Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki można uzyskać?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Możliwość uzyskania dofinasowania do fotowoltaiki oraz odliczenia kosztów inwestycji z instalację fotowoltaiczną sprawiła, że wzrosło zainteresowanie tą technologią wytwarzania energii elektrycznej. Skorzystanie z pomocy finansowej sprawia, że fotowoltaika jeszcze bardziej się opłaca, a zwrotu z niej można oczekiwać znacznie szybciej. Chcesz wiedzieć, na jakie dofinansowanie do fotowoltaiki możesz liczyć? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Dofinansowanie do fotowoltaiki – programy ogólnopolskie

Instalacja fotowoltaiczna to rentowna inwestycja, która przynosi korzyści finansowe w postaci oszczędności na rachunkach za prąd. Na początku konieczne jest poniesienie określonych kosztów na zakup oraz montaż systemu, jednak zyskuje się darmową energię elektryczną oraz niezależność od podwyżek cen prądu przez długie lata.

Nie cała inwestycja w fotowoltaikę musi być sfinansowana ze środków własnych. Ubiegać się można o dofinansowanie, które pokryje część poniesionych wydatków. Z ogólnopolskich programów oferujących dotacje, takich jak np. Mój Prąd, skorzystało już tysiące beneficjentów. Poznaj ogólnopolskie programy zapewniające wsparcie finansowe na zakup i montaż fotowoltaiki.

Program Mój Prąd

Jednym z najbardziej popularnych programów o zasięgu ogólnopolskim jest Mój Prąd, w ramach którego uzyskać można zwrot w wysokości do 50% kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW. Maksymalna kwota dotacji to 3 tys. zł. Organem zarządzającym jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – odpowiada on za wypłatę dotacji. Z dopłaty w ramach programu Mój Prąd skorzystać mogą wyłącznie osoby fizyczne.

Na 2022 rok planowana jest kolejna edycja programu Mój Prąd 4.0. Będzie ona również przeznaczona dla osób fizycznych, a wysokość dotacji w przypadku instalacji fotowoltaicznej nie zostanie zmieniona. Wiadomo również, że zakres programu zostanie rozszerzony o inteligentne systemy zarządzania energią w domu, punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych), magazyny energii elektrycznej oraz magazyny ciepła i chłodu.

Program Czyste Powietrze

Kolejnym programem, z którego można skorzystać w celu uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki, jest program Czyste Powietrze. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Dotyczy on wyłącznie osób fizycznych.

Program Czyste Powietrze został zintegrowany z kolejną edycją Mojego Prądu, co daje możliwość ubiegania się o dopłatę do fotowoltaiki bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków. Maksymalny zwrot, jaki można uzyskać w ten sposób to 5 tys. zł.

W przypadku wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczny i energooszczędny system grzewczy liczyć można na spore dofinansowanie. Wysokość dopłat zależna jest od dochodów i wynosi do 30 000 złotych w podstawowym wariancie i do 37 000 złotych w podwyższonym. O dopłatę ubiegać się można składając wniosek we właściwym terytorialnie Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu Czyste Powietrze istnieje również możliwość uzyskania kredytu na fotowoltaikę.

Na 2022 rok została już potwierdzona kolejna edycja programu Czyste Powietrze.

Program Stop Smog

Program Stop Smog, który również został przewidziany na 2022 rok, to następna propozycja dla osób fizycznych, których interesuje inwestycja w fotowoltaikę. W jego ramach możliwe jest uzyskanie dotacji w wysokości do 70% kosztów zainstalowania, przyłączenia oraz uruchomienia mikroinstalacji PV. Program „Stop Smog” dotyczy województw, w których zostały wprowadzone uchwały antysmogowe (nie wprowadzono ich w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim).

Oprócz instalacji fotowoltaicznej w ramach programu można uzyskać również dofinansowanie do wymiany przestarzałych urządzeń oraz całych instalacji grzewczych na takie, które spełniają normy niskoemisyjności, w tym również pompy ciepła.

Ulga termomodernizacyjna

Rozwiązaniem, które obniża koszty inwestycji w fotowoltaikę, jest ulga termomodernizacyjna. Przysługuje ona podatnikom, którzy są właścicielami bądź współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego i rozliczają się według skali podatkowej, podatkiem liniowym bądź ryczałtem ewidencjonowanym. Od podatku dochodowego odliczyć można przedsięwzięcia termomodernizacyjne – zakup materiałów budowlanych, osprzętu oraz usług związanych z jego realizacją. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu: Jak rozliczyć fotowoltaikę w PIT?

Energia Plus

Fotowoltaika to nie tylko rozwiązanie dla osób prywatnych, lecz również dla firm. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą przewidziany został program Energia Plus. Można z niego otrzymać pożyczkę pokrywającą do 85% kosztów kwalifikowanych (z oprocentowaniem preferencyjnym lub na warunkach rynkowych) bądź dotację pokrywającą do 50% kosztów kwalifikowanych. Wsparcie dotyczy inwestycji w technologie takie jak fotowoltaika, pompy ciepła, elektrownie wiatrowe, kolektory słoneczne. Na 2022 rok również został zaplanowany nabór wniosków do tego programu.

AgroEnergia

Energia elektryczna pozyskiwana z promieniowania słonecznego może być również wykorzystywana w rolnictwie. Rolnicy mają także możliwość skorzystania z programu finansowej pomocy. Program AgroEnergia został przewidziany dla osób posiadających grunty rolne o powierzchni 1-300 ha. Wsparcie dostępne jest w formie bezzwrotnego dofinansowania w wysokości 13-20% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej (maksymalnie 15-25 tys. zł) lub pożyczki na zakup instalacji fotowoltaicznej o mocy 10-50 kW.

Ulga inwestycyjna dla rolników

Ulga podatkowa została przewidziana również dla rolników. Mogą oni odliczyć od podatku 25% poniesionych i udokumentowanych kosztów. Wyklucza to jednak możliwość skorzystania z innych ulg i dofinansowań na panele fotowoltaiczne.

Regionalne programy dofinansowań i kredytów na instalację fotowoltaiczną

Dofinansowanie na fotowoltaikę można uzyskać nie tylko z programów ogólnopolskich, lecz również z inicjatyw regionalnych. Poszczególne województwa oferują często własne programy, które zakładają możliwość uzyskania dopłaty lub pożyczek na preferencyjnych warunkach na odnawialne źródła energii. Wysokość dofinansowania do paneli fotowoltaicznych oraz zakres pomocy jest zależny od danego samorządu terytorialnego. Wsparcie finansowane jest z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pomoc w uzyskaniu dotacji

Opcji uzyskania wsparcia finansowego na inwestycję w fotowoltaikę jest sporo. Aby uzyskać dofinansowanie, skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej lub otrzymać preferencyjną pożyczkę konieczne jest posiadanie niezbędnej dokumentacji oraz wypełnienie wniosków.

W przebrnięciu przez formalności pomóc mogą specjaliści od fotowoltaiki, którzy zazwyczaj na bieżąco śledzą informacje dotyczące możliwości finansowania instalacji PV dla gospodarstw domowych, firm oraz gospodarstw rolnych. Decydując się na współpracę z firmą fotowoltaiczną warto sprawdzić, czy oferuje kompleksowe usługi, w tym pomoc w uzyskania dofinansowania. To duża oszczędność czasu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Szybki kontakt
  Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

  Nasza oferta

  Fotowoltaika

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Pompy Ciepła

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Magazyny energii

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Kredyty/Pożyczki

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY