Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Innowacyjne, ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie zapewniające ogrzewanie w budynkach, czyli pompy ciepła, są zaliczane do niskotemperaturowych instalacji grzewczych. W celu zapewnienia wysokiego komfortu cieplnego niezbędne jest połączenie pompy ciepła z odpowiednio dobraną instalacją grzewczą rozprowadzającą ciepło w pomieszczeniach. Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy, jak dobrać grzejniki do pompy ciepła!

Dobór grzejników do pompy ciepła

Pompa ciepła jest coraz częściej wybieranym systemem grzewczym. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które zapewnia ogrzewanie budynku, podgrzewanie wody użytkowej, a wiele modeli posiada również funkcję chłodzenia pomieszczeń. Decydując się na pompę ciepła zyskuje się wiele – niskie koszty eksploatacji, wygodę użytkowania, bezpieczeństwo, komfort cieplny. Należy jednak pamiętać, że w celu zapewnienia prawidłowej, efektywnej i ekonomicznej pracy pompy ciepła, konieczne jest jednak dopasowanie właściwego dolnego i górnego źródła ciepła.

Należy zdawać sobie sprawę, że pompy ciepła są zaliczane do urządzeń niskotemperaturowych, co oznacza, że im mniejsza jest różnica temperatur między dolnym a górnym źródłem ciepła, tym będzie pracować efektywniej i energooszczędniej, wpływając tym samym na niższe koszty eksploatacji. Najlepszym rozwiązaniem jest takie, w którym temperatura wody grzewczej znajduje się w przedziale 30-40 stopni Celsjusza, a powierzchnia oddająca ciepło jest duża. Właśnie dlatego idealnie sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe.

Pompa ciepła i ogrzewanie płaszczyznowe

Wybierając pompę ciepła kierujemy się jej parametrami technicznymi, jednakże sam dobór urządzenia to nie wszystko. Równie ważne jest odpowiednie dobranie górnego źródła ciepła, czyli instalacji grzewczej, dzięki której ciepło dostarczane przez pompę ciepła będzie rozprowadzone. Pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym, dlatego potrzebuje odpowiedniego odbiornika ciepła. Najlepiej sprawdzi się ogrzewanie o niskiej temperaturze wody zasilającej instalację grzewczą (30-40 stopni Celsjusza) oraz o dużej powierzchni grzania, dlatego w przypadku pomp ciepła polecane jest niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe: ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

Ogrzewanie powierzchniowe, w tym ogrzewanie podłogowe, to rozwiązanie, które pozwala osiągnąć najlepsze efekty. Tego rodzaju instalacje nie wymagają wysokiej temperatury wody, aby zapewnić skuteczne ogrzewanie pomieszczeń. Nie powstaje duża różnica temperatur pomiędzy dolnym, a górnym źródłem ogrzewania, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie odpowiedniego komfortu cieplnego przy jednocześnie niskich kosztach eksploatacji.

Ogrzewanie płaszczyznowe zazwyczaj instalowane jest w przypadku nowego budownictwa, dlatego rozwiązanie to jest najczęściej stosowane w przypadku nowych budynków. Instalacja pompy ciepła w przypadku starego budownictwa będzie się zatem zazwyczaj wiązać z modernizacją instalacji grzewczej na grzejniki niskotemperaturowe.

Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?

Podejmując decyzję o wymianie systemu grzewczego na pompy ciepła wielu inwestorów zastanawia się, czy może ona współpracować z tradycyjnymi grzejnikami. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak nie zawsze opłacalne, bowiem niskotemperaturowe urządzenia grzewcze działają najlepiej z instalacjami o temperaturze wody grzewczej na poziomie 30-40 stopni Celsjusza, podczas gdy tradycyjne grzejniki do zapewnienia ogrzewania potrzebują wody o temperaturze około 60-70 stopni Celsjusza. Połączenie tradycyjnych grzejników i pompy ciepła sprawi, że cała instalacja będzie mało wydajna.

Jaki grzejnik do pompy ciepła?

Wzrost zainteresowania niskotemperaturowymi urządzeniami grzewczymi, takimi jak pompy ciepła, przyczynił się do pojawienia się na rynku niskotemperaturowych źródeł ciepła. Rozwiązanie to umożliwia montaż pompy ciepła nawet w starszych budynkach, w których nie jest możliwe zamontowanie ogrzewania płaszczyznowego. Do najbardziej efektywnych rozwiązań zaliczane są:

Nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe

Połączenie pompy ciepła z grzejnikami jest możliwe m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych grzejników niskotemperaturowych. Posiadają one płaski kształt oraz dużą powierzchnię oddającą ciepło. Można je zastosować w przypadku modernizowania instalacji grzewczych w domach, w których nie ma możliwości zamontowania ogrzewania płaszczyznowego.

Dostępne na rynku grzejniki płytowe podzielić można na:

  • jednopłytowe,
  • dwupłytowe,
  • trzypłytowe,
  • konwekcyjne.

Grzejniki niskotemperaturowe można dopasować do indywidualnych potrzeb inwestorów. Posiadają one odpowiednio dużą powierzchnię grzania, niewielką wagę i wymiary w porównaniu do tradycyjnych grzejników. W przypadku wyboru tego rodzaju rozwiązania nie jest konieczne rezygnowanie z dotychczasowego rozkładu grzejników w pomieszczeniach.

Do wad rozwiązania zalicza się jednak: wyższe koszty montażu niż w przypadku ogrzewania podłogowego oraz konieczność ich wymiarowania, dlatego bardzo ważne jest, aby montaż tego typu grzejników powierzyć doświadczonej, odpowiednio wykwalifikowanej ekipie specjalistów.

Klimakonwektory do pomp ciepła

Rozwiązaniem, jakie można zastosować w przypadku pomp ciepła w celu zapewnienia rozprowadzania ciepła w pomieszczeniach, są klimakonwektory. Przypominają one wyglądem tradycyjne grzejniki, jednak działają na innej zasadzie. Wymuszają one obieg powietrza przez zastosowane w nich wentylatory, dzięki czemu przepływający przez nie czynnik obiegowy nie musi mieć wysokiej temperatury.

Na rynku dostępne są klimakonwektory wiszące, kasetonowe, kanałowe oraz klimakonwektory w postaci konsol. Mogą one zapewniać zarówno ogrzewanie, jak i być stosowane do klimatyzowania pomieszczeń latem. Są one skuteczniejsze niż ogrzewanie podłogowe, gdyż mają one minimalną bezwładność cieplną, co zapewnia możliwość szybszego i skuteczniejszego ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń. Można je zamontować niemal wszędzie, w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Posiadają również pełną kompatybilność z pompami ciepła.

Wśród wad rozwiązania, jaką są klimakonwektory znajdują się wysokie koszty montażu. Wentylatory zamontowane w klimakonwektorach są również źródłem hałasu, który może niekiedy przeszkadzać.

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

Rozwiązaniem, jakie również nadaje się do połączenia z pompą ciepła, są grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną. Są one montowane w specjalnych kanałach podłogowych, zaś ich działanie bazuje na wentylatorach. Zwiększają one dynamikę przepływu powietrza, a tym samym zapewniają odpowiedni komfort cieplny.

Wśród najważniejszych zalet grzejników kanałowych z konwekcją wymuszoną znajdują się estetyczny wygląd, pozwalający na dopasowanie do różnych aranżacji wnętrza, możliwość montażu niemal w każdym pomieszczeniu, niska bezwładność cieplna, pełna kompatybilność z pompami ciepła. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad – należy wygospodarować miejsce na ich montaż w podłoże i, podobnie jak w przypadku klimakonwektorów, jest to rozwiązanie kosztowe. Emituje ono również hałas z wentylatorów.

Pompy ciepła w przypadku starego budownictwa

Najlepszą współpracę z niskotemperaturowymi pompami ciepła zapewnia ogrzewanie podłogowe lub inny system ogrzewania niskotemperaturowego. Zwykłe grzejniki połączone z pompą ciepła są zazwyczaj nieopłacalnie ekonomicznie, gdyż niezbędne są duże nakłady pracy, by moc grzejnika mogła zapewnić odpowiedni komfort cieplny.

Co jednak w sytuacji, gdy nie jest możliwe przeprowadzenie modernizacji instalacji grzewczej lub jej koszt jest zbyt duży? Tego rodzaju utrudnienia nie muszą oznaczać rezygnacji z pompy ciepła jako systemu grzewczego. Na rynku dostępne są obecnie wysokotemperaturowe pompy ciepła, które sprawdzą się idealnie w przypadku starszego budownictwa, jak i obiektów o charakterze zabytkowym czy sakralnym. W tym przypadku nie trzeba przeprowadzać modernizacji instalacji grzewczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY