią się w zależności od pory dnia. W znacznym stopniu ułatwia to oszacowanie kosztów ponoszonych na energię elektryczną, jednakże nie sprawdzi się w przypadku użytkowników korzystających niewiele z prądu w ciągu dnia, zaś dużo nocą.

Prąd dla domu – jak obniżyć rachunki?

Podwyżki cen prądu w ostatnich latach dotykają zarówno przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe. Opłaty na ten cel pochłaniają coraz większą część budżetu domowego. Co więcej, nic nie wskazuje na to, żeby ceny prądu w Polsce miały przestać rosnąć, dlatego wiele osób poszukuje skutecznej metody na to, jak obniżyć rachunki za prąd w domu. Podejmowanie świadomych decyzji konsumenckich, a także inwestycja w rozwiązania technologiczne, pozwalają na znaczne oszczędności. Oto kilka metod na redukcję wysokości opłat za prąd:

Dopasuj taryfę prądu

Istotnym krokiem w szukaniu sposobu na oszczędności na rachunkach za prąd jest sprawdzenie taryfy prądu dla domu, z której korzystamy. Powinna być ona dopasowana do naszego dobowego zużycia energii elektrycznej. Odpowiedni dobór taryfy ma ogromne znaczenie i pozwoli na obniżenie ponoszonych wydatków.

Zmień dostawcę prądu

Zmniejszenie rachunków za prąd dla domu jest również możliwe poprzez zmianę sprzedawcy prądu. Każdy odbiorca indywidualny ma raz do roku taką możliwość, dlatego poszukując sposobu na zmniejszenie opłat za energię elektryczną warto zrobić rozeznanie rynku w tym zakresie.

Wybierając firmę, która będzie dostarczać energię elektryczną do domu, należy kierować się przede wszystkim ceną prądu. Czasem niewielka różnica w cenie może spowodować znaczącą różnicę w wysokości opłat. Dodatkowo, istotne jest dokładne sprawdzenie, jakie są szczegóły oferty i dowiedzieć się, czy nie są w niej ukryte żadne koszty dodatkowe.

Obniż rachunki za energię elektryczną – zainwestuj w fotowoltaikę

Fotowoltaika, opierająca swoje działanie na bezpłatnej i ogólnodostępnej energii słonecznej, zapewnia darmową energię elektryczną, a tym samym znacząco obniża rachunki za prąd – ulegają one zmniejszeniu nawet o 90%! Inwestycja zwraca się bardzo szybko, bo już w przeciągu kilku lat. Ponadto, inwestorzy decydujący się na fotowoltaikę uniezależniają się również od podwyżek cen prądu przez długie lata.

Nasza oferta

Fotowoltaika

Bezpłatne porównanie ofert
PORÓWNAJ OFERTY

Pompy Ciepła

Bezpłatne porównanie ofert
PORÓWNAJ OFERTY

Magazyny energii

Bezpłatne porównanie ofert
PORÓWNAJ OFERTY

Kredyty/Pożyczki

Bezpłatne porównanie ofert
PORÓWNAJ OFERTY