Ile kosztuje fotowoltaika?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Z instalacji fotowoltaicznych korzysta coraz szersze grono osób prywatnych i firm, którzy dzięki nim pozyskują niemal całkowicie darmową energię elektryczną. Opłacalność inwestycji w zakup i montaż modułów fotowoltaicznych jest niewątpliwa, jednakże jakie są początkowe koszty, które musi ponieść inwestor? Sprawdź, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i na co zwrócić uwagę dobierając jej komponenty!

Jaka jest cena fotowoltaiki?

Każdy, kto decyduje się na posiadanie instalacji pv, rozważa przede wszystkim korzyści, jakie z niej może czerpać. Opłacalność fotowoltaiki wynika ze sposobu jej działania – system fotowoltaiczny czerpie z odnawialnych źródeł energii, czyli z promieniowania słonecznego. Moduły fotowoltaiczne, które zainstalować można zarówno na dachu budynku, jak i na gruncie, korzystają z energii słońca do wytworzenia prądu stałego. Jest on kierowany do inwertera, gdzie zamieniany jest w prąd przemienny, płynący w gniazdkach i zasilający urządzenia elektryczne.

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub firmy na energię elektryczną niemal w całości, co przekłada się na realne oszczędności na rachunkach za prąd. Korzystając z paneli fotowoltaicznych można obniżyć wydatki na energię elektryczną nawet o 90%, a także zyskać niezależność energetyczną od podwyżek cen prądu na wiele lat.

Ze względu na wpływ różnych czynników niemożliwe jest precyzyjne określenie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. W przybliżeniu oszacować można, że średnia cena fotowoltaiki mieścić się będzie w przedziale od 20 000 zł  do 35 000 zł.

To, ile kosztuje fotowoltaika, będzie zależało licznych uwarunkowań takich jak: moc instalacji, jej położenie, rozmieszczenie, rozmiar, wybrane komponenty, w tym ich rodzaj oraz parametry techniczne, zapotrzebowanie na energię elektryczną, a także cena montażu przez firmę fotowoltaiczną.

Na finalną cenę instalacji fotowoltaicznej można także wpłynąć korzystając z różnych narzędzi finansowych oferowanych przez instytucje rządowe i samorządowe. Oferują one opcje finansowego wsparcia, takie jak dopłaty w ramach programu Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Instalację fotowoltaiczną – koszt jej zakupu oraz montażu – można również rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym.

Instalacja fotowoltaiczna – co wpływa na jej cenę?

Cena fotowoltaiki zależna jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego lub firmy, co z kolei przekłada się na rozmiar i moc instalacji fotowoltaicznej.

Wpływ na to, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, mają parametry techniczne komponentów wchodzących w jej skład. Decydując się na dobrej jakości, wydajny i sprawny inwerter czy panele fotowoltaiczne wysokiej klasy, poniesiemy wyższy koszt, jednocześnie zyskując dłuższą gwarancję na sprzęt, pewność ich wyższej wydajności oraz bezawaryjnego działania.

W przypadku instalacji fotowoltaicznych należy również liczyć się z wydatkiem na usługę, jaką jest dobór i montaż systemu. Jej cena będzie zależeć od firmy fotowoltaicznej, posiadanego przez nią doświadczenia i wyrobionej marki. Instalatorzy określając cenę montażu z całą pewnością wezmą także pod uwagę umiejscowienie paneli fotowoltaicznych.

Podejmując decyzję o inwestycji w fotowoltaikę warto również rozważyć jednoczesny montaż pompy ciepła. Montaż obu systemów naraz może znacznie zmniejszyć ich całościowy koszt. Podobnie jest w przypadku magazynu energii, służącego do akumulowania energii elektrycznej – koszt jego montażu w przypadku instalowania fotowoltaiki będzie niższy, niż gdy zdecydujemy się go zamontować w przyszłości.

Cena instalacji fotowoltaicznej a jej moc

Aby prawidłowo dopasować moc paneli do zapotrzebowania energetycznego należy wziąć pod uwagę wysokość comiesięcznych rachunków za prąd. Obliczenia są stosunkowo proste – każde 50 zł powinno przełożyć się na 1kW mocy instalacji fotowoltaicznej. Zatem np. w przypadku comiesięcznych wydatków na energię elektryczną w kwocie 300 zł moc paneli fotowoltaicznych powinna zostać ustalona na 6kW.

Aby obliczyć cenę fotowoltaiki w stosunku do jej mocy można przyjąć szacunkową wartość, że średnio jest to 4-6 tysięcy złotych za 1kW brutto. W przypadku najbardziej popularnych rozwiązań można zatem przyjąć następujące założenia:

 • koszt instalacji fotowoltaicznej 5kW to około 15-25 tysięcy złotych,
 • koszt instalacji 8kW to około 20-35 tysięcy złotych
 • koszt instalacji 10kW to około 25-40 tysięcy złotych.

Panele fotowoltaiczne – cena

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, od których wyboru również będzie zależała końcowa cena fotowoltaiki. Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje ogniw fotowoltaicznych: ogniwa polikrystaliczne oraz panele monokrystaliczne.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne różnią się pomiędzy sobą kilkoma parametrami. Najbardziej widocznym jest ich kolor. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne charakteryzują się kolorem od ciemnoniebieskiego po czarny, a panele polikrystaliczne posiadają barwę jasnoniebieską.

Inny jest również kształt ogniw i ich wykonanie – ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne zrobione są z monokryształu krzemu i posiadają kształt ośmiokąta, podczas gdy ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne wykonuje się z polikryształu krzemu, a w procesie produkcji nadaje im kształt prostokątny lub kwadratowy.

Różnica polega również na wydajności paneli – w przypadku paneli polikrystalicznych utrzymuje się ona na poziomie 14-16%, zaś paneli monokrystalicznych 15-20%. Instalacje z paneli monokrystalicznych mogą być zatem mniejsze niż w przypadku instalacji z paneli polikrystalicznych, jednocześnie pracując z tą samą mocą.

Ceny paneli fotowoltaicznych wahają się w granicach od 600 do nawet 1600 zł za sztukę – wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj ogniw się zdecydujemy, na parametry techniczne postawimy, jaką jakość komponentów wybierzemy, jaka będzie przyznana na nie gwarancja producenta. Wybierając tańsze moduły fotowoltaiczne uzyskamy szybszy zwrot z inwestycji. Wadą tego rozwiązania może być jednak niższa wydajność instalacji, a także krótsza żywotność. Decydując się na dobre panele fotowoltaiczne zyskujemy pewność, że będą one działać bezawaryjnie i niezawodnie nawet przez 30-40 lat.

Istotną kwestią jest również wpływ ilości paneli na cenę montażu – im jest ich mniej, tym cena może być niższa. W tym przypadku bardziej opłacalne mogą się okazać panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, które zajmują zdecydowanie mniejszą powierzchnię.

Cena inwertera solarnego

Inwerter, czyli inaczej falownik, to niezwykle ważny komponent systemu fotowoltaicznego. Jego głównym zadaniem jest zamiana wytworzonego przez panele fotowoltaiczne prądu stałego w prąd zmienny. Pełni on również funkcję monitorującą pracę całej instalacji fotowoltaicznej oraz rolę zabezpieczającą.

Z przyczyn technicznych, w tym swojej złożonej budowy, inwerter zużywa się nieco szybciej niż panele słoneczne. Dodatkowo, od jego pracy zależy działanie całej instalacji fotowoltaicznej, dlatego warto stawiać na wysokiej jakości falownik. Jego awaria jest bowiem równoznaczna z awarią działania całości systemu.

Rynkowa cena inwertera może być różna. Najtańsze egzemplarze można zakupić już za kilka tysięcy złotych, zaś modele najwyższej klasy za kilkanaście tysięcy. Koszt ten jest uwarunkowany parametrami technicznymi: rodzajem inwertera, wydajnością, wytrzymałością, okresem gwarancji oraz renomą producenta.

Koszt fotowoltaiki – na co zwrócić uwagę?

Wskazaliśmy w przybliżeniu, ile kosztuje fotowoltaika. Jednakże koszt instalacji fotowoltaicznej to nie jedyny czynnik, jakim powinniśmy się kierować decydując się na jej posiadanie. Jeśli zależy nam na tym, aby system działał niezawodnie przez długie lata, przynosząc realne oszczędności, decydując się na inwestycję w zakup i montaż paneli fotowoltaicznych warto kierować się kilkoma zasadami:

 • wybierz komponenty wysokiej jakości, posiadające wieloletnią gwarancję, wyróżniające się dobrymi parametrami technicznymi – dzięki temu instalacja fotowoltaiczna będzie działać wydajnie, niezawodnie i bezawaryjnie, zapewniając oszczędności przez długie lata,
 • pamiętaj, że montaż paneli słonecznych do zadanie dla ekspertów – postaw na współpracę z rzetelną, sprawdzoną firmą, która wykona swoje zadanie w sposób profesjonalny,
 • poszukuj oszczędności – możesz je zyskać korzystając z dotacji i dopłat oferowanych przez instytucje rządowe i samorządowe, a także odliczając instalację fotowoltaiczną od podatku dochodowego. Dobra firma fotowoltaiczna z całą pewnością pomoże w doborze odpowiedniego rozwiązania finansowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Szybki kontakt
  Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

  Nasza oferta

  Fotowoltaika

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Pompy Ciepła

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Magazyny energii

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Kredyty/Pożyczki

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY