Instalacja OZE – co to jest?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Świadomość dotycząca konieczności ochrony środowiska naturalnego rośnie. Od wielu lat rozwijają się również technologie, które opierają swoje działanie na naturalnych zasobach. Coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż rozwiązań takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Wiążą się one z korzyściami finansowymi dla inwestorów, a jednocześnie im więcej inwestycji tego typu, tym mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Istotna jest każda instalacja!

OZE – co to jest? Przeczytaj odpowiedź na to pytanie – poznaj definicję odnawialnych źródeł energii, dowiedz się, jakie są ich rodzaje oraz jakie technologie bazują na OZE.

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii to naturalne zasoby, które odnawiają się w krótkim czasie, a ich wykorzystywanie nie powoduje długotrwałego deficytu (w przeciwieństwie do źródeł nieodnawialnych, takich jak np. ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel).

Formalną definicję odnawialnych źródeł energii można znaleźć w Ustawie o odnawialnych źródłach energii z 20 lutego 2015 r. Są one definiowane jako „odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów”.

 

Jakie są rodzaje OZE?

Korzystanie z odnawialnej, czystej energii jest bardzo ekologiczne – nie stwarza zagrożenia dla środowiska naturalnego. Najczęściej wykorzystywane rodzaje odnawialnych źródeł energii to energia słoneczna, energia wiatru, energia geotermalna, energia wody oraz biomasa.

  • Energia słoneczna – promieniowanie słoneczne można wykorzystywać zarówno do produkcji energii elektrycznej (fotowoltaika), jak i energii cieplnej (kolektory słoneczne);
  • Energia wiatru – wykorzystywana jest w elektrowniach wiatrowych do produkcji energii elektrycznej;
  • Energia geotermalna – to energia pochodząca z wnętrza kuli ziemskiej – stosuje się ją zarówno do wytwarzania energii elektrycznej, jak i energii cieplnej (pompy ciepła);
  • Energia wody – tzw. hydroenergia stosowana jest w hydroelektrowniach do wytworzenia energii elektrycznej;
  • Biomasa – to wszelkiego rodzaju produkty i odpady pochodzenia rolniczego, leśnego, przemysłu drzewnego, które można wykorzystać do wysoko efektywnego spalania w specjalnych kotłach i zapewnienia energii cieplnej. Biomasa to paliwa pochodzenia roślinnego – zrębki i polana drewna, pellety, słoma, ziarna zbóż oraz rośliny energetyczne (takie jak szybko rosnące topole czy wierzby). Ich spalanie nie powoduje emisji szkodliwego dwutlenku węgla, a więc stanowią ekologiczną alternatywę dla np. pieców węglowych.

 

Technologie bazujące na odnawialnych źródłach energii

Instalacje OZE wykorzystują odnawialne źródła energii do produkcji energii cieplnej lub energii elektrycznej. Korzystanie z nich oznacza zazwyczaj spore oszczędności dla inwestorów, bowiem OZE są zasobami ogólnodostępnymi i bezpłatnymi. To również korzyści dla całego społeczeństwa w postaci mniejszego zanieczyszczenia środowiska naturalnego i lepszej jakości powietrza. Jakie instalacje OZE są najczęściej wykorzystywane w domach lub w firmach?

Kolektor słoneczny

Kolektory słoneczne to instalacje OZE, których zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej w celu zapewnienia ogrzewania w domu oraz podgrzewania wody użytkowej.

Korzystanie z kolektorów słonecznych pozwala zmniejszyć zużycie energii pochodzącej ze spalania węgla, gazu czy podgrzewania elektrycznego do ogrzewania wody użytkowej. W praktyce przekłada się to również na niższe koszty eksploatacji, a tym samym oszczędności dla inwestora.

Ogniwa fotowoltaiczne

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem wykorzystania energii słonecznej jest fotowoltaika (dowiedz się więcej: Jak działa fotowoltaika?). Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej, która zasila urządzenia na prąd w domach, firmach, gospodarstwach rolnych, instytucjach. Energia elektryczna wytwarzana za pomocą instalacji jest niemal darmowa – odpowiedni dobór mocy paneli fotowoltaicznych sprawia, że zapotrzebowanie na energię elektryczną może zostać zaspokojone w całości, co prowadzi do obniżenia rachunków za prąd nawet o 90%.

Korzyści z fotowoltaiki to nie tylko oszczędności, lecz również niezależność od podwyżek cen prądu oraz od jego dostaw. Co więcej, moduły fotowoltaiczne produkują czystą i ekologiczną energię elektryczną w oparciu o odnawialne źródła energii. Fotowoltaika to metoda na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Pompa ciepła

Pompy ciepła to również urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Mogą one korzystać z energii cieplnej skumulowanej w powietrzu, gruncie i wodzie, aby zapewnić ogrzewanie budynków. Znajdują one także zastosowanie w chłodzeniu pomieszczeń oraz w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej.

Decydując się na pompę ciepła zyskuje się urządzenie zapewniające wygodę użytkowania (system jest w pełni zautomatyzowany i bezobsługowy), niskie koszty eksploatacji, oszczędności, bezpieczeństwo oraz brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Pompy ciepła potrzebują niewielkiej ilości energii elektrycznej, dlatego dobrze jest połączyć je z zapewniającą bezpłatny prąd instalacją fotowoltaiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY