• e-energia.pl
  • Fotowoltaika dla gmin, powiatów i województw – instalacje fotowoltaiczne dla samorządów

Fotowoltaika dla gmin, powiatów i województw – instalacje fotowoltaiczne dla samorządów

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Instalacje fotowoltaiczne stają się elementem krajobrazu. Na ich montaż na dachach lub gruntach decydują się już nie tylko osoby prywatne, firmy czy gospodarstwa rolne, lecz również jednostki samorządu terytorialnego – gminy, powiaty czy województwa. W ten sposób mogą zaspokajać zapotrzebowanie na energię elektryczną niezbędną do pracy urządzeń elektrycznych działających na ich terenie, takich jak oświetlenie ulic, sygnalizację świetlną, działania urządzeń na prąd w urzędach publicznych, szkołach, szpitalach oraz wielu innych miejscach. Jest to rozwiązanie opłacalne z punktu widzenia ekonomicznego, jak i sprzyjającemu realizacji celów ekologicznych – przyczynia się bowiem do poprawy jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy danego obszaru.

Fotowoltaika dla gminy – do czego można wykorzystać odnawialne źródła energii?

Fotowoltaika jest rozwiązaniem, które wykorzystuje odnawialne źródła energii. Panele słoneczne pobierają całkowicie bezpłatną energię słoneczną i przekształcają ją w energię elektryczną. Dzięki odpowiednio dobranej mocy i ilości paneli fotowoltaicznych możliwe jest pokrywanie zapotrzebowania energetycznego w znacznym stopniu, co przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd, a tym samym powstania realnych, finansowych oszczędności.

Do zadań własnych gminy, w oparciu o przepisy Ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy – Prawo energetyczne, należy zaopatrzenie wspólnoty samorządowej w energię elektryczną. Energia elektryczna w gminie potrzebna jest do oświetlenia miejsc publicznych oraz ulic, a także działania urządzeń elektrycznych w instytucjach publicznych, szkołach, szpitalach, budynkach socjalnych czy zakładach komunalnych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie dostępu do prądu jest właśnie instalacja fotowoltaiczna, która stanowi doskonałą inwestycję dla gminy.

Drugim zadaniem gmin jest podejmowanie działań zmierzających do ochrony środowiska naturalnego, w tym ograniczenia emisji szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery. Fotowoltaika zapewnia ochronę środowiska naturalnego, gdyż korzysta z niewyczerpalnych zasobów środowiska, a także nie emituje zanieczyszczających powietrze substancji.

Fotowoltaika dla gmin – zalety rozwiązania

Instalacja fotowoltaiczna dla gminy jest inwestycją finansową, która przynosi wiele korzyści dla samorządu – mowa tutaj zarówno o profitach ekonomicznych, jak i ekologicznych.

Ochrona środowiska naturalnego

Gminy mają za zadanie dbać o ochronę środowiska naturalnego i podejmować kroki w kierunku redukcji dwutlenku węgla do atmosfery. Fotowoltaika, która w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni, nie emituje szkodliwych gazów, jest idealnym sposobem na realizację tego celu. Dodatkowo, panele fotowoltaiczne korzystają z zasobów niewyczerpalnych i odnawialnych, a zatem bardzo ekologicznych.

Oszczędności w budżecie

Zadaniem własnym gminy jest zapewnienie prądu niezbędnego do pracy urządzeń elektrycznych w miejscach takich jak urzędy, szkoły, szpitale, przychodnie, stacje uzdatniania wody, zakładach komunalnych, budynkach socjalnych, jednostkach straży pożarnej oraz innych budynkach użyteczności publicznej, a także oświetlenia ulic, chodników i innych miejsc publicznych. Koszty ponoszone w związku z tym są ogromne – mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych miesięcznie.

Instalacje fotowoltaiczne bazują na odnawialnych, ekologicznych i darmowych źródłach energii. W ten sposób wytwarzają całkowicie darmową energię elektryczną, co w konsekwencji pozwala w realnym stopniu ograniczyć wydatki ponoszone na prąd. Przy odpowiednio skonfigurowanej instalacji fotowoltaicznej wydatki na ten cel mogą zmaleć nawet o 90%. Środki finansowe pozostają w budżecie gminy, która może przeznaczyć je na inne cele inwestycyjne.

Wykorzystanie nieużytków

Samorządy terytorialne, takie jak gminy, powiaty czy województwa, bardzo często dysponują nieużytkami, czyli terenami w żaden sposób niezagospodarowanymi, które z różnych przyczyn nie nadają się do efektywnego wykorzystania. Jednym ze sposobów na przywrócenie im użyteczności jest wykorzystanie ich w celu montażu instalacji fotowoltaicznych.

Walory edukacyjne i wizerunkowe

W przypadku wdrożenia w gminie rozwiązań ekologicznych, czyli inwestycji w zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, które zaspokajają zapotrzebowanie energetyczne, budowany jest pozytywny wizerunek danej jednostki samorządu terytorialnego. Zyskuje ona renomę świadomej ekologicznie i odpowiedzialnej społecznie. Jest to także sposób na edukację ekologiczną mieszkańców, którzy mogą zainteresować się rozwiązaniem, jakim jest fotowoltaika i chętniej podejmować się inwestycji w nią.

Instalacje fotowoltaiczne dla samorządów terytorialnych – na co zwrócić uwagę?

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne dla jednostek samorządów terytorialnych, takich jak gminy, powiaty czy województwa jest dużym projektem, który wymaga odpowiedniego przygotowania, a także powierzenia w ręce specjalistów. Kluczowe znaczenia ma dobór kilku parametrów:

Moc instalacji

Zasadniczym elementem przy tworzeniu projektu instalacji fotowoltaicznej dla konkretnego obiektu użyteczności publicznej jest dobór jej mocy. Ważne jest, aby odpowiadała ona bieżącemu zużyciu prądu i by nie generowała nadwyżek, które nie będą zbyt opłacalne dla gminy.

Rodzaj instalacji

Kolejnym wyborem jest decyzja pomiędzy instalacją on-grid, która jest podłączona do sieci, jak i off-grid, która samodzielnie kumuluje nadwyżkę energii. Fotowoltaika w gminie może być oparta zarówno na jednym, jak i drugim rodzaju instalacji – należy dokonać kalkulacji, który z typów będzie w danym przypadku opłacalny.

Wybór paneli słonecznych

Duże znaczenie ma również wybór paneli fotowoltaicznych – od ich jakości oraz zastosowanej technologii w dużej mierze zależy ich wydajność oraz żywotność, a tym samym opłacalność inwestycji i długość czerpania z niej zysków. Wybór urządzeń ułatwić może nasz ranking paneli fotowoltaicznych 2021.

Sposób montażu

Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna przyniesie gminie wiele korzyści, jednakże nieprawidłowy sposób jej montażu oznaczać może duże problemy z wydajnością instalacji, a także jej żywotnością. Warto postawić na godnych zaufania i profesjonalnych specjalistów – nasz ranking firm fotowoltaicznych 2021 zawiera wyłącznie sprawdzonych instalatorów i z całą pewnością będzie pomocny przy podejmowaniu decyzji.

Finansowanie fotowoltaiki w jednostkach samorządu terytorialnego

Inwestycja w fotowoltaikę stanowi dla samorządu terytorialnego dość sporą inwestycję finansową. Istnieją jednak skuteczne sposoby na ograniczenie wydatków na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Gminy mogą liczyć na wsparcie finansowe w związku z zakupem i montażem fotowoltaiki ze źródeł krajowych oraz unijnych. Przykładem są Regionalne Programy Operacyjne oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zależności od zasad danego programu jednostki samorządu terytorialnego mogą uzyskać:

  • preferencyjne pożyczki,
  • dotacje do fotowoltaiki,
  • pożyczki z opcją umorzenia do nawet 100% kosztów kwalifikowanych.

Oprócz krajowego lub unijnego dofinansowania do fotowoltaiki gminy posiadają również możliwość skorzystania z rozwiązań komercyjnych. Znajduje się wśród nich m.in. kredyt na fotowoltaikę.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY