Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu elementów, jednakże kluczowe znaczenie ma praca modułów fotowoltaicznych, które odpowiadają za produkcję energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, oraz falownika fotowoltaicznego.

Zadaniem falownika fotowoltaicznego, zwanego również jako inwerter solarny, jest przekształcenie wytworzonego prądu stałego w prąd zmienny. Bez tego elementu instalacji nie jest możliwe jej prawidłowe działanie. Jaka jest rola tego urządzenia? Jaki falownik do fotowoltaiki najlepiej wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę dobierając inwerter do instalacji, aby zapewnić jej wydajne działanie? Dowiesz się tego z naszego wpisu!

Falownik fotowoltaiczny – do czego służy?

Działanie fotowoltaiki opiera się o wykorzystywanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. Za wygenerowanie energii elektrycznej odpowiedzialne są montowane na dachu bądź na gruncie moduły fotowoltaiczne. Wytwarzają one jednak prąd stały, który musi zostać przekształcony w prąd zmienny, aby posiadać odpowiednie parametry sieciowe do zasilania urządzeń elektrycznych. Tym zadaniem zajmuje się właśnie falownik fotowoltaiczny.

Inwerter solarny ma ogromne znaczenie dla pracy instalacji fotowoltaicznej – bez niego działanie systemu byłoby niemożliwe. Oprócz przemiany prądu stałego wytworzonego w panelach fotowoltaiczny w prąd przemienny o odpowiednim napięciu sieciowym 230V pełni on również funcję monitorującą pracę instalacji fotowoltaicznej oraz zabezpieczającą. Kontroluje, czy cały system działa prawidłowo – wykrywa i diagnozuje wszelkie usterki, a także przesyła o nich informację.

Działanie falownika przekłada się na rentowność instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim od niegożywotności zależy to, jak długo i wydajnie jest w stanie pracować system. Wszelkie usterki inwertera i przerwy w jego pracy oznaczają brak produkcji prądu. Co więcej, to od falownika zależy ilość wyprodukowanej energii elektrycznej – dostarcza on odpowiednią ilość prądu do zapotrzebowania gospodarstwa domowego, a nadwyżki przekazuje do sieci energetycznej.

Jak dobrać falownik do instalacji fotowoltaicznej?

Na pracę falownika wpływ ma wiele czynników, które należy brać pod uwagę dobierając inwerter do instalacji fotowoltaicznej. Do osiągnięcia maksymalnej mocy falownika znaczenie mają parametry takie jak sprawność falownika, szybkość wyszukiwania i utrzymywania punktu mocy maksymalnej MPPT, odporność falownika.

Niezwykle ważne jest również, aby falowniki działały niezawodnie przez długie lata, dlatego warto wybierać takie urządzenia, które posiadają niezbędne certyfikaty, gwarancję na swoje działanie, a także wyróżniają się wysoką wytrzymałością, niezawodnością czy klasą ochronności IPP. Należy także zadbać o ich prawidłowy montaż, gdyż wszelkie błędy w instalacji skutkować mogą zachwianiem pracy tego urządzenia.

Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o tym, jaki falownik do fotowoltaiki powinniśmy wybrać?

Sprawność falownika

Sprawność falownika to parametr, który określa, ile energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne zostanie przekazanej do odbiorników. Im wyższa sprawność, tym więcej prądu będzie można wykorzystać. Wybierając inwerter fotowoltaiczny warto kierować się tym parametrem decydując się na urządzenia o sprawności minimum 97% w przypadku falowników jednofazowych oraz 97,5% dla inwerterów trójfazowych.

Układ śledzenia mocy MPPT

Inwerter powinien być wyposażony w tzw. układ śledzenia mocy MPPT. Śledzi on, w którym miejscu występuje punkt MPP (punkt mocy maksymalnej) i dopasowuje się do jego wartości. Warto wiedzieć, że dostępne na polskim rynku panele fotowoltaiczne nie mają ustalonego punktu mocy maksymalnej, dopasowując się do warunków pogodowych i nasłonecznienia. Rozwiązanie, jakim jest układ śledzenia mocy MPPT, pozwala na ustalenie MPP, czyli momentu, w którym panele fotowoltaiczne pracują z najwyższą mocą i jej utrzymanie, a tym samym na zwiększenie ilości uzyskiwanej energii nawet o kilkanaście procent!

Monitorowanie pracy instalacji

Falownik fotowoltaiczny powinien być również wyposażony w opcję zdalnego monitorowania instalacji fotowoltaicznej. Powinny w nim się znaleźć wszelkie informacje dotyczące działania systemu, dane analityczne dotyczące jego wydajności, czasu pracy oraz efektywności. Rozwiązanie to umożliwia również wysłanie przez falownik komunikatów o wystąpieniu awarii, co umożliwi skrócenie czasu reakcji na nie, a także skróci przerwy w działaniu instalacji fotowoltaicznej.

Klasa ochronności IPP

Wpływ na wybór falownika ma również miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej. Należy upewnić się, czy falownik może zostać zainstalowany w warunkach z wybranej lokalizacji. W tym przypadku niezwykle istotna jest klasa ochronności IPP, która dla urządzeń montowanych na zewnątrz powinna wynosić minimum IPP65. To pewność, że urządzenie będzie szczelne, zabezpieczone przed wilgocią, a także zanieczyszczeniami, w tym pyłami, z zewnątrz.

Moc falownika oraz jego rodzaj

W celu zapewnienia maksymalnej efektywności instalacji fotowoltaicznej konieczny jest właściwy wybór urządzenia, jakim jest inwerter. Zwrócić należy uwagę na jego moc, która powinna być wynosić około 80% mocy instalacji.

Równie istotny jak dobór mocy urządzenia jest wybór jego rodzaju. Dostępne na rynku falowniki to inwertery jedno lub trójfazowe. Ich wybór zależeć powinien od mocy instalacji fotowoltaicznej. Użycie falownika jednofazowego jest możliwe w przypadku instalacji o mocy poniżej 3kW. Z kolei falowniki trójfazowe to rozwiązanie dla instalacji o mocy fotowoltaicznej powyżej 3kW.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając falownik?

Posiadane certyfikaty

Wybierając inwerter solarny powinniśmy także zwrócić uwagę na posiadane przez niego certyfikaty. Ich posiadanie jest wymogiem, aby móc podłączyć instalację do sieci elektroenergetycznej. Decyduje również o wydajnej, niezawodnej i długoletniej pracy inwertera, bez jakichkolwiek awarii. Jakie certyfikaty powinien posiadać falownik? Obecnie są to:

  • certyfikat zgodności z wymogami kodeksu NC RfG
  • lub certyfikat zgodności z normą PN –EN 50549-1 i/lub PN –EN 50549-2 wraz z dokumentacją potwierdzającą przystąpienie do procesu uzyskania certyfikatu zgodności z NC RfG oraz wymogów wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631.

Aktualnie wprowadzane przepisy zakładają jednak, że począwszy od 1 maja 2022 roku obligatoryjne będzie posiadanie certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz wymogów z rozporządzenia KE 2016/631.

Gwarancja i serwis

Bardzo istotnym aspektem, jakim również powinniśmy się kierować wybierając falownik, fotowoltaiczny, jest przyznania przez niego gwarancja. Im dłuższa, tym lepiej dla nas. W przypadku falowników gwarancja wynosi zazwyczaj 10 lat, jednakże wielu producentów oferuje możliwość przedłużenia gwarancji nawet do 25 lat.

Warto także zwrócić uwagę na oferowany serwis – powinien być on realizowany w Polsce, co przekłada się na łatwą dostępność do usług w przypadku awarii.

Opinie o producencie

Dostępne na rynku urządzenia różnią się pomiędzy sobą parametrami technicznymi, na które należy zwracać uwagę. Dobrą praktyką jest zrobienie rozeznania rynkowego – sprawdzenie opinii o producencie, w tym w sieci, na forach, w mediach społecznościowych. Warto sprawdzić dotychczasowe realizacje producenta, jakość oferowanych urządzeń, współdziałanie z całą instalacją fotowoltaiczną.

Nie wiesz, na które urządzenie się zdecydować? Być może pomocny będzie nasz ranking inwerterów fotowoltaicznych, w którym zawarliśmy wszelkie ważne informacje dotyczące falowników oraz ich producentów.

W odpowiednim wyborze nieodzowna może być również pomoc specjalistów – skorzystaj z rankingu firm fotowoltaicznych i uzyskaj wsparcie najlepszych profesjonalistów w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY