Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – na który system grzewczy się zdecydować?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Do niedawna ogrzewanie elektryczne stanowiło niekiedy jedyny sposób na zapewnienie ciepła w budynku w wielu sytuacjach, takich jak np. brak przyłącza gazowego, brak powierzchni do umieszczenia na działce zbiornika na gaz płynny czy olej opałowy, a także lokalne uwarunkowania prawne zakazujące korzystania np. z pieców na pellet. Sytuację zmieniło jednak pojawienie się rozwiązania, jakim są powietrzne pompy ciepła. Choć zarówno ogrzewanie elektryczne, jak i pompy ciepła wymagają prądu do prawidłowego działania, ich sposób działania, a także koszty inwestycji i eksploatacji są inne. Które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – różnice

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które bazuje na odnawialnych zasobach energii. Korzysta ona z energii cieplnej pochodzącej z otoczenia – z gruntu, z wody lub z powietrza, a następnie kieruje je poprzez czynnik roboczy do instalacji grzewczej. Pompa ciepła samodzielnie nie wytwarza ciepła, a jedynie odpowiada za jego transport z dolnego źródła do górnego. W całym tym procesie niezbędna jest energia elektryczna, jednak jedynie w niewielkim zakresie – do napędu sprężarki. Praca pompy ciepła aż w 75% opiera się na naturalnych zasobach energii.

Ogrzewanie elektryczne bazuje z kolei całkowicie na energii elektrycznej. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest kocioł grzewczy, jednak do dyspozycji jest w tym przypadku wiele różnych opcji.

Zarówno ogrzewanie elektryczne, jak i pompę ciepła można stosować w nowym oraz w starym budownictwie (podczas modernizacji systemu grzewczego). Można je również zamontować niemal w każdym pomieszczeniu, a montaż nie sprawia większych problemów. Dodatkowo, istnieje możliwość ich podłączenia do różnego rodzaju instalacji grzewczych, w tym do tradycyjnych grzejników (w przypadku pomp ciepła należy jednak dowiedzieć się, jakie grzejniki do pompy ciepła będą najlepsze?).

Pompa ciepła a ogrzewanie elektryczne – koszty

Decydując o tym, które rozwiązanie wybrać – pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne, pod rozwagę należy wziąć przede wszystkim koszty. Koszty ponosi się zarówno na początku inwestycji – na zakup oraz montaż urządzenia, jak i w trakcie eksploatacji. Decydując się na pompę ciepła liczyć się trzeba z wysokimi kosztami inwestycyjnymi, zaś niskimi kosztami eksploatacji. Z kolei ogrzewanie elektryczne oznacza niskie koszty początkowe, zaś bardzo wysokie koszty ogrzewania (nawet czterokrotnie wyższe niż w przypadku pompy ciepła).

Dodatkowo, na pompę ciepła można uzyskać dofinansowanie oraz wykorzystać ulgę termomodernizacyjną rozliczając koszt zakupu i montażu pompy ciepła w rocznym zeznaniu podatkowym. Tym samym wydatki na inwestycję znacznie maleją, a zwrotu z niej można spodziewać się już po kilku latach.

Koszty inwestycji

Pierwszym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę, jest koszt inwestycji. Powietrzna pompa ciepła wraz z montażem to w przypadku domu o powierzchni 150 m2 wydatek około 35 tys. zł, zaś gruntowa pompa ciepła to nawet 60 tys. zł. Zakup kotła elektrycznego oznacza konieczność zapłacenia kwoty około 8 tys. zł, zaś jego montaż to około 2 tys. zł.

Jak zatem widać sam koszt inwestycji w przypadku ogrzewania elektrycznego jest znacznie niższy. Początkowe wydatki związane z zakupem i instalacją pompy ciepła są spore, jednak bardzo niskie wydatki związane z działaniem pompy ciepła zapewniają oszczędności przez lata i szybki zwrot z inwestycji. Dodatkowo, możliwe jest skorzystanie z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze oraz odliczenie pompy ciepła od podatku, co znacznie obniża koszty inwestycyjne i czyni pompę ciepła bardziej opłacalną.

Koszty eksploatacji

Porównując pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne konieczne jest także uwzględnienie kosztów eksploatacji. Roczny koszt ogrzewania budynku o powierzchni 150 m2 powietrzną pompą ciepła to około 1500 zł, podczas gdy ogrzewanie domu za pomocą ogrzewania elektrycznego to wydatek na poziomie około 6000 zł. Różnica w wydatkach jest zasadnicza i wpływa na zwrot z inwestycji w pompę ciepła – następuje on już nawet po około 7-8 latach.

Co wybrać – pompa ciepła czy piec elektryczny?

Instalacja pompy ciepła wiąże się z wieloma korzyściami dla inwestorów. Przede wszystkim pompa ciepła zapewnia ogrzewanie budynku, lecz również podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Wiele modeli posiada również opcję chłodzenia pomieszczeń (a zatem można ją zastosować w roli klimatyzatora), czego nie zapewni ogrzewanie elektryczne. Wielofunkcyjność pompy ciepła daje jej w tym zakresie przewagę.

Efektywność pomp ciepła to również ich ogromna zaleta. Im wyższy współczynnik COP, tym lepiej, gdyż mniej energii elektrycznej zostanie zużyte do zapewnienia ogrzewania. W przypadku dobrej jakości pomp ciepła COP znajduje się w przedziale 3,5-5,5. Pompa ciepła, która posiada COP na poziomie 5, do wytworzenia mocy grzewczej 5 kW potrzebuje 1 kW energii elektrycznej. Wydajność ogrzewania elektrycznego jest znacznie niższa – z 1 kW energii jest w stanie wyprodukować 1 kW energii cieplnej.

Różnice można dostrzec również z zakresie ekologii. Pompa ciepła opiera swoje działanie na odnawialnych źródłach energii, w niewielkim stopniu wykorzystując energię elektryczną pochodzącą z elektrowni. Co więcej, jeśli w domu zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna, ciepło wytwarzane jest bez korzystania z energii pochodzącej z elektrowni. Aktualnie pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym sposobem ogrzewania budynków.

Z kolei kocioł elektryczny nie jest instalacją przyjazną środowisku naturalnemu. Pobór energii przez tego rodzaju system jest bardzo wysoki i nawet w przypadku korzystania z instalacji fotowoltaicznej nie jest możliwe pełne pokrycie jego zapotrzebowania na prąd. Energia elektryczna niezbędna do jego pracy pochodzi zatem z elektrowni, które emitują dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje do atmosfery.

Podsumowując – pompa ciepła oznacza ekologiczne, energooszczędne i tanie ogrzewanie. Trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia określonych kosztów początkowych, jednakże długofalowo jest to znaczenie bardziej opłacalne, wydajne, wytrzymałe rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Szybki kontakt
  Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

  Nasza oferta

  Fotowoltaika

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Pompy Ciepła

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Magazyny energii

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Kredyty/Pożyczki

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY