Pompa ciepła i fotowoltaika – idealne połączenie

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Fotowoltaika i pompa ciepła, czyli technologie korzystające z odnawialnych źródeł energii, to najpopularniejsze systemy wytwarzające darmową energię. Ich połączenie to gwarancja samowystarczalności energetycznej – działanie pompy ciepła zapewnia bezpłatną energię cieplną, podczas gdy instalacja fotowoltaiczna wytwarza darmową energię elektryczną, obniżając rachunki za prąd do minimum. Dowiedz się, dlaczego połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest dobrym i opłacalnym rozwiązaniem.

Pompa ciepła i fotowoltaika – korzyści z połączenia systemów

Innowacyjne, nowoczesne i ekologiczne systemy ogrzewania, jakimi są pompy ciepła, cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Jest to efekt korzyści, jakie uzyskać można decydując się na zakup i montaż tego urządzenia. Jego działanie opiera się bowiem na zasobach naturalnych z otoczenia, czyli z tzw. dolnego źródła energii. Pobiera energię cieplną skumulowaną w gruncie, wodzie lub w powietrzu, a następnie poprzez czynnik roboczy kieruje do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. W zależności od rodzaju dolnego źródła ciepła wyróżnić można powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła oraz wodne pompy ciepła (najrzadziej stosowane).

Pompa ciepła zapewnia ogrzewanie budynku oraz służy do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wiele modeli posiada również funkcję chłodzenia pomieszczeń. Do działania pomp ciepła niezbędna jest energia elektryczna, choć w niewielkim stopniu – jedynie 25% pracy urządzenia opiera się na dostarczanym z zewnątrz prądzie – pozostała część zależy od energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Na odnawialnych źródłach energii bazują również panele fotowoltaiczne, które wykorzystują energię promieniowania słonecznego, aby wyprodukować energię elektryczną. Powstały prąd jest całkowicie darmowy.

Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła stanowi doskonały duet, który zapewnia niezależność energetyczną i wysoką rentowność inwestycji. Wyprodukowany za pomocą instalacji fotowoltaicznej prąd służy do zasilania pompy ciepła. Tym samym koszty ogrzewania budynku maleją do zera.

Warto rozważyć jednoczesną inwestycję w pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Jest to rozwiązanie korzystne finansowo, zapewnia szybszy zwrot z inwestycji, a do tego jest przyjazne środowisku.

Fotowoltaika i pompa ciepła – jak współpracują?

Pompa ciepła potrzebuje najwięcej energii elektrycznej w okresie zimowym, podczas gdy fotowoltaika najefektywniej pracuje w okresie letnim, gdy nasłonecznienie jest najwyższe. Nie stanowi to jednak problemu, bowiem skorzystać można z systemu magazynowania energii – nadwyżki zostaną wykorzystane w późniejszym okresie. W związku z wprowadzanymi zmianami dotyczącymi rozliczania energii elektrycznej (przeczytaj: Fotowoltaika 2022) warto również rozważyć instalację magazynu energii.

Energia elektryczna produkowana latem za pomocą paneli fotowoltaicznych, może zostać wykorzystana do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także do pracy pompy ciepła mającej na celu chłodzenie pomieszczeń w upalne dni. Pompa ciepła może zatem korzystać z energii wygenerowanej przez instalację fotowoltaiczną przez cały rok, w mniejszym lub w większym stopniu.

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki to bardzo opłacalne rozwiązanie. Oszczędnościami wynikającymi z niemal zerowych kosztów ogrzewania oraz rachunków za prąd, a także niezależnością energetyczną, cieszyć się można przez długi czas. Zarówno instalacja fotowoltaiczna, jak i pompy ciepła to urządzenia o wieloletniej żywotności.

Rozliczanie energii a pompa ciepła

Ostatnie zmiany w systemie rozliczania energii elektrycznej spowodowały konieczność zwiększenia autokonsumpcji, a jednym ze sposobów na efektywne wykorzystanie energii elektrycznej jest instalacja pompy ciepła. Minimalizuje to straty prądu, który musiałby zostać skierowany do sieci energetycznej. Jest to rozwiązanie bardzo korzystane pod względem ekonomicznym.

Instalację fotowoltaiczną można również wyposażyć w magazyn energii, który umożliwia przechowywanie energii wytwarzanej latem w celu zapewnienia ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej w okresie zimowym.

Koszty pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej

Zarówno inwestycja w pompę ciepła, jak i panele fotowoltaiczne, oznaczają poniesienie sporych wydatków. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby zmniejszyć koszty inwestycyjne. Jednym z nich jest równoczesne zamontowanie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła.

Wiele firm oferujących montaż fotowoltaiki, posiada w swojej ofercie również montaż pompy ciepła. Na równoczesną usługę instalacji pompy ciepła i fotowoltaiki zazwyczaj przysługują specjalne rabaty. Oznacza to, że fotowoltaika i pompa ciepła montowane jednocześnie będą tańsze, niż gdy zdecydujesz się je zainstalować w różnym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY