• e-energia.pl
  • Fotowoltaika dla domu – instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie domowym

Fotowoltaika dla domu – instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie domowym

Portal Energia

Ocena:

[5/5.0 1 głosów]

Brak ocen

Fotowoltaika jest technologią, która zyskuje coraz większą popularność. Wzrost zainteresowania montażem instalacji fotowoltaicznych jest efektem korzyści, jakie zapewnia ona inwestorom – oszczędności na rachunkach za prąd, niezależności od podwyżek cen energii elektrycznej, a także ochronie środowiska naturalnego. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy poszukują sposobu na obniżenie kosztu eksploatacji domu oraz niezależności energetycznej, coraz częściej decydują się na posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej.

Instalacje fotowoltaiczne dla domu wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę, jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej oraz jak wybrać firmę, która zajmie się jej montażem!

Dlaczego warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną w domu jednorodzinnym?

Fotowoltaika jest rozwiązaniem, które bazuje na odnawialnych zasobach energii. Panele fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną i przekształcają ją w prąd stały. Trafia on następnie do jednego z komponentów instalacji, czyli do inwertera, gdzie zamieniany jest w prąd zmienny, zasilający gniazdka.

Domowa instalacja fotowoltaiczna zapewnia zatem całkowicie bezpłatny prąd. Niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej oraz ilość paneli słonecznych – dzięki temu zapotrzebowanie na energię elektryczną zostanie pokryte niemal w całości, a rachunku na ten cel zmaleją nawet do zera. W praktyce oznacza to również niezależność od stale rosnących cen prądu.

Warto również wiedzieć, że panele fotowoltaiczne wyróżniają się niezwykle długą żywotnością, w związku z czym można z nich czerpać profity finansowe przez wiele lat – szacuje się, że nawet 25-35 lat. Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego zwraca się z kolei stosunkowo szybko, bo już mniej więcej po 6-ciu latach.

Na fotowoltaikę warto zdecydować się również z troski o środowisko naturalne. Działanie instalacji fotowoltaicznych nie wiąże się z emisją szkodliwych gazów cieplarnianych, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych elektrowni. Panele słoneczne nie zanieczyszczają powietrza, a ich działanie opiera się na odnawialnych, niewyczerpalnych i ekologicznych zasobach.

Fotowoltaika jest systemem bezobsługowym, który nie wymaga żadnych prac ze strony inwestorów. Jest systemem bezpiecznym i działającym non stop, nawet w pochmurne dni. Możliwość odprowadzenia nadwyżki wygenerowanej w letnie dni do sieci energetycznej sprawia, że możemy korzystać z pobranej energii elektrycznej również wtedy nasłonecznienie jest nieco mniejsze. Instalacja fotowoltaiczna dla domu to gwarancja darmowego prądu przez cały rok!

Panele fotowoltaiczne dla domu – jak dobrać?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na inwestycję w fotowoltaikę w domu jednorodzinnym, kolejnym krokiem jest odpowiedni dobór paneli fotowoltaicznych. Aby dobrać moc instalacji fotowoltaicznej musimy wziąć pod uwagę roczne zużycie energii elektrycznej. Maksymalne zyski osiągniemy wyłącznie wtedy, gdy nie przekroczymy naszego zapotrzebowania na prąd, gdyż będziemy go w stanie spożytkować na bieżący użytek.

Część wygenerowanej energii elektrycznej trafia do sieci energetycznej, jednakże zwrot z niej nie przekracza 80%, co oznacza, że odesłanej energii elektrycznej nie jesteśmy w stanie wykorzystać w całości. Im więcej prądu trafi do sieci, tym dłuższy będzie czas zwrotu z inwestycji, a tym samym mniejsza jej rentowność.

O wielkości instalacji fotowoltaicznej decyduje zatem zużycie prądu. To jednak nie wszystko! Dobierając moc ogniw fotowoltaicznych bierze się również pod uwagę uwarunkowania terenowe z miejsca inwestycji, takie jak położenie względem stron świata, kąt nachylenia dachu, zacienienie oraz technologię zastosowaną do produkcji paneli. Wymaga to specjalistycznej wiedzy, dlatego warto to zadanie powierzyć specjalistom. Najlepszych ekspertów od fotowoltaiki możesz znaleźć korzystając z rankingu firm montujących instalacje fotowoltaiczne.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – wybór firmy montującej

Wybór firmy, która zajmie się doborem paneli słonecznych, zdecyduje o tym, jaka moc ogniw fotowoltaicznych będzie odpowiednia, wykona projekt systemu, a także przeprowadzi sprawny i profesjonalny montaż instalacji, jest kluczową decyzją inwestycyjną. Należy postawić na firmę z doświadczeniem, przeszkolonym zespołem, specjalistycznymi narzędziami – to gwarancja, że instalacja zostanie zamontowana poprawnie, przynosząc zyski przez długie lata.

Błędna instalacja fotowoltaiki wiąże się z wieloma problemami – jej mniejszą wydajność, krótszą żywotność, usterkami pojawiającymi się w trakcie pracy systemu. Wykwalifikowani specjaliści dobiorą moduły fotowoltaiczne oraz ich moc do rocznego zużycia prądu w odpowiedni sposób, a także zrealizują montaż zgodnie z wymogami technicznymi. Jeśli szukasz najlepszych instalatorów fotowoltaiki, z całą pewnością pomocny będzie ranking firm fotowoltaicznych.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu: on-grid a off-grid

Jedną z decyzji, jakie podejmują inwestorzy decydujący się na fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego, jest wybór pomiędzy instalacją on-grid a off-grid. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że instalacja on-grid połączona jest z siecią energetyczną, do której trafiają nadwyżki wygenerowanej energii elektrycznej, które można częściową odzyskać w przypadku wystąpienia przestojów z produkcją prądu, czyli np. nocą. Dodatkowo, instalacja on-grid w przypadku awarii jest odłączana od paneli i od sieci, co w praktyce oznacza brak dostępu do energii elektrycznej. Ten rodzaj instalacji jest obecnie najbardziej popularny w Polsce.

Drugim rodzajem jest instalacja off-grid, która zakłada samodzielne magazynowanie nadwyżek energii. Koszt tego rodzaju instalacji jest wyższy, gdyż wymaga dodatkowych urządzeń w postaci magazynów energii, jednakże uniezależnia od sieci elektroenergetycznej i nie powoduje strat wynikających z odzyskiwania prądu. Awaria energetyczna nie wpływa również na korzystanie z prądu – w jej przypadku dom jest nadal zaopatrywany w energię elektryczną. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne: na dachu czy na gruncie?

Z domową instalacją fotowoltaiczną wiąże się kolejne wyzwanie – w jakim miejscu powinna zostać zamontowana? Możliwe rozwiązania to na dachu lub na gruncie. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu oznacza niższe koszty montażu, szybszą realizację inwestycji, korzystniejsze zagospodarowanie przestrzeni, która jest zazwyczaj niewykorzystywana. Instalacja fotowoltaiki na dachu oznacza jednak konieczność posiadania solidnej konstrukcji dachu. Dużym ograniczeniem jest także sposób ustawienia paneli, gdyż zależy od tego, w jaki sposób nachylony jest dach, jakie jest jego położenie względem stron świata, jaka powierzchnia jest dostępna, co może rzutować na wydajność systemu.

Z kolei instalacja fotowoltaiczna na gruncie, choć wiąże się z często większą wydajnością wynikającą z łatwości odpowiedniego doboru ilości paneli fotowoltaicznych i ich położenia, często przekłada się na większe koszty ponoszone na montaż, a także niekiedy utrudnia poruszanie się po danej przestrzeni na działce.

Głównym kryterium w doborze miejsca instalacji powinny być nasze oczekiwania oraz możliwości finansowe. W przypadku dużego zapotrzebowania na energię elektryczną i chęci posiadania naprawdę wydajnej instalacji, warto rozważyć instalację na gruncie. W większości przypadków instalacja na dachu spełni jednak swoją rolę i zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego.

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

W ostatnich ceny instalacji fotowoltaicznych uległy znacznemu obniżeniu, stąd rosnące zainteresowanie tą technologią. Nie da się jasno sprecyzować, jakie będą koszty zakupu i montażu fotowoltaiki, gdyż cena instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego jest uzależniona od kilku czynników:

  • zastosowana technologia – w zależności od tego, na jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych się zdecydujemy, a także jakiej jakości będą inne komponenty systemu fotowoltaicznego, różny będzie finalny koszt systemu,
  • miejsce montażu instalacji fotowoltaicznych – cena różni się także w zależności od miejsca montażu instalacji – na dachu lub na gruncie,
  • wielkość instalacji fotowoltaicznej – im większy i trudniejszy projekt, tym koszty związane z instalacją fotowoltaiczną będą wyższe,
  • oferta firmy – konkurujące ze sobą firmy fotowoltaiczne posiadają inne oferty cenowe.

Dofinansowanie na fotowoltaikę dla domu

Fotowoltaika dla domu zyskała na popularności ze względu na aspekt finansowy. Właściciele mikroinstalacji mają dzięki niej zapewnione oszczędności wynikające z niższych rachunków za prąd, a także uniezależniają się od jego rosnących cen w przyszłości. Instalacja fotowoltaiczna to także ochrona środowiska naturalnego – do produkcji energii elektrycznej fotowoltaika wykorzystuje bowiem odnawialne źródła energii, a podczas pracy nie emituje zanieczyszczającego powietrze dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji.

Można zatem powiedzieć, że rosnąca liczba instalacji fotowoltaicznych montowanych w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych, w segmentach lub na osiedlach to korzyści dla całego społeczeństwa w postaci czystszego powietrza. W celu popularyzacji rozwiązania, jakim jest fotowoltaika dla domu, powstały programy oferujące różne formy finansowego wsparcia, w tym dofinansowania do zakupu i montażu instalacji. Dzięki finansowemu wsparciu z programów krajowych lub lokalnych przydomowa instalacja fotowoltaiczna jest łatwiej osiągalna, a także jeszcze bardziej rentowna.

Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego oferują ogólnopolskie programy takie jak Mój Prąd. Koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej można również odliczyć od podatku dochodowego. Co więcej, wiele samorządów oferuje własne, lokalne programy – zapraszamy do zapoznania się z różnymi sposobami uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki oferowanymi przez instytucje rządowe oraz dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej z samorządów.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY