Inwertery

Ranking inwerterów fotowoltaicznych 2022 - najlepsze falowniki fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna to pewność oszczędności będących wynikiem obniżonych rachunków za prąd. Od tego, jakie urządzenia zostaną użyte do jej wykonania, zależy jej wydajność. Jednym z kluczowych komponentów, decydujących o efektywności fotowoltaiki, są inwertery fotowoltaiczne.

Zastanawiasz się, jaki inwerter fotowoltaiczny wybrać, aby zwiększyć wydajność instalacji? Stworzone przez nas porównanie falowników fotowoltaicznych z całą pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji!

Falownik fotowoltaiczny – co to takiego?

Instalacje fotowoltaiczne składają się z kilku komponentów. Jednym z nich jest falownik fotowoltaiczny, znany również jako inwerter solarny lub inwerter fotowoltaiczny. Jego zadaniem jest przemiana prądu stałego wytwarzanego za pomocą paneli fotowoltaicznych, w prąd zmienny, który trafia do gniazdek zasilających urządzenia elektryczne. Zadaniem falowników jest także monitoring działania instalacji oraz pełnienie funkcji zabezpieczających.

1.

Solar Edge SE

Producent:
Solar Edge
Nasza ocena:
5.0/5.0

Wydajność: 99%
Moc nominalna: Od 3 do 10 kW
Ilość urządzeń MPPT: 2
Funkcja chłodzenia: Tak
Gwarancja produktowa: 12 lat
Monitoring Instalacji: Tak, monitoring na poziomie modułu

Istniejący od 2006 roku amerykańsko-izraelski producent światowej klasy falowników założony został przez Guya Sella, Liora Handelsmana, Yoava Galina, Meira Adesta oraz Amira Fishelova. Spółka niezwykle szybko osiągnęła gigantyczny sukces. Już w 2010 roku przekroczyła sprzedaż 250 000 optymalizatorów i 12 000 falowników co świadczy o instalacji o mocy 50 megawatów i 70 % rynku optymalizatorów. W 2015 roku Solar Edge debiutował na amerykańskiej giełdzie. Firma zatrudnia około 2500 pracowników na całym świecie. Od 2015 roku Solar Edge współpracuje z Tesla Motors a współpraca ta zaowocowała rozwiązaniem do magazynowania energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych. Wspólnie stworzono urządzenie Powerwall, sprzedawane przez Teslę. Sprzedaż tych systemów osiągnęła poziom niemalże miliarda dolarów. W październiku 2020 Solar Edge rozpoczął współpracę z Schneider Electric, mającą na celu stworzenie wspólnej płaszczyzny dla właścicieli i monterów urządzeń i przyspieszyć korzystanie z instalacji w całym regionie. Sukces Solar Edge polega na stworzeniu jedynego w swoim rodzaju rozwiązania gdzie do każdego modułu fotowoltaicznego jest zainstalowany optymalizator mocy, dzięki czemu jest możliwość sterowania pracy każdego modułu osobno. Wyjaśniając na przykładzie; oznacza to, że jeśli jeden moduł w całej instalacji jest zacieniony, wszystkie pozostałe pracują z maksymalną mocą a jedynie ten zacieniony pracuje słabiej. W przypadku tradycyjnego rozwiązania, oznaczałoby to dopasowanie się wszystkich modułów do tego najsłabiej działającego. Gdy na dachach mamy spore zacienienia wynikające np. z wysokich kominów, wykuszy, wówczas zastosowanie systemu Solar Edge sprawdzi się doskonale. Kolejną zaletą systemu Solar Edge jest możliwość monitorowania pracy każdego modułu osobno, co umożliwia szybką analizę poprawności pracy instalacji fotowoltaicznej. Podsumowując, falowniki tego koncernu zostały stworzone do pracy z optymalizatorami mocy, charakteryzują się dużą wydajnością, mają wbudowany odbiornik monitorowania na poziomie modułów, istnieje podgląd pracy każdego modułu na aplikacji w smartfonie.
Solar Edge SE
2.

Blaupunkt Seria BPT-V03

Producent:
Blaupunkt
Nasza ocena:
4.8/5.0

Wydajność: 99%
Moc nominalna: Od 3 do 10 kW
Ilość urządzeń MPPT: 2
Funkcja chłodzenia: Tak
Gwarancja produktowa: 12 lat
Monitoring Instalacji: Tak, monitoring na poziomie modułu

Założona prawie 100 lat temu niemiecka marka Blaupunkt szturmem podbija rynek OZE. Marka Blaupunkt to synonim jakości i wydajności niemieckiego produktu. Wśród zaproponowanych urządzeń, mocno wyróżniają się falowniki serii BPT-V03. w falownikach zastosowano rozwiązania technologiczne, dzięki którym udało się zmniejszyć ich wielkość, zachowując jednocześnie sprawność tych urządzeń, sięgającą niemal 99%. Falowniki wyposażono także w wysokiej klasy szereg zabezpieczeń. Sprzęt może być instalowany na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Falowniki posiadają wbudowany wyświetlacz. Jest możliwość monitoringu pracy instalacji. Inwertery mają bardzo wysoką bo 15 letnią gwarancję. Blaupunkt w najbliższym czasie planuje wprowadzić także falowniki hybrydowe oraz współpracujące z nimi banki energii. Produkty marki mają dobry stosunek jakości do ceny.
3.

Growatt MOD

Producent:
Growatt
Nasza ocena:
4.6/5.0

Wydajność: 99%
Moc nominalna: od 3 do 10 kW
Ilość urządzeń MPPT: 2
Funkcja chłodzenia: Tak
Gwarancja produktowa: 15 lat
Monitoring Instalacji: Tak

Producent swoją działalność rozpoczął w 2010 roku i już w 2011 roku był na pierwszym miejscu wśród azjatyckich eksporterów falowników. Marka największy nacisk kładzie na niezawodność i długowieczność oferowanego sprzętu. Producent wskazuje awaryjność produktów na poziomie 0,54 %. Domeną firmy są falowniki on grid oraz off grid. Growatt sprzedał ponad 2,6 milionów falowników w ponad 100 krajach.
Growatt MOD
4.

SMA Sunny Tripower

Producent:
SMA
Nasza ocena:
4.5/5.0

Wydajność: 98,20 %
Moc nominalna: 0d 3 do 6 kW
Ilość urządzeń MPPT: 2
Funkcja chłodzenia: Tak
Gwarancja produktowa: 5 lat
Monitoring Instalacji: Tak, również monitoring przez producenta

Spółka założona w 1981 roku wyróżnia się innowacyjnością i zaawansowaną technologią. Produkty SMA znane są ze skuteczności. W 2019 roku marka otrzymała nagrodę Top Performer w testach niezawodności PVEL, co oznacza, że inwerter marki jest tak samo odporny na złe warunki pogodowe, co standardowe panele fotowoltaiczne. Spółka dokłada wszelkich starań by jej produkty były wytwarzane w możliwie neutralny dla środowiska sposób co przekłada się zwalczanie negatywnych zmian klimatycznych. SMA przykłada również niezwykłą wagę do jakości. W celu dbałości o produkt kontrola zaczyna się już w pierwszych etapach projektowania sprzętu. Warto dodać, że inwertery SMA są kompatybilne z optymalizatorami TIGO co pozwala niwelować wpływa zacienienia w instalacji fotowoltaicznej.
SMA Sunny Tripower
5.

Fronius Symo

Producent:
Fronius
Nasza ocena:
4.4/5.0

Wydajność: 97,10%
Moc nominalna: Od 3 do 20 kW
Ilość urządzeń MPPT: 2
Funkcja chłodzenia: Tak, regulowana wentylacja
Gwarancja produktowa: 5 do 7 lat
Monitoring Instalacji: Tak

Austriacka firma swoją działalność rozpoczęła w 1945 roku. Założona przez Güntera Froniusa marka początkowo zajmowała się rozwojem systemów ładowania akumulatorów w branży elektrycznej. W 1980 roku Günter Fronius przekazał kontrolę nad firmą swoim dzieciom, Brigitte Strauß i Klausowi Froniusowi. Nowi prezesi położyli nacisk na temat energetyki słonecznej. Dziś firma posiada trzy główne sektory działalności: spawalniczą, urządzeń ładujących i urządzeń wykorzystujących energię słoneczną do przekształcenia w użytkową. od 1992 roku i opracowuje i produkuje wysokowydajne falowniki do podłączonych do sieci systemów fotowoltaicznych o mocy od 1 kW w górę. Dziś Fronius posiada 36 filii na świecie a produkty marki stosowane są w instalacjach na budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, a także na obiektach komercyjnych. By instalacja bezawaryjnie generowała prąd przez lata, inwerter fotowoltaiczny musi być dobrze dobrany i skonfigurowany z modułami fotowoltaicznymi. Jego wybór zadecyduje o technicznym powodzeniu instalacji fotowoltaicznej. Moc inwertera powinna wynosić między 80 a 95 % znamionowej mocy instalacji. Inwertery dobrze pracują kiedy są lekko przeciążone dlatego dobór najlepszego sprzętu zawsze warto konsultować z fachowcem.
Fronius Symo

Jak wybrać falowniki do instalacji fotowoltaicznej?

Zastanawiasz się, na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem falownika? Jeśli chcesz dokonać tego samodzielnie, dużym ułatwieniem będzie nasz ranking inwerterów fotowoltaicznych 2022, w którym zestawiliśmy najlepsze urządzenia dostępne na rynku.

Falownik to jedna z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej, dlatego warto stawiać na produkty wysokiej jakości, które wyróżnia trwałość i odporność na eksploatację. W momencie, gdy falownik ulega awarii, cała instalacja traci swoją moc i przestaje zapewniać energię elektryczną, dlatego nie warto kupować najtańszego inwertera o słabych parametrach.

Na jakie parametry warto jednak zwrócić uwagę wybierając falownik? Istnieje kilka wskaźników, które są niezwykle ważne:

Wydajność inwerterów

Inwerter jest komponentem, który musi nieustannie przetwarzać energię pobieraną z paneli fotowoltaicznych. Jego praca bez przerw sprawia, że ma on krótszą żywotność niż same panele fotowoltaiczne, a także jest narażony na częstsze usterki, które wpływają na pracę całej instalacji fotowoltaicznej. Bez inwertera nie ma bowiem możliwości przemiany prądu stałego w prąd zmienny, a zatem nie następuje dostawa energii elektrycznej. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest sprawna i wydajna praca inwertera – warto postawić na urządzenia firm, które do produkcji falowników używają dobrej jakości materiałów i które stawiają na wysoką wydajność oferowanych produktów.

Wydajność inwertera to wskaźnik, który bierze pod uwagę to, jak urządzenie radzi sobie w różnych warunkach – rano, wieczorem, w pełnym słońcu. Najpopularniejszymi systemami oceny sprawności są sprawność europejska (która bardziej odpowiada polskim warunkom pogodowym) oraz sprawność CEC, czyli amerykańska. Najlepiej, aby sprawność falownika nie była mniejsza niż 97%.

Warto zaznaczyć, że o tym, jaka będzie wydajność całej instalacji fotowoltaicznej w dużym stopniu decyduje wydajność falownika, dlatego nie powinno się na nim oszczędza. Wybrać należy produkt dobrej jakości, który będzie w niezawodny sposób działał o różnych porach dnia i w różnych warunkach nasłonecznienia.

Wytrzymałość i klasa ochronności

Kolejnym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę wybierając inwerter, jest sprawdzenie jego wytrzymałości mechanicznej, którą ocenić można za pomocą klasy ochronności IP. Klasa ochronności IP ocenia odporność produktu na pył i wodę, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku instalacji inwerterów na zewnątrz budynku. Określa ona, jaki stopień ochrony ma zapewnione urządzenie dzięki swojej obudowie.

Większość inwerterów posiada klasę ochronności IP65, co oznacza, że można montować je na dworze, nie zaszkodzi im również działanie deszczu. Część falowników posiada również klasę IP66, która czyni je jeszcze bardziej odpornymi na działanie wody.

MPPT

Wskaźnikiem, który również ma duże znaczenie w przypadku podejmowania decyzji o inwerterze, jest MPPT. Skrót ten oznacza moduł śledzenia mocy maksymalnej, czyli możliwe obciążenie instalacji fotowoltaicznej, przy której jest ona najbardziej wydajna i może generować najwyższą możliwą moc.

Certyfikaty

Każdy dobry producent falowników dba o to, aby jego produkty posiadały niezbędne certyfikaty. Absolutnym minimum jest posiadanie:

  • certyfikatu zgodności z normą PN-EN 61000-3-2 i PN-EN 61000-3-3 (dla falowników o prądzie <16A na fazę); PN-EN 61000-3-12 i PN-EN 61000-3-11 (dla tych o prądzie 16-75A na fazę),
  • certyfikatu zgodności z normą PN-EN 50438,
  • deklaracji zgodności z dyrektywą 2014/35/UE (niskonapięciową),
  • deklaracji zgodności z dyrektywą 2014/30/UE (kompatybilności elektromagnetycznej).

Wymienione certyfikaty nie są synonimem jakości, a koniecznym do spełnienia minimum, dlatego jeśli urządzenie ich nie posiada, nie powinno być ono montowane!

Gwarancja na produkt

Gwarancja przyznawana na inwerter to potwierdzenie, że dany produkt jest dobrej jakości, a w razie jakichkolwiek problemów uzyskamy profesjonalne wsparcie w naprawianiu usterek. Długość gwarancji oferowana przez renomowanych producentów wynosi zazwyczaj od 5 do 10 lat – im dłuższa, tym lepiej. Wielu producentów kusi również możliwością przedłużenia gwarancji, co jest zdecydowanie opcją wartą rozważenia.

Niezwykle ważne jest, aby oprócz długości gwarancji zwrócić uwagę na jej szczegóły, które zawierają sposób i czas zgłaszania usterek, zakres pomocy ze strony obsługi klienta oraz możliwe do naprawy przez producenta wady i uszkodzenia.

Cena

Falownik fotowoltaiczny jest urządzeniem, od którego pracy zależy działanie całej instalacji PV, dlatego nie warto na nim oszczędzać. W jaki sposób zatem można zaoszczędzić na inwerterze? Często wybieranym sposobem jest jego zakup od firm fotowoltaicznych – instalatorzy posiadają zniżki od producentów, a także wiedzą, gdzie i w jaki sposób nabyć urządzenie, aby było ono w rozsądnej cenie.

Opinie o producencie

Kupując inwerter warto wybierać firmę, której falowniki cieszą się dobrymi opiniami, a na rynku działają od wielu lat. Sprawdzić należy, czy firma produkująca urządzenia posiada stabilną sytuację finansową i czy nie istnieje ryzyko, że zniknie z rynku w niedługim czasie. Wówczas nawet najdłuższa i najkorzystniejsza gwarancja niewiele pomoże. Dowiedz się także, czy posiada wsparcie techniczne dla klientów w naszym kraju.

Ranking falowników fotowoltaicznych – porównanie inwerterów

Nasz ranking inwerterów fotowoltaicznych 2022 zawiera producentów, którzy oferują doskonałej jakości urządzenia, działające w niezawodny sposób. Wzięliśmy w nim pod uwagę różne aspekty, które znacząco wpływają na ich pracę. Każdego, kto jest zainteresowany samodzielnym zakupem, zachęcamy do zapoznania się z naszym porównaniem – z całą pewnością pomoże przy wyborze falownika.

Równie duże znaczenie, co wybór falownika, ma sposób jego instalacji. Błędny montaż zmniejsza wydajność instalacji, a tym samym zyski inwestora. Dodatkowo, nieprawidłowa instalacja urządzenia to także podstawa, aby nie zostały uwzględnione roszczenia gwarancyjne.

Ranking falowników fotowoltaicznych ułatwia wybór urządzenia. Jeśli interesują Cię również urządzenia takie jak panele słoneczne, magazyn energii, pompa ciepła – sprawdź nasze pozostałe rankingi. Tworzone są one przez najlepszych ekspertów od odnawialnych źródeł energii, którzy biorą pod uwagę ważne czynniki gwarantujące niezawodną pracę urządzeń.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY