Mycie paneli fotowoltaicznych – czym myć panele fotowoltaiczne?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Na panelach fotowoltaicznych osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak kurz, pył, liście, sadza, czy porosty, które utrudniają docieranie promieniowania słonecznego. Wpływają tym samym na wydajność paneli słonecznych oraz na generowane uzyski energii elektrycznej. Z tej przyczyny czyszczenie paneli staje się czynnością niezbędną do utrzymania prawidłowej pracy instalacji. W jaki sposób najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne? Czym myć panele fotowoltaiczne i jak często? I czy warto podejmować się tego zadania samodzielnie, czy lepiej wspomóc się usługami profesjonalistów?

Dlaczego należy myć panele fotowoltaiczne?

Zanieczyszczenia, które osadzają się na panelach fotowoltaicznych, mogą spowodować pogorszenie ich ich wydajności. Zalegający na ich powierzchni kurz, liście, a także pyły czy różnego rodzaju osady, mogą przyczynić się do spadku mocy instalacji nawet o 10-15%. W celu zapewnienia efektywnej pracy instalacji i osiągania wysokich uzysków energii elektrycznej, niezbędna jest regularna i prawidłowo przeprowadzona konserwacja modułów fotowoltaicznych.

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych przyczynia się do wyeliminowania strat mocy oraz przedłużenia żywotności paneli. Dodatkowo, usunięcie zanieczyszczeń zapobiega uszkodzeniom paneli, a także pozwala na ich szybkie wykrycie. Jest to również działanie, które wpływa na wygląd instalacji, ponieważ czyste panele fotowoltaiczne wyglądają znacznie estetyczniej.

Duże znaczenie ma przy tym sposób czyszczenia modułów oraz częstotliwość – zbyt częste lub nieumiejętne usuwanie zanieczyszczeń może uszkodzić ogniwa fotowoltaiczne, co negatywnie wpływa na ich pracę, a tym samym na generowane uzyski energii elektrycznej.

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli słonecznych najlepiej przeprowadzać regularnie, w ustalonych odstępach czasu, maksymalnie dwa razy do roku:

  • wiosną, w celu usunięcia zalegających liści oraz sadzy z kominów, czyli zanieczyszczeń po okresie jesienno-zimowym,
  • jesienią – w celu usunięcia pyłów i osadów wynikających np. z pylenia roślin.

Część właścicieli instalacji fotowoltaicznych decyduje się czyścić panele fotowoltaiczne dopiero w momencie, gdy zauważalne są duże starty mocy instalacji. W zależności od lokalizacji instalacji, częstotliwość jej czyszczenia będzie w takim przypadku różna – niektóre gospodarstwa domowe czy przedsiębiorstwa położone są z miejscowościach o lepszej jakości powietrza i mniejszej ilości zanieczyszczeń, podczas gdy część z nich zlokalizowana jest w okolicy, w której jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia, a smog jest zjawiskiem codziennym. Również instalacje zlokalizowane na terenach o dużej ilości pylących roślin będą wymagały częstszego usuwania osadów. Jak zatem widać, częstotliwość mycia paneli fotowoltaicznych jest bardzo indywidualną sprawą.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

W celu zachowania wysokiej wydajności paneli fotowoltaicznych i zapobiegania ich uszkodzeniom, należy zadbać o zachowanie ich w czystości. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zrealizuje zadanie w sposób umiejętny, bezpieczny, przy użyciu profesjonalny środków i narzędzi. Redukuje to ryzyko uszkodzenia ogniw fotowoltaicznych, a tym samym zmniejszenia efektywności instalacji fotowoltaicznej. Warto również zdecydować się na usługi profesjonalistów w momencie, gdy mycie paneli fotowoltaicznych było zaniedbywane przez długi czas, a na ich powierzchni znajduje się duża ilość zanieczyszczeń, osadów czy nawet porostów.

Drugim rozwiązaniem jest samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych, na które można się zdecydować szczególnie w przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna jest łatwo dostępna i niezbyt zanieczyszczona. Należy przy tym pamiętać o skorzystaniu z odpowiedniego sprzętu oraz środków do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, które nie pozostawią rys i zadrapań.

Warto również zadbać o zachowanie środków ostrożności, zarówno pod względem bezpieczeństwa osoby czyszczącej, jak i pod względem paneli fotowoltaicznych, aby nie zostały uszkodzone. Ponadto, paneli najlepiej nie czyścić w ciągu dnia, szczególnie w momencie dużego nasłonecznienia. Dobrze jest zabrać się za tego rodzaju czynność wieczorową porą.

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Regularnie czyszczone panele słoneczne to gwarancja wysokich uzysków energii elektrycznej, wydajności i wieloletniej żywotności instalacji. Decydując się na samodzielne mycie paneli, warto postawić na zakup profesjonalnych środków czyszczących, rekomendowanych przez producenta paneli lub firmę instalatorską.

Znaczenie mają również narzędzia, które są używane do mycia modułów fotowoltaicznych. Najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne korzystając ze szczotki z miękkim włosiem lub miękkiej gąbki, które minimalizują ryzyko pojawienia się rys oraz innych uszkodzeń na panelach. Na rynku dostępne są również narzędzia dedykowane fotowoltaice, takie jak specjalne szczotki z kijami teleskopowymi o różnej długości. Pozwalają one na delikatne i skuteczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, bez ryzyka upadku przez osobę wykonującą tą czynność.

Środki do czyszczenia paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne mogą być czyszczone za pomocą różnych środków. Najczęściej wykorzystywana jest do tego woda destylowana, która nie pozostawia smug oraz nie stwarza ryzyka osadzania się kamienia. Profesjonaliści do konserwacji paneli fotowoltaicznych korzystają jednak z systemów takich jak:

  • system jonowo-kationowy, dzięki któremu możliwe jest usunięcie 99,9% zanieczyszczeń z powierzchni paneli fotowoltaicznych – woda do czyszczenia jest filtrowana za pomocą żywicy ze złożem mieszanym,
  • system odwróconej osmozy, którego skuteczność wynosi od 95 do 98% – polega na myciu za pomocą wody demineralizowanej filtrowanej za pomocą tzw. filtru membranowego,

Specjalistyczne firmy zajmujące się czyszczeniem modułów fotowoltaicznych do pracy wykorzystują również profesjonalne narzędzia, takie jak: filtry, szczotki stałe, szczotki obrotowe, wysięgniki modułowe lub teleskopowe, a w przypadku większych powierzchni specjalnie podnośniki samochodowe oraz roboty czyszczące. Posiadane środki, narzędzia oraz umiejętności sprawiają, że profesjonalne mycie paneli fotowoltaicznych ma zdecydowaną przewagę nad samodzielnym myciem i jest rekomendowanym sposobem ich konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY