• e-energia.pl
  • Fotowoltaika dla firm – panele fotowoltaiczne w biznesie

Fotowoltaika dla firm – panele fotowoltaiczne w biznesie

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

W ostatnich latach znacząco rośnie popularność fotowoltaiki. Początkowo na rozwiązanie to decydowali się głównie właściciele domów jednorodzinnych, z czasem jednak zaczęli je również doceniać przedstawiciele przedsiębiorstw, dopatrując się w nim przede wszystkim szans na realne oszczędności na kosztach eksploatacyjnych. Odnawialne źródła energii, z jakich korzysta fotowoltaika do produkcji energii elektrycznej, to nie tylko bezpłatna energia elektryczna, czyli niższe rachunki za prąd i niezależność od rosnących cen prądu przez długie lata, lecz również działanie na rzecz środowiska naturalnego, co przekłada się na korzystny wizerunek przedsiębiorstwa.

Fotowoltaika dla firm – korzyści z instalacji fotowoltaicznej

Z instalacji fotowoltaicznych korzysta coraz więcej firm, które w odnawialnych źródłach energii upatrują się możliwości rozwoju biznesu. Posiadanie fotowoltaiki obniża ponoszone przez przedsiębiorstwo koszty działalności gospodarczej. Wytworzony za pomocą paneli fotowoltaicznych prąd jest całkowicie bezpłatny, a odpowiednio dobrane moduły fotowoltaiczne są w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne i przyczynić się do zmniejszenia wysokości rachunków za energię elektryczną niemal do zera.

Koszt energii elektrycznej z roku na rok rośnie – wydatki na ten cel, szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw, mogą sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy w skali roku. Nic nie wskazuje na to, aby ceny energii miały przestały rosnąć, a fotowoltaika pozwala na uzyskanie niezależności od tych podwyżek. I to przez bardzo długi okres czasu, gdyż panele słoneczne wyróżniają się naprawdę długą żywotnością – mogą działać wydajnie nawet do 35 lat.

Odpowiednio dobrana moc instalacji oraz prawidłowo wykonany montaż paneli fotowoltaicznych w firmie zapewni możliwość wygenerowania energii elektrycznej pokrywającej zapotrzebowanie niemal w całości. Co więcej, w przypadku inwestycji w instalację z magazynem energii przedsiębiorstwo nie będzie narażone na jakiekolwiek straty poniesione w wyniku awarii energetycznej. Oznacza to pełną samodzielność energetyczną i brak ewentualnych strat, jakie mogłyby powstać w wyniku przerw w prowadzeniu działalności.

Fotowoltaika dla firm to również sposób na budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa, które podejmuje świadome kroki na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Instalacje fotowoltaiczne korzystają z odnawialnych źródeł energii, które są niewyczerpalne i ekologiczne. Co więcej, nie produkują one szkodliwych substancji, zatem nie przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza. Każda zamontowana instalacja przekłada się na korzyści dla każdego z nas, a dla firm może być jednym ze sposobów na przyciągnięcie nowych, dbających o środowisko naturalne, klientów.

Dobór i montaż instalacji fotowoltaicznej w przedsiębiorstwie

Odpowiednio dobrana i prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna przekłada się na korzyści dla biznesu. Jej opłacalność zależy jednak od jej wydajności, dlatego doborem mocy oraz ilości paneli, a także innych komponentów, powinni zająć się eksperci posiadający specjalistyczną wiedzę. Pod uwagę brane są następujące czynniki:

  • zużycie prądu – moc instalacji powinna zostać dobrana do bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną, aby nie generować zbyt dużych nadwyżek trafiających do sieci elektroenergetycznej,
  • uwarunkowania wynikające z lokalizacji przedsiębiorstwa – nasłonecznienie, kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych czy położenie względem stron świata wpływają na ilość wyprodukowanego prądu,
  • technologia – dobór komponentów, w tym paneli fotowoltaicznych oraz inwertera, ma ogromny wpływ na wydajność instalacji oraz jej żywotność.

Ze względu na fakt, że funkcjonowanie firmy, a co się z tym wiąże również korzystanie przez nią z prądu, znacznie różni się od funkcjonowania gospodarstwa domowego, instalacje fotowoltaiczne powinny zostać do nich dobrane w sposób indywidualny, z uwzględnieniem specyfiki ich działania.

Panele fotowoltaiczne w firmie nie powinny także produkować zbyt dużych nadwyżek, które nie mogą być wykorzystane nocą, jak to ma miejsce w domach jednorodzinnych – większość firm pracuje bowiem w systemie dziennym i nie będzie miało możliwości wykorzystania wysłanej do sieci energii elektrycznej. Ważne jest, aby instalacja fotowoltaiczna została dobrana do potrzeb firmy – dzięki temu stanie się ona w pełni rentowna.

Idealnym rozwiązaniem dla firm jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy zajmą się wykonaniem projektu instalacji biorąc pod uwagę potrzeby energetyczne oraz możliwości montażowe. Chcesz skorzystać z oferty najlepszych specjalistów? Sprawdź nasz ranking paneli PV 2022!

Instalacja fotowoltaiczna dla biznesu – jak wybrać wykonawcę?

Fotowoltaika dla firm to zadanie dla ekspertów, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę. Wybierając firmę fotowoltaiczną warto wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • doświadczenie na rynku – upewnić należy się, czy monterzy znają się na swojej pracy, posiadają niezbędne przeszkolenie, a także czy firma wykonywała już zlecenia na rzecz przedsiębiorców – specyfika tego rodzaju zleceń różni się od instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych,
  • zakres prac – warto podejmować współpracę z firmą, która zajmie się realizacją inwestycji w sposób kompleksowy: wykona projekt instalacji, montaż systemu, zajmie się podłączeniem do sieci energetycznej, a także zaoferuje pomoc w doborze najkorzystniejszego sposobu finansowania,
  • opinie innych klientów – przed dokonaniem decyzji należy zrobić rozeznanie rynku, stawiając na firmę cieszącą się uznaniem wśród klientów, w tym w przypadku fotowoltaiki dla firm – wśród klientów biznesowych,
  • oferowane technologie – fotowoltaika jest technologią, która nieustannie się rozwija. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na wyższe uzyski energii, a zatem są bardziej opłacalne, dlatego warto współpracować z monterami oferującymi dobrej jakości urządzenia od renomowanych producentów,
  • gwarancja na usługi – im dłuższa, tym większy spokój uzyskujemy.

Fotowoltaika dla firm – rentowność inwestycji w instalację fotowoltaiczną

Wielu przedsiębiorców stających przed decyzją o inwestycji w instalację fotowoltaiczną zastanawia się, czy będzie to inwestycja rentowna dla firmy. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest współpraca z dobrymi specjalistami, którzy dobiorą moc instalacji do zużycia prądu. W ten sposób zapewnimy sobie nie tylko pokrycie potrzeb energetycznych firmy, lecz również najszybszy zwrot z inwestycji.

Zakup instalacji PV oznacza realne oszczędności dla firm, które wynikają ze znacznie obniżonych kosztów ponoszonych na rachunki za energię elektryczną. W budżecie firmowym pozostają zatem dodatkowe środki finansowe, które przeznaczyć można na rozwój firmy – zakup nowego sprzętu, inwestycję w marketing, zatrudnienie pracowników czy zmianę lokalizacji.

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne zwraca się stosunkowo szybko, bo już po kilku latach – w zależności od sposobu doboru paneli możliwy jest całkowity zwrot już nawet po 5-ciu! Ze względu na długą żywotność, możliwe jest z kolei czerpanie zysków przez nawet kilkadziesiąt lat.

Korzyściami z inwestycji w panele fotowoltaiczne dla firm są również niezależność energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne. Przedsiębiorstwo uniezależnia się od podwyżek cen energii elektrycznej, a także od dostaw prądu z zewnątrz. Wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą firmowej instalacji fotowoltaicznej to sposób na uniknięcie przerw w działalności gospodarczej wynikających np. z awarii energetycznej.

Finansowanie fotowoltaiki dla firm – dotacje, leasing, pożyczki

Instalacja fotowoltaiczna jest korzystna dla firm pod względem biznesowym. Wielu przedstawicieli biznesów i właścicieli działalności gospodarczych poszukuje jednak realnego sposobu na obniżenie kosztów poniesionych na inwestycję lub korzystnego sposobu jej finansowania. Istnieje kilka opcji finansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej dla firmy:

  • ze środków własnych,
  • kredyt na fotowoltaikę dla firm,
  • leasing paneli fotowoltaicznych (leasing fotowoltaiki),
  • dotacje i dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm z programów rządowych i samorządowych,
  • niskoprocentowe pożyczki rządowe i samorządowe.

Wybór sposobu finansowania zależy od możliwości finansowych firmy, a także oferowanych w danym czasie programów. Warto rozważnych różne opcje i wybrać sposób, który będzie najkorzystniejszy pod względem ekonomicznym.

Fotowoltaika dla firmy a podatek VAT

Fotowoltaika dla biznesu to nie tylko oszczędności na rachunkach za prąd. Pod względem ekonomicznym opłacalna jest także możliwość odliczenia pełnego VAT-u wynoszącego dla instalacji fotowoltaicznej 23%. Instalacja fotowoltaiczna to również koszt dla firmy, zatem możliwe jest jego odliczenie od podatku.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY