Dotacje rządowe: Czyste Powietrze 3.0. z rekordowymi kwotami dotacji

Daniel

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Sfinansowany przez Unię Europejską program „Czyste Powietrze” od 03.01.2023 r. ma nową odsłonę.

Usprawnienia obejmują między innymi podwyższenie progów dochodowych, zwiększenie wysokości dotacji oraz możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z Programu Czyste Powietrze. Tym razem przede wszystkim założenia programu, oprócz wymiany kotła, stawiają na kompleksową termomodernizację, która służy bezpieczeństwu cieplnemu gospodarstw.

Program podzielony jest na trzy poziomy dochodowe: podstawowy, podwyższony i najwyższy. W zależności od tego ile beneficjent zarabia lub jaka kwota jest przyjęta miesięcznie na jednego członka rodziny, kwalifikuje go do jednego z trzech progów programu.

 1. Podstawowy poziom dofinansowania: próg dochodowy 135 tys. zł/rok
 2. Podwyższony poziom dofinansowania: w gospodarstwie wieloosobowym wzrasta do 1 894 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym do 2 651 zł.
 3. Najwyższy poziom dofinansowania: próg dochodowy w gospodarstwie wieloosobowym wynosi 1090 zł na osobę, w gospodarstwie jednoosobowym 1 526 zł.

Zwiększenie wysokości dotacji:

 1. Podstawowy poziom dofinansowania 66 tys. zł
 2. Podwyższony poziom dofinansowania 99 tys. zł,
 3. Najwyższy poziom dofinansowania 135 tys. zł.

W programie zatwierdzone są maksymalne kwoty dotacji. Jeśli więc suma poszczególnych elementów podlegających dofinansowaniu będzie wyższa, Inwestor  i tak nie otrzyma większej dotacji niż ta maksymalna.

Dla osób, które ocieplą dom w najwyższym standardzie wprowadzono wykonanie obowiązkowego audytu energetycznego. W efekcie prac, energia użytkowa po modernizacji ma nie być wyższa niż 80 kWh/m2/rok lub inwestycja ma dokonać redukcji zużycia energii o 40%. Audyt jest w 100% refinansowany w kwocie 1200 zł. Warunkiem otrzymania zwrotu kosztów za audyt jest zrealizowanie zakresu prac wskazanego w audycie jako wymagającego poprawy. W przeciwnym razie koszt audytu nie będzie podlegał dofinansowaniu.

Poprawa efektywności energetycznej domu owocuje mniejszymi kosztami ogrzewania budynku oraz poprawą jakości powietrza. Dopiero skuteczne ocieplenie obiektu mieszkalnego daje możliwość doboru pompy ciepła do domu. W warunkach słabej termoizolacji budynku, pompa ciepła nigdy nie będzie dobrze pracować tak więc słuszną drogą jest ustalenie na podstawie audytu skąd ucieka nam ciepło a następnie wykonanie termoizolacja a następnie dobór pompy o odpowiedniej mocy i fotowoltaiki, z której czerpiemy darmową energię.

Koszty kwalifikowane:

Koszty kwalifikowalne zostały dostosowane do obecnie panującej wysokiej inflacji i tym samym wzrosły poziomy dotacji. Na przykład: dla pompy ciepła powietrze/woda maksymalna dotacja (w podstawowym poziomie dofinansowania) wzrosła z 13,5 tys. zł do 19,4 tys. zł

Koszty termomodernizacji budynku nie mają limitu kwotowego. Podana jest jedynie intensywność, czyli % poniesionych kosztów netto, który podlega dofinansowaniu. Poniższa tabela opisuje wartości procentowe.

koszty kwalifikowane

VAT nie jest kosztem kwalifikowanym w tej odsłonie programu:

Dotychczas w programie Czyste Powietrze było tak, że dotacja obejmowała kwotę brutto a w odsłonie Czyste powietrze 3.0. podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowalnym. Dla przykładu: Patrząc na najwyższy 100 % zwrot mamy pompę w koszcie netto 35 200 zł netto. Z podatkiem VAT jest to 38016 zł. Maksymalnie otrzymać można 35 200 zł dotacji.

Maksymalne dotacje

Maksymalne dotacje dla wybranych kategorii kosztów kwalifikowanych w programie Czyste Powietrze, źródło: czystepowietrze.gov.pl

Możliwa liczba wniosków do złożenia:

Beneficjenci, którzy otrzymali już dotację na wymianę kotła a potrzebują jeszcze dokonać termomodernizacji swoich domów, mogą złożyć drugi wniosek.

Prefinansowanie:

W lipcu 2022 roku NFOŚiGW wprowadził system prefinansowania oferując 50 procentową przedpłatę na konto firmy wykonawczej. Do teraz skorzystało z tego sposobu rozliczeń mniej niż cztery tysiące osób w skali kraju.

Miejmy nadzieję, że nowsza i ulepszona wersja programu przyczyni się do wzrostu beneficjentów programu dzięki czemu walka ze smogiem będzie mogła być określona mianem skutecznej.

  Szybki kontakt
  Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

  Nasza oferta

  Fotowoltaika

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Pompy Ciepła

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Magazyny energii

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Kredyty/Pożyczki

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY