Jaka taryfa przy fotowoltaice? Taryfy energetyczne a instalacja fotowoltaiczna

Portal Energia

Ocena:

[5/5.0 1 głosów]

Brak ocen

Instalacja fotowoltaiczna jest jednym ze sposobów na ograniczenie wysokości rachunków za prąd. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną korzystając z odnawialnych źródeł energii, czyli z promieniowania słonecznego, które jest całkowicie darmowe. Wpływ na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę ma wiele czynników – odpowiedni dobór jej mocy oraz innych parametrów technicznych, zużycie energii elektrycznej, a niekiedy również taryfa prądu. Jaka taryfa przy fotowoltaice jest najkorzystniejsza?

Fotowoltaika a taryfa prądu

Fotowoltaika umożliwia produkowanie energii elektrycznej wykorzystując do tego celu odnawialne źródła energii, czyli promieniowanie słoneczne, które jest bezpłatne. W związku z tym wytwarzana energia elektryczna jest także darmowa, co prowadzi do obniżenia rachunków za prąd, a także uzyskania niezależności elektrycznej od dostawcy prądu. Pełną niezależność zagwarantować może instalacja typu off-grid, w której wszelkie wyprodukowane nadwyżki są gromadzone w magazynie energii i mogą zostać w całości wykorzystane w przyszłości, gdy produkcja energii elektrycznej jest niewystarczająca w stosunku do zapotrzebowania.

Instalację fotowoltaiczną można również podłączyć do sieci energetycznej – to do niej trafiać będą wszelkie wyprodukowane nadwyżki energii, z których korzystać można w przypadku niewystarczającej do potrzeb produkcji bieżącej. W tym przypadku istnieje jednak konieczność stosowania tzw. bilansowania, które zakłada, że prosument (czyli właściciel instalacji fotowoltaicznej, który produkuje energię na własny użytek) może odzyskać jedynie 80% (lub 70% w przypadku instalacji powyżej 10 kW) energii elektrycznej wysłanej do sieci.

Wybór taryfy prądu to decyzja, którą musi podjąć każdy prosument posiadający własną instalację fotowoltaiczną typu on-grid. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o tym, jaka taryfa przy fotowoltaice będzie najkorzystniejsza?

Na co zwracać uwagę przy wyborze taryfy?

Wybierając instalację fotowoltaiczną typu on-grid, czyli taką, która podłączona jest do sieci elektrycznej, konieczne jest podpisanie umowy z dostawcą energii. Do sieci energetycznej trafiać będzie wygenerowana przez panele fotowoltaiczne nadwyżka prądu. Możliwe będzie również skorzystanie z energii elektrycznej pobranej z sieci w przypadku, gdy fotowoltaika nie wygeneruje wystarczającej ilości energii.

Wyboru pomiędzy taryfami dostępnymi przez dostawców energii dokonać najlepiej w oparciu o kilka kluczowych czynników: ilości energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, zużycia energii oraz kosztów taryfy. Jaka taryfa będzie najlepsza przy fotowoltaice?

Jaka taryfa przy fotowoltaice jest najlepsza?

Sprzedawcy energii posiadają w swojej ofercie taryfy energetyczne, które różnią się od siebie sposobem rozliczania zużycia energii elektrycznej. Jest to metoda optymalizacji kosztów przez odbiorców, a także rozłożenia obciążenia sieci i minimalizowania strat energii.

Czym są taryfy energetyczne? Są to plany cenowe, które określają sprzedaż energii elektrycznej. W przypadku gospodarstw domowych w grę wchodzi grupa taryfowa G, zaś dla właścicieli fotowoltaiki sprawdzą się 2 podstawowe rodzaje taryf – G11 oraz G12.

Taryfa G11 a fotowoltaika

Taryfa G11 jest najczęściej wybieranym planem cenowym sprzedaży energii elektrycznej. Taryfa ta znana jest również jako całodobowa, gdyż cena prądu jest stała niezależnie od pory dnia, przez cały tydzień.

Taryfa G11 zapewnia najwyższą elastyczność odbiorcom energii. Sprawdzi się ona w przypadku gospodarstw domowych charakteryzujących się zbliżonym zużyciem energii elektrycznej w ciągu doby, jak i gospodarstw domowych korzystających z instalacji fotowoltaicznej, rozliczających się z dostawcą prądu na podstawie umowy prosumenckiej, w sytuacji, gdy praca paneli fotowoltaicznych jest w stanie pokryć w 100% zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Taryfa G12 a fotowoltaika

Taryfa G12 znana jest jako dwustrefowa. Ceny prądu w godzinach wieczornych i nocnych są w niej niższe, niż ceny energii elektrycznej w ciągu dnia. To idealne rozwiązanie w przypadku, gdy zużycie prądu za dnia jest dużo niższe niż wieczorem i nocą.

W przypadku właścicieli instalacji fotowoltaicznych taryfa G12 sprawdzi się w dwóch sytuacjach:

  • Gdy instalacja fotowoltaiczna nie pokrywa w całości zapotrzebowania energetycznego – instalacja będzie dostarczać energię elektryczną w ciągu dnia, a nocą możliwe będzie skorzystanie z tańszej energii dostarczanej z zakładu energetycznego.
  • W sytuacji ogrzewania domu pompą ciepła. Pompy ciepła zasilane prądem wytwarzanym za pomocą paneli fotowoltaicznych pracują również w nocy – w celu zmniejszenia kosztów zużycia energii warto zdecydować się na taryfę G12 .

Taryfa G11 czy G12 – którą wybrać?

Kiedy wybrać taryfę G11, a kiedy zdecydować się na G12? Jak w przypadku każdej sytuacji warto rozważyć wiele czynników, takich jak zużycie prądu, ilość produkowanej energii przez panele fotowoltaiczne, dobowy tryb korzystania z urządzeń elektrycznych, posiadanie pompy ciepła.

Uogólniając można przyjąć, że przy fotowoltaice wybierz taryfę G11 wtedy, gdy rozliczasz się w systemie prosumenckim, a instalacja fotowoltaiczna produkuje odpowiednią do pokrycia zapotrzebowania ilość energii elektrycznej. Z kolei taryfa G12 będzie odpowiednia w przypadku korzystania z pompy ciepła, a także w sytuacji braku możliwości pokrycia za pomocą paneli fotowoltaicznych całości zapotrzebowania na prąd.

Zmiana taryfy prądu przy fotowoltaice

Większość dostawców energii elektrycznej umożliwia zmianę taryfy raz w roku. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie warto rozważyć jego plusy i minusy, a także wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby.

Jeśli w Twoim domu została zamontowana instalacja fotowoltaiczna i chcesz zmienić taryfę prądu – nie ma w tym nic skomplikowanego. Skontaktuj się ze swoim dostawcą prądu – zazwyczaj wystarczy wypełnić prosty wniosek online!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY