Jakiej mocy fotowoltaika? Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Fotowoltaika jest rentowną inwestycją pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zaprojektowana. Kluczowe znaczenie ma dobór mocy paneli fotowoltaicznych do zapotrzebowania na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego. Wielu inwestorów przed montażem instalacji fotowoltaicznej zadaje sobie zatem pytania: w jaki sposób obliczyć roczne zużycie energii elektrycznej? Jakiej mocy fotowoltaika będzie odpowiednia do zapotrzebowania? Jak prawidłowo obliczyć moc paneli słonecznych?

Roczne zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe

W trakcie projektowania instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę roczne zużycie energii. Zapotrzebowanie na energię elektryczną pozwala precyzyjnie ustalić, jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia, aby dane gospodarstwo domowe stało się niezależne energetycznie.

W jaki jednak sposób określić, ile energii elektrycznej zużywa dom? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zużycie prądu może być uzależnione od wielu czynników, w tym od sposobu ogrzewania budynku (dużo wyższe będzie w przypadku ogrzewania elektrycznego niż np. ogrzewania gazowego), liczby mieszkańców czy urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w danym domu (im wyższa klasa energetyczna, tym niższa konsumpcja energii elektrycznej).

Czynniki te przekładają się na zużycie prądu w skali roku. W celu dokładnego określenia, ile energii zużywanej jest w danym gospodarstwie domowym, najłatwiej wziąć pod uwagę rachunki za prąd. Wystarczy zsumować wartości z 12 miesięcy z danego roku kalendarzowego.

Decydując o tym, jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie odpowiednia, należy również wziąć pod uwagę wszelkie ewentualne zmiany w zapotrzebowaniu, w tym np. planowaną zmianę sposobu ogrzewania (na elektryczne lub na pompę ciepła) oraz zakup energochłonnych urządzeń, takich jak klimatyzator czy zmywarka.

Planując instalację fotowoltaiczną nie powinno się dobierać zbyt dużej mocy, gdyż prowadzi to do spowolnienia tempa zwrotu z inwestycji. Całość wyprodukowanej energii nie może zostać spożytkowana, gdyż zapotrzebowanie na energię elektryczną jest znacznie niższe, a energia odprowadzona do sieci energetycznej nie może zostać wykorzystana w całości. Z kolei zbyt mała moc instalacji fotowoltaicznej przyczynia się do konieczności pobierania energii od dostawców prądu, a tym samym ponoszenia wydatków.

Dobór mocy fotowoltaiki do lokalizacji

Duże znaczenie dla określenia, jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie odpowiednia, ma również lokalizacja inwestycji. Należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: dostępną powierzchnię dachu (lub gruntu), położenie względem stron świata, kąt nachylenia dachu, konstrukcję dachu oraz możliwość wystąpienia ewentualnych zacienień. Od każdego z tych czynników zależeć będzie prawidłowy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej.

Jak poprawnie obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

Szacuje się, że na każde zużyte 1000 kWh energii rocznie powinno się dobrać 1,2 kW mocy, zaś w przypadku elektrowni o mocy powyżej 10 kW – 1,4 kW. Następnie, należy podzielić całość przez szacowaną produkcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej.

Przykład:

4000 kWh – roczne zużycie prądu

1000 kWh na 1 kW – szacowana produkcja prądu z instalacji fotowoltaicznej

4000 kWh x 1,2/1000 kWh = 4,8 kW

Należy podkreślić, że tego rodzaju obliczenia posiadają jedynie szacunkowy charakter. Nie uwzględniają one wielu czynników takich jak np. systemu opustów. Zakłada on, że w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW prosument za każde 1 kWh przesłane do sieci może odebrać 0,8 kWh energii, zaś w przypadku mocy powyżej 10 kW – odpowiednio 0,7 kWh.

Kolejną kwestią, jaka zaważy na doborze paneli fotowoltaicznych jest fakt, że produkcja energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne nie zawsze jest taka sama – zależy w dużej mierze od położenia względem słońca oraz od ewentualnych zacienień. Szacuje się, że wynosi ona 1000 kWh z 1 kW paneli, jednakże jest to możliwe tylko w określonych warunkach, gdy panele skierowane są wprost na południe.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej dla nowego domu?

W przypadku nowopowstałych budynków nie ma możliwości określenia rocznego zużycia prądu, dlatego jeśli chcemy ustalić, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna, konieczne jest uwzględnienie innych aspektów. Szacunków dokonuje się na podstawie planowanego zapotrzebowania, biorąc pod uwagę ilość i rodzaj urządzeń elektrycznych, sposób ogrzewania oraz ilość domowników. Jeśli moc instalacji fotowoltaicznej okaże się niewystarczająca, można ją podnieść poprzez montaż mikroinwerterów.

Moc instalacji fotowoltaicznej możesz w przybliżeniu określić za pomocą wskazanych powyżej sposobów, jednakże nigdy nie będą to całkowicie precyzyjne obliczenia. Warto powierzyć ustalenie odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych ekspertom, którzy dobiorą ją nie tylko do rocznego zużycia energii elektrycznej, lecz również do warunków montażowych, takich jak położenia dachu względem stron świata czy kąta nachylenia. To sposób na zapewnienie maksymalnej rentowności inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Szybki kontakt
  Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

  Nasza oferta

  Fotowoltaika

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Pompy Ciepła

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Magazyny energii

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Kredyty/Pożyczki

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY