Jak dobrać pompę ciepła?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Jakie są rodzaje pomp ciepła i na który z nich warto się zdecydować? Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu? Jaka moc pompy ciepła jest odpowiednia? To pytania, które zadaje sobie niemal każdy, kto rozważa instalację pompy ciepłą w domu lub innym budynku. Warto wiedzieć, że tylko odpowiednio dobrana i zamontowana pompa ciepła spełni swoje zadanie, zapewniając wysoki komfort cieplny i działając bezawaryjnie przez długie lata.

Pompa ciepła – do czego służy?

Pompa ciepła jest wysoko efektywnym urządzeniem grzewczym, które zapewnia ogrzewanie budynku, a także możliwość podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Istnieje również opcja korzystania z pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni lata. Ta wielofunkcyjność daje jej znaczną przewagę nad innymi systemami ogrzewania.

W jaki sposób działa pompa ciepła? Wykorzystuje ona energię cieplną z naturalnych zasobów znajdujących się na zewnątrz – z wody, z powietrza lub z gruntu, a następnie poprzez czynnik chłodniczy transportuje ciepło do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. Do swojego działania pompa ciepła potrzebuje niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Ze względu na źródło ciepła, z jakiego korzysta urządzenie, wyróżnia się powietrzną pompę ciepła, gruntową pompę ciepła oraz wodną pompę ciepła. Każda z nich może zostać zamontowana zarówno w nowym budynku, jak i w przypadku działań modernizujących system ogrzewania. Może również działać jako samodzielne źródło ciepła lub wspierać pracę innych systemów grzewczych (np. kotłów gazowych, olejowych, na paliwo stałe czy kominków z płaszczem wodnym). Doskonale współgra również z fotowoltaiką, która dostarcza bezpłatną energię elektryczną niezbędną do pracy pompy ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

Decydując się na pompę ciepła jako systemu ogrzewania budynku, pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć jest wybór jej rodzaju. Wyboru dokonujemy spośród gruntowych, wodnych oraz powietrznych pomp ciepła.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują powietrze atmosferyczne w celu zapewnienia ciepła w domu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła:

  • pompy ciepła powietrze-woda,
  • pompy ciepła powietrze-powietrze.

Powietrzne pompy ciepła są obecnie najczęściej wybieranym rodzajem pomp ciepła ze względu na najniższe koszty inwestycji, łatwość montażu, a także wysoką wydajność.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię skumulowaną w gruncie do zapewnienia ogrzewania budynku. To urządzenia, które wyróżnia najwyższa wydajność i sprawność. Są to pompy ciepła o dużej mocy. Wadą gruntowych pomp ciepła jest jednak ich montaż, który wymaga wykonania odwiertów (w przypadku gruntowych pomp ciepła z wymiennikiem pionowym) lub prac ziemnych oraz odpowiedniej wielkości działki (gruntowe pompy ciepła z wymiennikiem poziomym). Wiąże się to zatem z wyższymi kosztami inwestycji.

Wodne pompy ciepła

Wodne pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w wodach gruntowych. Są najrzadziej wybieranym rozwiązaniem ze względu na wysokie koszty inwestycji i niewielką dostępność odpowiednich terenów.

Parametry pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?

Wybierając pompę ciepła należy przede wszystkim zastanowić się, czy będzie ona jedynym źródłem ciepła, czy współpracować będzie z innym systemem grzewczym, a także jaką funkcję będzie ona pełnić. Na rynku dostępne są zarówno pompy ciepła do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej, jak i te przeznaczone do samej wody użytkowej. Nie wszystkie pompy ciepła są również wyposażone w funkcję chłodzenia, dlatego też warto przez zakupem upewnić się, czy dane urządzenie będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Kolejnym krokiem jest wybór konkretnego modelu pompy ciepła. W tym przypadku należy kierować się jej parametrami technicznymi. Na które z nich warto zwrócić uwagę? Znaczenie przede wszystkim mają moc pompy ciepła oraz sprawność pompy ciepła, czyli współczynnik COP.

Współczynnik sprawności pompy ciepła

Współczynnik COP, czyli współczynnik sprawności, to stosunek wytworzonego ciepła do ilości zużytej przez pompę energii elektrycznej. Im wyższy COP, tym mniejsza ilość energii potrzebna jest do wytworzenia tej samej ilości ciepła.

Dobór mocy pompy ciepła – od czego zależy?

Dobór mocy pompy ciepła ma ogromne znaczenie, gdyż to od niego zależy, czy pompa będzie w stanie pokryć całe zapotrzebowanie na ciepło danego budynku. Z kolei zbyt duża moc pompy sprawi, że inwestycja nie zwróci się tak szybko, jak byśmy tego oczekiwali – urządzenie nie będzie mogło pracować z pełną wydajnością.

Jak dobrać pompę ciepła do danego budynku, aby posiadała ona odpowiednią moc? Pod uwagę należy wziąć czynniki takie jak:

  • powierzchnię domu,
  • liczbę domowników,
  • zapotrzebowanie cieplne,
  • charakterystyka temperaturowa okolicy.

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Moc grzewczą pompy ciepła odpowiednią do potrzeb danego budynku najłatwiej obliczyć mnożąc wartość powierzchni przez zapotrzebowanie na moc. Przeciętny dom jednorodzinny posiada zapotrzebowanie średnio na poziomie 40-50W/m2, zatem 100 m2 x 50W/m2=50kW.

W tym przypadku moc pompy cieplnej powinna wymieść 50 kW. Wszystko zależy jednak od wielu innych czynników, takich jak liczba mieszkańców, ich zapotrzebowanie na ciepło, lokalizacja budynku.

Dobór pompy ciepła nie jest prostym zadaniem, dlatego najlepiej skonsultować temat z ekspertem. W wyborze najlepszych pomocny może być opracowany przez nas ranking instalatorów pomp ciepła.

Wybierz najlepszą pompę ciepła do swoich potrzeb

Wybierając urządzenie, jakim jest pompa ciepła, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, które przełożą się na jej efektywność, a także na tempo zwrotu z inwestycji. Na wstępnym etapie można z łatwością podjąć decyzję o tym, do czego ma służyć pompa ciepła oraz zadecydować, jaki rodzaj pompy ciepła nas interesuje, jednakże w przypadku parametrów technicznych oraz doboru mocy dobrze jest zapoznać się z opinią specjalisty.

Równie istotne znaczenie, co dobór urządzenia, ma montaż pompy ciepła. To zadanie również warto zlecić doświadczonym ekspertom, którzy wykonają usługę w prawidłowy sposób, a przyszłości nie pojawią się żadne usterki wynikające z niepoprawnie zrealizowanej usługi. Powierzenie zlecenia dobrym instalatorom pomp ciepła to gwarancja, że pompa ciepła będzie działać niezawodnie, bezawaryjnie i wydajnie przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY