Pompa ciepła MONOBLOK czy SPLIT – na którą warto się zdecydować?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Pompy ciepła powietrze-woda można postać w dwóch wariantach – MONOBLOK i SPLIT. Oba z nich radzą sobie z pobieraniem energii cieplnej z zewnątrz i kierowaniem jej do instalacji grzewczej, a zasadnicza różnica tkwi w ich konstrukcji. Podpowiadamy, która pompa ciepła – MONOBLOK czy SPLIT będzie odpowiednia do Twoich wymagań oraz jakie są wady i zalety obu rozwiązań.

Powietrzne pompy ciepła – jak działają?

Wzrost zainteresowania pompami ciepła wynika przede wszystkim z chęci zapewnienia sobie wysokiego komfortu cieplnego przy wyjątkowo niskich kosztach eksploatacji. Pompy ciepła korzystają bowiem z odnawialnych zasobów energii, które są bezpłatne. Pobierają energię cieplną z otoczenia – z gruntu, z wody lub z powietrza (czyli z tzw. dolnego źródła) i przenoszą do instalacji grzewczej, zapewniając ciepło w budynku. Praca pompy ciepła opiera się w 75% na energii odnawialnej, zaś w 25% potrzebna jest do niej energia elektryczna.

Pompy ciepła są urządzeniami wydajnymi, ekologicznymi i wielofunkcyjnymi. Można je stosować zarówno do zapewniania ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń, a także w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej. Na rynku znaleźć można różne rodzaje pomp ciepła, a podział ten obejmuje przede wszystkim rodzaj dolnego źródła ciepła. Wyróżniamy zatem powietrzne, gruntowe oraz wodne pompy ciepła.

Największą popularność zyskały powietrzne pompy ciepła, co jest efektem ich wielu zalet. Przede wszystkim, w odróżnieniu od gruntowych pomp ciepła, nie trzeba wykonywać skomplikowanych i kosztownych prac w celu ich montażu. Ich zakup i instalacja wiąże się z mniejszymi wydatkami. Powietrzne pompy ciepła są przy tym równie wydajne, nawet w przypadku ekstremalnych temperatur zewnętrznych – mogą pracować w zakresie od -25 do +45 stopni Celsjusza. Pracują one wydajnie przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych, korzystając z darmowej i odnawialnej energii słonecznej zgromadzonej w powietrzu atmosferycznym.

Pompa ciepła typu MONOBLOK a pompa ciepła typu SPLIT – różnice

Po podjęciu decyzji o zakupie i montażu powietrznej pompy ciepła (pomocny w wyborze może okazać się przygotowany przez naszych specjalistów ranking pomp ciepła), musimy rozstrzygnąć, na jaki rodzaj urządzenia chcemy się zdecydować. Do wyboru mamy pompy ciepła typu SPLIT oraz pompy ciepła MONOBLOK.

Powietrzna pompa ciepła SPLIT oraz powietrzna pompa ciepła MONOBLOK posiada tą samą zasadę działania, która polega na pobieraniu energii cieplnej z powietrza atmosferycznego i poprzez układ chłodniczy, w którym zachodzą procesy termodynamiczne polegające na sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodniczego, transportowanie ciepła do instalacji grzewczych w budynku. Zasadnicza różnica polega jednak na budowie obu urządzeń.

Pompa ciepła MONOBLOK

Pompa ciepła MONOBLOK składa się z jednego modułu, w którym zamknięte są wszystkie elementy pompy ciepła, czyli sprężarka, wentylator, parownik, zawór rozprężny, pompa obiegowa oraz skraplacz. Tego rodzaju pompy ciepła stanowią hermetycznie zamkniętą całość. Są one również w całości produkowane i składane w fabryce producenta.

W przypadku pomp ciepła typu MONOBLOK układ termodynamiczny zostaje wypełniony czynnikiem chłodniczym już na etapie produkcji urządzenia, a następnie szczelnie zamknięty. Przeprowadzane są również bardzo precyzyjne testy szczelności, która stanowi istotny parametr w pracy pompy ciepła. Wszelkie rozszczelnienia układu mogą bowiem skutkować ubytkiem gazu chłodniczego oraz zaburzeniami w pracy pompy ciepła.

Jakie są zalety pomp ciepła typu MONOBLOK?

Pompa ciepła MONOBLOK jest hermetycznie i szczelnie zamkniętym urządzeniem, co w praktyce przekłada się na:

  • szczelność- wysokie parametry szczelności potwierdzone testami sprawiają, że istnieje niewielkie ryzyko pojawienia się nieprawidłowości w pracy pompy ciepła,
  • prosta instalacja – jeden, zamknięty moduł obejmujący cały układ chłodniczy jest łatwy do zamontowania i stwarza niewielkie ryzyko powstania komplikacji podczas montażu,
  • brak konieczności wykonywania corocznych serwisów i kontroli szczelności,
  • wyizolowanie termiczne i akustyczne sprawia, że działają one w sposób znacznie cichszy od pomp ciepła typu SPLIT,
  • dłuższa żywotność od pomp ciepła typu SPLIT wynikająca z ich odpowiednio wyizolowanej i szczelnej konstrukcji,
  • brak ryzyka błędów w wyniku nieprawidłowego podłączenia pomp ciepła przez fachowców.

Wady pomp ciepła typu MONOBLOK

Pompę ciepła MONOLOK cechuje szczelność i hermetyczne zamknięcie, a także wyizolowanie przez producenta na poziomie akustycznym i termicznym. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Przede wszystkim urządzenia te są nieco droższe niż pompy ciepła typu SPLIT. Dodatkowo, istnieje ryzyko strat ciepła w przypadku montażu zewnętrznych pomp ciepła MONOBLOK.

Pompa ciepła SPLIT

Pompa ciepła typu SPLIT składa się z dwóch modułów połączonych ze sobą rurami chłodniczymi. W pompie ciepła typu SPLIT znajdują się:

  • jednostka zewnętrzna zawierająca elementy takie jak sprężarka, parownik, zawór rozprężny oraz wentylator. Są to elementy, w których zachodzi większość procesów termodynamicznych i które są również odpowiedzialne za hałas w urządzeniu.
  • jednostka wewnętrzna, która złożona jest ze skraplacza, pompy obiegowej oraz elementów zabezpieczających.

W przypadku pomp ciepła SPLIT konieczne jest połączenie jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej za pomocą rurek, które stanowią część systemu. Zatem w przypadku tego rodzaju urządzeń niezbędne jest wydzielenie miejsca na moduł zewnętrzny, wewnętrzny oraz ich połączenie. Znaczenie ma również odległość pomiędzy modułami, która powinna znajdować się w przedziale 3-10m – im większa odległość, tym montaż staje się trudniejszy, a wydajność pompy ciepła mniejsza.

Połączenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej może wykonać jedynie instalator, który posiada odpowiednie uprawnienia. Konieczne jest również założenie tzw. karty produktu i przeprowadzanie regularnych kontroli szczelności przez certyfikowanego specjalistę.

Jakie są zalety pompy ciepła SPLIT?

Pompa ciepła typu SPLIT to przede wszystkim niższe koszty montażu urządzenia. Dzięki rozbiciu układu na dwie części i umieszczeniu najbardziej głośnych elementów na zewnątrz, ograniczony zostaje również hałas wynikający z pracy urządzenia. Warto jednak montować tego typu pompę z dala od okien sypialni. Dodatkowo, pompy ciepła typu gwarantują zerowe starty ciepła.

Wady pomp ciepła typu SPLIT

Wadami rozwiązania, jakim jest montaż pompy ciepła SPLIT są:

  • ryzyko ludzkiego błędu – w odróżnieniu od pomp ciepła MONOBLOK pompy ciepła SPLIT nie przechodzą szeregu testów szczelności, a ich wydajność, żywność, sprawność zależne są od pracy instalatora,
  • konieczność prowadzenia karty urządzenia i przeprowadzania okresowych kontroli szczelności,
  • skomplikowany montaż, który może być wykonany wyłącznie przez specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia,
  • konieczność posiadania miejsca do montażu modułu zewnętrznego, wewnętrznego oraz ich połączenia,
  • uzależnienie sprawności urządzenia od odległości między jednostkami oraz sposobu przeprowadzenia rurek chłodniczych.

Pompa ciepła SPLIT czy MONOBLOK – porównanie

Różnice pomiędzy pompą ciepła MONOBLOK oraz pompą ciepła SPLIT są na pierwszy rzut oka stosunkowo niewielkie. Działanie obu urządzeń opiera się na ten samej zasadzie, zapewniając porównywalny poziom komfortu cieplnego użytkownikom.

Z punktu widzenia wydajności zarówno pompy ciepła SPLIT, jak i pompy ciepła MONOBLOK mogą posiadać wysoki współczynnik COP. Dodatkowo, idealnie sprawdzają się w polskich warunkach, działają wydajnie nawet w przypadku niskich temperatur i mogą być montowane zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku budynków modernizowanych. Oba rodzaje pomp ciepła współpracują również z instalacjami takimi jak panele fotowoltaiczne, rekuperacja czy innymi urządzeniami grzewczymi. Są również porównywalne pod kątem generowanego poziomu hałasu.

Porównując pod kosztów wygrywają pompy ciepła typu SPLIT, których cena zakupu i montażu są niższe. Dodatkowo, wybór tego rodzaju pomp ciepła eliminuje ryzyko strat ciepła, co wynika z ich budowy.

Pompy ciepła typu MONOBLOK eliminują z kolei koszty związane z przeprowadzaniem okresowych przeglądów szczelności (wydatek ten może sięgać nawet 500-600zł), a także konieczności rejestracji w centralnym Rejestrze Operatorów (jest to koszt około 1000zł). Montaż pompy ciepła typu MONOBLOK jest również mniej skomplikowany i niesie ze sobą mniejsze ryzyko błędu instalatorskiego.

Nie wiesz, na które urządzenie się zdecydować – pompa ciepła MONOBLOK czy SPLIT? Skorzystaj z usług specjalistów, którzy pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania dopasowując je do indywidualnych uwarunkowań z miejsca instalacji. O odpowiedni wybór powietrznej pompy ciepła zadbać mogą najlepsi specjaliści – wybierając ich skorzystaj z naszego rankingu instalatorów pomp ciepła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY