Co to jest OZE? Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Wykorzystanie technologii opartych na odnawialnych źródłach energii z roku na rok rośnie. Tego rodzaju rozwiązania są przyjazne dla środowiska naturalnego, nie powodują jego zanieczyszczenia i nie wyczerpują naturalnych zasobów. Przynoszą one jednocześnie korzyści finansowe, gdyż przekładają się na oszczędności – naturalne zasoby są bowiem całkowicie bezpłatne i ogólnodostępne. Sprawdź, co to jest OZE, jakie są ich rodzaje i jakie technologie na nich bazują!

OZE – co to jest?

Odnawialne Źródła Energii (OZE) to naturalne zasoby, których wykorzystywanie nie grozi deficytem. Odtwarzają się one w stosunkowo krótkim czasie, a ich zasoby są praktycznie niewyczerpalne.

Technologie bazujące na odnawialnych źródłach energii wykorzystują naturalne procesy zachodzące w przyrodzie, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie energii. Jest ona czysta i bezpieczna dla środowiska naturalnego, dlatego nazywana jest zieloną energią. Stanowi doskonałą, ekologiczną alternatywę dla np. zanieczyszczających powietrze paliw kopalnych.

 

Odnawialne źródła energii – rodzaje

Odnawialne źródła energii to naturalne zasoby, których wykorzystywanie nie grozi deficytem. Do OZE zalicza się zatem energię wiatru, energię wodną, energię słoneczną, energię geotermalną, a także energię pozyskiwaną z biomasy.

Energia wodna

Pozyskiwanie energii z wody jest stosowana między innymi w elektrowniach wodnych. Ten sposób wytwarzania energii zwany jest hydroenergetyką i polega na wytwarzaniu energii mechanicznej za pomocą turbin wodnych. Następnie poprzez hydrogeneratory jest ona przemieniana w energię elektryczną.

Energia słoneczna

Energia pozyskiwana ze słońca może służyć zarówno do produkowania energii elektrycznej, jak i do celów grzewczych. W przypadku energii cieplnej stosuje się kolektory słoneczne, które poprzez czynnik grzewczy oraz wymiennik ciepła w zbiorniku mają za zadanie podgrzewać wodę. Takie rozwiązanie przydaje się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a czasem również w celu wsparcia działania centralnego ogrzewania.

Dużo bardziej popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. Technologią, która bazuje na tym procesie, jest fotowoltaika. Panele fotowoltaiczne przechwytują promieniowanie słoneczne i przekształcają je w energię elektryczną, która zasila urządzenia działające na prąd w domach, firmach czy w gospodarstwach rolnych.

Energia wiatru

O odnawialnych źródłach energii mówimy również w przypadku wiatru. Do wytworzenia energii wykorzystywane są turbiny wiatrowe wyposażone w łopaty wprawiane w ruch przez wiatr. Powstaje w ten sposób energia mechaniczna, która trafia do generatora, gdzie przekształcana jest w energię elektryczną.

Biomasa

Na biomasę składają się wszelka materia – odpady oraz pozostałości po produkcji rolnej i leśnej, ulegająca procesowi biodegradacji. Biomasa wykorzystywana jest do powstawania energii cieplnej – powstają z niej biopaliwa gazowe, ciekłe i stałe. Pozyskiwanie energii z biomasy odbywa się głównie w procesie jej spalania. Z wytworzonej w ten sposób energii cieplnej produkowana może być energia elektryczna.

Energia geotermalna

Odnawialne źródło energii to również energia geotermalna, czyli pochodząca z wnętrza ziemi. Tego rodzaju energia może służyć do wytworzenia energii elektrycznej, jak i energii cieplnej. Uzyskuje się ją poprzez wykonanie odwiertów w ziemi. Może być ona stosowana do zapewniania ogrzewania w domach – idealnie sprawdza się w przypadku pomp ciepła.

Korzyści z odnawialnych źródeł energii

Odnawialne źródła energii wykorzystywane w różnego rodzaju technologiach do produkcji energii cieplnej oraz energii elektrycznej przekładają się na wiele korzyści, rzutujących na różne obszary życia. Co zyskujemy korzystając z OZE?

  • Ekologia – odnawialne źródła energii pozwalają na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – nie zanieczyszczają one środowiska naturalnego,
  • Oszczędności – inwestycja w OZE oznacza często spory wydatek na początku, lecz z czasem inwestycja się zwraca, a energia produkowana jest za darmo,
  • Niezależność energetyczna – dotyczy ona zarówno podwyżek cen energii elektrycznej oraz materiałów grzewczych, jak i usamodzielnienie się od dostaw od zewnętrznych dostawców,
  • Bezpieczeństwo energetyczne – OZE oznacza korzystanie z zasobów niewyczerpalnych, zatem nie istnieje ryzyko, że pokłady się skończą, pozbawiając dostępu do energii elektrycznej oraz cieplnej,
  • Wygoda korzystania – systemy oparte na OZE są niemal bezobsługowe.

Fotowoltaika, czyli jak wykorzystać energię promieniowania słonecznego

Korzystanie ze źródeł odnawialnych staje się coraz bardziej powszechne, gdyż technologie bazujące na OZE są coraz łatwiej dostępne, tańsze i bardziej opłacalne. Dużą popularnością cieszy się rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika, która korzysta z odnawialnego zasobu, jakim jest energia słoneczna.

Fotowoltaika wykorzystująca promieniowanie słoneczne zyskała w ostatnich latach na popularności. To świetny sposób na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną niemal do zera, a także uzyskanie niezależności od systematycznie rosnących cen prądu.

Popyt na fotowoltaikę to również wpływ licznych dofinansowań z programów samorządowych i rządowych, które w znacznym stopniu pomogły w zmniejszeniu jej kosztów. Instalacje fotowoltaiczne są aktualnie najbardziej rozpowszechnioną technologią bazującą na OZE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY