Pompy ciepła – split

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Jednym z najbardziej wydajnych, a zarazem ekologicznych i nowoczesnych sposobów ogrzewania budynków oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej są pompy ciepła. Są to urządzenia, które pobierają energię cieplną z otoczenia i przekazują ciepło do instalacji grzewczej. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych i bezpłatnych zasobów środowiska naturalnego, są one uznawane za przyjazne dla środowiska naturalnego, korzystne pod względem finansowym, a ze względu na łatwość obsługi – wygodne dla użytkowników.

Jednym ze źródeł ciepła, z których korzystać mogą pompy ciepła, jest powietrze atmosferyczne. Pompa ciepła powietrze-woda jest najczęściej wybieranym urządzeniem tego typu ze względu na łatwość montażu oraz wysoką wydajność nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Do wyboru pozostają dwa rodzaje instalacji – pompy ciepła typu SPLIT oraz pompy ciepła typu MONOBLOK. Czym różnią się między sobą oraz jakie są ich wady i zalety?

Powietrzne pompy ciepła – zasada działania

Powietrzna pompa ciepła, w szczególności pompa ciepła typu powietrze-woda, to urządzenie grzewcze niezwykle wydajne, którego montaż jest niemal bezinwazyjny. Zapewnia ono ogrzewanie budynku nawet w przypadku niskich temperatur zewnętrznych. Można je także zastosować do przygotowania ciepłej wody użytkowej, zaś latem służyć może jako klimatyzacja, gdyż istnieje możliwość stosowania pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń.

Zasada działania pomp ciepła odpiera się o odnawialne i ogólnodostępne zasoby środowiska naturalnego. Powietrzna pompa ciepła pobiera energię cieplną z powietrza atmosferycznego, a następnie za pomocą czynnika chłodniczego przenosi ciepło do instalacji grzewczych wewnątrz budynku – do ogrzewania podłogowego lub do grzejników, a także do systemu podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Do pracy pompy ciepła potrzebne jest zasilanie niewielką ilością energii elektrycznej, stąd idealnym rozwiązaniem jest jej połączenie z instalacją fotowoltaiczną, wytwarzającą bezpłatny prąd.

Pompa ciepła typu SPLIT czy pompa ciepła typu MONOBLOK – które urządzenie wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła, które składają się z tym samych komponentów, lecz różnią się od siebie budową. Powietrzna pompa ciepła SPLIT podzielona jest na jednostkę zewnętrzną, podczas gdy powietrzna pompa ciepła MONOBLOK składa się z jednej jednostki, co w praktyce oznacza, że wszystkie elementy pompy ciepła (wentylator, parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz skraplacz) zamknięte są w jednym urządzeniu. Pompa ciepła MONOBLOK jest hermetyczna, a układ chłodniczy szczelnie zamknięty i przetestowany pod kątem szczelności.

Pompa ciepła powietrzna typu SPLIT charakteryzuje się posiadaniem dodatkowo jednostki wewnętrznej, gdzie znajduje się wymiennik ciepła najbardziej wrażliwy na ewentualne zamarznięcie w skrajnych temp. Z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej wędruje czynnik gazowy, a nie woda jak w przypadku MONOBLOK. Podział jest przejżysty, wszytsko co głośne tj. sprężarka oraz wentylator jest na zewnątrz, a pozostałe elementy układu termodynamicznego wewnątrz budynku. Do niedawna mniej spopularyzowany rodzaj pompy, ponieważ jego montaż wymaga dodatkowych uprawnień od Instalatora (certyfikat F-GAZ) i specjalistycznych umiejętności wraz z narzędziami. Przy wyborze SPLIT/MONOBLOK warto poradzić się Specjalisty ds. Odnawialnych Źródeł Ciepła, ponieważ jest to trochę wybór pomiędzy tabletem, a laptopem. Liczą się nie tylko walory techniczne, które są na zbliżonym poziomie, a dany użytkownik i zastosowanie konkretnie w jego budynku.

Pompa ciepła typu SPLIT – zalety rozwiązania

Pompa typu SPLIT posiada podzielony na dwie części układ termodynamiczny. Jednostka zewnętrzna zawiera elementy przyczyniające się do powstawania hałasu, czyli wentylator, sprężarkę, parownik oraz zawór rozprężony. Montowana jest ona na zewnątrz budynku. Z kolei jednostka wewnętrzna pompy ciepła typu SPLIT składa się z komponentów takich jak skraplacz, pompa obiegowa i elementy zabezpieczające. Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna są ze sobą połączone rurkami. Im większa jest odległość dzieląca jednostki, tym montaż staje się trudniejszy, a tym samym rośnie szansa na popełnienie błędu instalatorskiego.

Pompa ciepła typu SPLIT jest zdecydowanie rzadziej montowana, choć posiada również wiele zalet. Przede wszystkim lepiej sprawdza się w regionach o niższym niż średnia krajowa temperaturach, gdyż nie jest możliwe zamarznięcie przewodów, a tym samym awaria układu chłodniczego. To również instalacja tańsza niż pompa ciepła MONOBLOK. Jej montażem nie może się zająć każdy – potrzebne jest posiadanie odpowiedniego przeszkolenia, zatem w przypadku dobrych specjalistów będzie można cieszyć się naprawdę wydajnym, trwałym i niezawodnym systemem grzewczym.

  1. W przypadku braku dostaw energii elektrycznej, układ nie ulegnie uszkodzeniu na skutek zamarznięcia przewodów.
  2. Montaż wyłącznie przez odpowiednio wyszkolonych Instalatorów co jest zaletą dla docelowych użytkowników, ponieważ można liczyć na wyższą jakość.
  3. Wysoka efektywność oraz estetyka i kultura pracy.
  4. Idealna do regionów chłodniejszych, niż średnia w Polsce.

Pompa ciepła SPLIT – cena

Cena pompy ciepła typu SPLIT zależy od kilku elementów: zastosowanej technologii, technicznych parametrów, mocy danego urządzenia, producenta. Zawiera się ona w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pompa ciepła powietrze-woda typu SPLIT musi być zamontowana przez specjalistę, który zna się na tego rodzaju systemie grzewczym i potrafi wykonać montaż instalacji w sposób zgodny z wymogami technicznymi oraz posiada do tego niezbędne uprawnienia. Jeśli szukasz najlepszych specjalistów od pomp ciepła, sprawdź stworzony przez naszych ekspertów ranking instalatorów pomp ciepła 2022.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY