Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – jaka jest między nimi różnica?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Odnawialne źródła energii, w tym energia promieniowania słonecznego, są coraz częściej wykorzystywane w codziennym życiu. Przykładem zastosowania energii słonecznej są kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Oba rozwiązania są często mylone, choć ich zasada działania oraz przeznaczenie są różne. Jaka jest różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – cechy wspólne

Panele słoneczne i kolektory słoneczne są często błędnie mylone, gdyż są do siebie łudząco podobne. Mogą być również umieszczane na dachu budynku lub w formie samodzielnej konstrukcji na gruncie. Różnią się one jednak swoim działaniem, a także przeznaczeniem. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to urządzenia, które ze sobą konkurują, a wręcz przeciwnie – mogą się uzupełniać.

Panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne oprócz sposobu montażu i podobnego wyglądu posiadają również inny element wspólny. Zarówno w przypadku paneli fotowoltaicznych, jak i kolektorów słonecznych do działania wykorzystywane jest promieniowanie słoneczne.

Kolektory słoneczne – jak działają?

Kolektory słoneczne są urządzeniami, których zadaniem jest podgrzewanie wody użytkowej oraz wspieranie innych źródeł ogrzewania w celu zapewnienia ciepła w budynku. Zasada działania kolektorów słonecznych wygląda następująco: promienie słoneczne padają na umieszczony w kolektorze absorber, który pochłania je i przekształca w ciepło. Substancja przepływająca przez kolektor (zazwyczaj jest to niezamarzający roztwór glikolu propylenowego) jest ogrzewana, a następnie przepływa do zasobnika w celu podgrzewania wody użytkowej. W zasobniku ulega schłodzeniu i powraca do kolektora.

Kolektory słoneczne działają okresowo, a ich funkcjonowanie jest uzależnione od nasłonecznienia. Największą efektywność osiągają latem, pokrywając zapotrzebowanie na podgrzanie wody użytkowej nawet w 90%. Mogą one pracować również zimą, jednak konieczne jest zapewnienie dodatkowego sposobu podgrzewania wody użytkowej np. grzałką elektryczną.

Panele słoneczne – jak działają?

Z kolei panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Promieniowanie słoneczne pada na zbudowane z krzemu ogniwo fotowoltaiczne, dzięki czemu wytworzony zostaje prąd stały. Trafia on następnie do inwertera, gdzie jest przekształcany w prąd zmienny o odpowiednich parametrach do zasilania urządzeń elektrycznych w domach, firmach czy gospodarstwach rolnych.

Instalacja fotowoltaiczna dostarcza prąd przez cały rok, nawet w okresie zimowym. Jej praca uzależniona jest od intensywności promieniowania słonecznego – im wyższe nasłonecznienie, tym więcej prądu wytwarza. Niekiedy ilość energii elektrycznej może przewyższyć zapotrzebowanie – wytworzone nadwyżki mogą być kumulowane w magazynach energii lub odprowadzone do sieci energetycznej i pobierane w momencie, gdy panele słoneczne nie pracują lub pracują z mniejszą wydajnością np. nocą lub zimą.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – różnice

Pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi istnieją zasadnicze różnice. Są to:

Przeznaczenie

Panele słoneczne wykorzystują energię słoneczną w celu wytworzenia energii elektrycznej, która może zasilać urządzenia elektryczne. Z kolei kolektory słoneczne energię promieniowania słonecznego przekształcają na energię cieplną służącą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także do wspomagania pracy centralnego ogrzewania.

Zasada działania

Zasada działania paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych jest zupełnie inna. Aby wytworzyć energię elektryczną ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują tzw. efekt fotowoltaiczny. W wyniku padania na ogniwo fotowoltaiczne cząstek promieniowania słonecznego zwanych fotonami wprawiane są w ruch atomy krzemu (z którego wykonane są ogniwa). Powstaje w ten sposób prąd stały, który jednak nie jest odpowiedni do zasilania gniazdek elektrycznych. Prąd stały musi zostać przekształcony w prąd zmienny, za co odpowiada wchodzący w skład instalacji fotowoltaicznej inwerter.

Kolektory słoneczne przechwytują promienie słoneczne poprzez absorber i przekształcają na ciepło. Nośnik ciepła w formie płynnej substancji jest nagrzewany i kierowany do zbiornika akumulującego, w którym znajduje się woda użytkowa. Ciepło zostaje oddane, woda nagrzana, a nośnik ulega schłodzeniu i wraca do kolektora.

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne – na które rozwiązanie się zdecydować?

Choć korzystają z tego samego źródła energii, czyli promieniowania słonecznego, działanie paneli fotowoltaicznych i kolektorów solarnych jest diametralnie różne. Różnicę widać również w przeznaczeniu urządzeń. Panele słoneczne służą do zasilana sprzętów elektrycznych, zaś kolektory słoneczne mają do podgrzania wody użytkowej oraz wspomagania pracy centralnego ogrzewania.

Podejmując decyzję o tym, na które rozwiązanie się zdecydować, warto brać przede wszystkim pod uwagę potrzeby własne – czy potrzebujemy instalacji, która zapewni nam energię elektryczną czy potrzebne jest nam urządzenie do podgrzewania wody użytkowej? Oba systemy z całą pewnością będą działać wydajnie. Instalacja solarna zapewni podgrzanie wody użytkowej latem w niemal w całości, zaś w pozostałe pory roku – częściowo. Przyczyni się jednak do obniżenia kosztów. Z kolei panele fotowoltaiczne o odpowiednio dobranej mocy pokrywają zapotrzebowanie na energię elektryczną, przynosząc oszczędności na rachunkach za prąd. Oba rozwiązania są opłacalne, energooszczędne i ekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY