• e-energia.pl
  • Fotowoltaika dla rolników – instalacje fotowoltaiczne w rolnictwie

Fotowoltaika dla rolników – instalacje fotowoltaiczne w rolnictwie

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Ze względu na korzyści, jakie daje fotowoltaika, na panele słoneczne decyduje się coraz więcej odbiorców. Są to zarówno gospodarstwa domowe, firmy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy, jak i gospodarstwa rolne.

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników stanowią skuteczny sposób na obniżenie kosztów prowadzenia działalności rolnej i podniesienia jej opłacalności. Inwestycja powoduje powstawanie realnych oszczędności w wyniku obniżenia rachunków za prąd. Samodzielna produkcja energii elektrycznej uniezależnia od dostaw prądu od zewnętrznych firm, jak i przyczynia się do niezależności od podwyżek cen energii w kolejnych latach. Dla rolnictwa nie bez znaczenia pozostaje pozytywny wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne. Dowiedz się więcej na temat możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych w rolnictwie, opłacalności inwestycji oraz możliwych sposobach finansowania!

Fotowoltaika dla rolnika – dlaczego warto się na nią zdecydować?

W gospodarstwie rolnym na co dzień używane są różnego rodzaju specjalistyczne urządzenia i maszyny, które zapewniają sprawną obsługę działalności. To dzięki nim można osiągnąć wydajne efekty pracy rolnej. Jednocześnie, przyczyniają się one do powstawania wysokich kosztów eksploatacyjnych, które wynikają z ogromnego zużycia energii elektrycznej. Ponadto, rosnące z roku na rok ceny prądu stale podnoszą koszty działalności rolnej.

Do produkcji energii elektrycznej panele fotowoltaiczne wykorzystują odnawialne źródła energii, czyli promieniowanie słoneczne, które jest ogólnodostępne i bezpłatne. Korzystanie z odpowiednio zaprojektowanej i zamontowanej instalacji fotowoltaicznej w rolnictwie przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd nawet o 90%!

Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym obniża wydatki ponoszone na energię elektryczną, a tym samym gwarantuje pojawienie się dodatkowych środków w budżecie, które przeznaczyć można na cele inwestycyjne. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększa się również opłacalności prowadzenia działalności rolnej.

Gospodarstwa rolne, w których zamontowana jest fotowoltaika zyskują niezależność energetyczną. Użytkownicy nie muszą przejmować się podwyżkami cen prądu nawet przez 25-35 lat, gdyż przez taki czas możliwa jest wydajna praca instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika dla rolnika oznacza własną energię elektryczną i brak przerw w jej dostawach.

Ze względu na współzależność rolnictwa i środowiska naturalnego na instalację fotowoltaiczną decyduje się coraz więcej rolników. Rolnicy są grupą społeczną, która w bardzo dotkliwy sposób odczuwa wszelkie zmiany klimatyczne – przekładają się one w realnym stopniu na efekty ich pracy. Fotowoltaika jest skutecznym sposobem na spowolnienie postępu tych zmian, w szczególności poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Inwestycja w ekologiczne rozwiązania buduje również pozytywny wizerunek rolnictwa. To sposób na pozyskania klientów, którzy są świadomi konieczności podejmowania działań proekologicznych, zmierzających do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Fotowoltaika w rolnictwie jest także sposobem na wykorzystanie nieużytków – wiele gospodarstw rolnych posiada obszary, które nie są w żaden sposób wykorzystywane. Instalacja fotowoltaiczna to sposób na ich zagospodarowanie i osiąganie z nich zysków.

Dodatkowym impulsem do posiadania fotowoltaiki w rolnictwie są równego rodzaju sposoby finansowania. Rolnicy otrzymać mogą dotację na panele fotowoltaiczne z programu Agroenergia, a także skorzystać z ulgi inwestycyjnej od podatku rolnego.

Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym – opłacalność inwestycji

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym wynika przede wszystkim z oszczędności, jakie pojawiają się w wyniku działania instalacji. Obniżeniu ulegają rachunki za prąd, a dodatkowe środki finansowe można przeznaczyć np. na inwestycję zakup nowoczesnych, innowacyjnych maszyn i rozwój działalności.

Inwestycja w panele słoneczne zamontowane na gruncie lub na budynkach gospodarczych zwraca się bardzo szybko – zazwyczaj po około 6-8 latach. Czas zwrotu będzie szybszy w przypadku skorzystania z dotacji dla fotowoltaikę dla rolników oraz z ulgi w podatku rolnym, a także w sytuacji szybkiego wzrostu cen energii elektrycznej. Czas zwrotu z inwestycji zależy również od tego, czy prawidłowo zostanie dobrana moc instalacji – w tym przypadku należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa.

Panele fotowoltaiczne dla rolników – dobór i montaż instalacji

W przypadku fotowoltaiki niezwykle ważny jest prawidłowy dobór i montaż paneli fotowoltaicznych. Odpowiednio dobrana moc instalacji pokryje zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa rolnego, a sposób wykonania instalacji ma wpływ na jej wydajną i bezawaryjną pracę przez długie lata. Właśnie dlatego realizację instalacji fotowoltaicznych warto powierzyć specjalistom posiadającym niezbędną wiedzę, doświadczenie, przeszkolenie oraz specjalistyczne narzędzia.

Wybierając firmę fotowoltaiczną należy dowiedzieć się, czy realizuje usługi w sposób kompleksowy, oferując zakres prac, w które wchodzi: audyt fotowoltaiczny, dobór paneli fotowoltaicznych, projekt instalacji, montaż systemu, zgłoszenie do sieci energetycznej, serwis gwarancyjny. Wiele firm służy również pomocą w zakresie pozyskiwania dotacji i wybrania najkorzystniejszego sposobu finansowania inwestycji.

Chcesz dobrać do fotowoltaiki odpowiednią pompę ciepła? Sprawdź nasz ranking pomp ciepła 2022!

Fotowoltaika dla rolników – specyfika rozwiązania

Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji w fotowoltaikę, tak i w gospodarstwach rolnych, instalacja fotowoltaiczna powinna zostać zaprojektowana w sposób indywidualny. Gospodarstwo rolne wyróżnia się specyficznymi warunkami, dlatego ważny jest odpowiedni dobór rodzaju paneli słonecznych, a także ich właściwie rozmieszczenie. Istotną rolę gra również dobór mocy instalacji do potrzeb danej działalności.

Nie wszystkie panele fotowoltaiczne będą nadawały się dla rolnictwa, dlatego istotne jest, aby w ofercie firmy zajmującej się wykonaniem inwestycji znalazła się fotowoltaika dla rolnika.

Ulga inwestycyjna na panele fotowoltaiczne od podatku rolnego

Ulga inwestycyjna od należnego podatku rolnego to jeden ze sposobów na obniżenie nakładów ponoszonych na zakup i montaż fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym. Przysługuje ona po zakończeniu inwestycji każdemu, kto zdecydował się na montaż instalacji fotowoltaicznej na swojej nieruchomości rolnej.

Wysokość ulgi podatkowej wynosi 25% kosztów kwalifikowanych na inwestycję. Należy posiadać udokumentowane rachunki i faktury za zakup paneli fotowoltaicznych, jak i ich montaż. Odliczenia od podatku rolnego sprawiają, że inwestycja w fotowoltaikę jeszcze bardziej opłacalna!

Finansowanie fotowoltaiki dla rolników – dotacje i dofinansowania

Jednym z czynników, który sprawił, że fotowoltaika zyskała tak dużą popularność, jest dostępność różnych form finansowania inwestycji z programów samorządowych i rządowych. Programy te powstają z myślą o ułatwieniu dostępu do posiadania instalacji jak najszerszemu gronu odbiorców, co przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dotacje na instalację fotowoltaiczną mogą uzyskać również rolnicy.

Do tej pory najwięcej rolników miało możliwość skorzystania z programu dofinansowania do fotowoltaiki dla rolnictwa opracowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Agroenergia. Dopłata do instalacji fotowoltaicznej w wysokości do 40% nakładów inwestycyjnych udokumentowanych rachunkami przysługuje gospodarstwom rolnym o powierzchni do 300 ha.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY