Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Pompy ciepła to rozwiązanie, które zaczyna zdobywać uznanie coraz szerszego grona użytkowników. Są one cenione ze względu na możliwość zastosowania do zapewnienia ciepła w domu oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz możliwość chłodzenia pomieszczeń, a także wygodę użytkowania oraz możliwości uzyskania oszczędności ze względu na zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie. Działanie pompy ciepła opiera się na odnawialnych źródłach energii, dlatego jest ona również przyjazna dla środowiska naturalnego.

Ze względu na stosunkowo dużą wydajność, najniższe koszty inwestycji oraz łatwość i bezinwazyjność montażu, najczęściej wybieranym rodzajem są powietrzne pompy ciepła. Chcesz dowiedzieć się, jak działa pompa ciepła powietrzna? Jakie są jej rodzaje, czy sprawdzi się w polskim klimacie oraz jakie są korzyści z jej instalacji? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które pobierają energię cieplną z otoczenia, a następnie kierują ją do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. Na elementy, które wchodzą w skład pompy ciepła składają się:

  • dolne źródło ciepła, czyli system, który ma za zadanie pobrać energię z zewnątrz,
  • pompa ciepła, która odpowiada za przekierowanie energii cieplnej,
  • górne źródło ciepła, czyli np. ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, sufitowe czy ścienne lub instalacja centralnego ogrzewania – grzejniki.

Działanie pompy ciepła zasadniczo opiera się o usuwanie ciepła z przestrzeni zewnętrznej i kierowanie go do wnętrza pomieszczeń. Energia cieplna, która jest pobierana z dolnego źródła energii trafia do pompy ciepła. W instalacji zachodzą z kolei różne procesy termodynamiczne, po czym ciepło trafia do pomieszczeń za pomocą np. ogrzewania podłogowego. Przeczytaj więcej na temat elementów składowych oraz tego, jak działają pompy ciepła.

W przypadku powietrznej pompy ciepła energia cieplna pobierana jest za pomocą wentylatorów, które zasysają powietrzne zewnętrzne do pompy ciepła. Następnym krokiem jest przekierowanie tej energii za pomocą czynnika chłodniczego poprzez procesy sprężania i rozprężania do instalacji grzewczej oraz do zbiorników z ciepłą wodą. Możliwe jest również stosowanie pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń. Następuje wtedy proces odwrócony – pompa ciepła usuwa ciepło nagromadzone wewnątrz budynku.

Pompa ciepła działa w oparciu o energię z otoczenia, jednakże do jej pracy potrzebne jest zasilanie energią elektryczną. 75% energii niezbędnej do pracy pomp ciepła dostarczanych jest z źródeł naturalnych, a jedynie 25% to energia elektryczna. W celu zapewnienia niemal całkowicie bezkosztowego domu warto połączyć działanie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która zapewnia dostęp do darmowego prądu.

Gdzie można zamontować powietrzną pompę ciepła?

Pompa ciepła jest efektywnym i ekologicznym systemem grzewczym, stąd rosnące zainteresowanie jej montażem. Instalacje można zamontować zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku modernizacji budynku. Warto również wiedzieć, że pompa ciepła może stanowić zarówno jedyne źródło ogrzewania, jak i współpracować z innymi systemami grzewczymi.

Najwyższą efektywność grzewczą pompy ciepła wykazują w przypadku budynków, w których zamontowane jest tzw. ogrzewanie płaszczyznowe, czyli ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. W tym przypadku koszt inwestycji w pompę ciepła zwróci się najszybciej.

Czy powietrzna pompa ciepła działa zimą?

Do niedawna powietrzne pompy ciepła przestawały pracować w temperaturach poniżej -5 stopni Celsjusza. Obecnie efektywność powietrznych pomp ciepła jest wysoka, a skala temperatur, w jakich mogą wydajnie pracować bardzo szeroka, dlatego mogą one z powodzeniem zapewniać ogrzewanie w warunkach klimatycznych, jakie panują w Polsce. Zakres ten obejmuje temperatury od -25 do +45 stopni Celsjusza.

Powietrzna pompa ciepła bez problemu poradzi sobie w skrajnych warunkach pogodowych. Będzie ona działać efektywnie nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury, sięgające do -25 stopni Celsjusza, zapewniając wysoki komfort cieplny oraz możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Powietrzna pompa ciepła zda również egzamin w przypadku chłodzenia budynków latem, bez problemu działając nawet w przypadku dużych upałów.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwoliły dorównać powietrznym pompom ciepła do efektywności pomp gruntowych. Ich montaż jest jednak znacznie mniej inwazyjny, a koszty inwestycji realnie niższe.

Pompy ciepła powietrze-woda: poznaj jej zalety!

Pompy ciepła powietrze-woda to wydajne systemy grzewcze, na które zdecydowanie warto się zdecydować podczas budowy nowego domu lub modernizacji budynku. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła?

  • Wielofunkcyjność to jedna z zalet tego innowacyjnego i ekologicznego systemu. Pompa ciepła powietrze-woda może służyć zarówno do ogrzewania budynku, jak i chłodzenia w upalne dni lata, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
  • Oszczędności – ogrzewanie pompą ciepła wiąże się również z niższymi kosztami ponoszonymi na paliwa opałowe, a tym samym do pozostawania w budżetach dodatkowych środków. To także niezależność od rosnących cen materiałów grzewczych.
  • Ekologia – mówiąc o pompie ciepła nie można pominąć aspektu ekologicznego. Pompa ciepła bazuje na zasobach odnawialnych, a podczas jej pracy nie są emitowane żadne toksyczne, zanieczyszczające powietrze substancje.
  • Bezinwazyjność montażu – montaż pompy ciepła nie wiąże się z koniecznością wykonywania skomplikowanych prac.
  • Bezpieczeństwo – pompa ciepła nie stwarza ryzyka zaczadzenia ani wybuchu.
  • Komfort użytkowania – pompa ciepła to urządzenie niemal bezobsługowe, ciche i czyste.
  • Długa żywotność – może ona działać nawet przez 50 lat.

Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami energooszczędnymi i bardzo wydajnymi, które idealnie sprawdzają się do zapewniania wysokiego komfortu cieplnego użytkownikom. Dodatkowo, to inwestycja korzystna finansowo, a zwrotu z niej można spodziewać się bardzo szybko, bo już po 5-7 latach. Największe oszczędności zyskać można decydując się jednocześnie na inwestycję w fotowoltaikę, która zapewni bezpłatną energię elektryczną potrzebną do pracy pompy ciepła. Pompa ciepła plus fotowoltaika to rozwiązanie, które bardzo się opłaca!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY