Jaki piec do fotowoltaiki wybrać?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Fotowoltaika jest technologią, która pozwala pozyskiwać energię elektryczną w oparciu o promieniowanie słoneczne. Ze względu na znaczne oszczędności na rachunkach za prąd oraz możliwość uzyskania niezależności energetycznej wielu inwestorów decyduje się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. To również sposób na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, szczególnie, gdy w budynku zamontowane jest ogrzewanie elektryczne. Przy współpracy z instalacją fotowoltaiczną koszty ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej można zredukować nawet do zera!

Jaki piec do fotowoltaiki wybrać, aby wykorzystać pełnię możliwości instalacji fotowoltaicznej? I jakie są zalety korzystania z pieca elektrycznego w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną?

Piec elektryczny a ogrzewanie domu

Istnieje kilka różnych sposobów ogrzewania domu – można zdecydować się na pompę ciepła, piec gazowy, kocioł na paliwo stałe. Wśród dostępnych opcji znajduje się również kocioł elektryczny, który doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie jest dostępna sieć gazownicza. Jednocześnie kocioł elektryczny zapewnia użytkownikom komfort korzystania – jest to system bezobsługowy.

Piec elektryczny to wygodny sposób na ogrzewanie domu oraz ogrzewanie wody użytkowej, gdyż nie trzeba martwić się o zakup, magazynowanie i uzupełnianie opału. To również urządzenie, które nie zajmuje wiele miejsca, a jego montaż jest stosunkowo prosty. Piec elektryczny idealnie sprawdza się w przypadku współpracy z instalacją fotowoltaiczną, która dostarcza bezpłatny prąd niezbędny do jego działania.

Na jaki piec elektryczny do fotowoltaiki się zdecydować?

Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej zapewnia niższe rachunki za prąd, niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej, a także jest wyrazem troski o środowisko naturalne. Fotowoltaika może również przyczynić się do ograniczenia kosztów ogrzewania domu – sposobem na to będzie inwestycja w wymianę systemu grzewczego na piec elektryczny.

Jak dobrać piec elektryczny do instalacji fotowoltaicznej? Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieje kilka różnych rodzajów tych urządzeń grzewczych. Są to:

  • elektryczny kocioł jednofunkcyjny,
  • piec elektryczny dwufunkcyjny,
  • piec elektryczny akumulacyjny.

Wymienione urządzenia składają się z podobnych elementów – znajdują się w nich grzałki elektryczne, pompy obiegowe oraz zabezpieczenia elektryczne i systemu CO oraz c.w.u. Różnice znaleźć można jednak w ich budowie oraz w ich działaniu.

Rodzaje kotłów elektrycznych

Ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej w połączeniu z fotowoltaika ma wiele zalet, o których przeczytać można poniżej. Najpierw jednak warto skupić się na tym, jaki piec do fotowoltaiki będzie najlepszym wyborem?

Kocioł elektryczny jednofunkcyjny

Najprostszym w budowie oraz działaniu rodzajem pieców, które można zasilać prądem z fotowoltaiki jest piec elektryczny jednofunkcyjny. Kotły elektryczne jednofunkcyjne posiadają najprostszą zasadę działania, gdyż są one przeznaczone wyłącznie do podgrzewania wody zgromadzonej w instalacji centralnego ogrzewania. Ich budowa bazuje na kilku zestawach grzałek w ilości potrzebnej do uzyskania odpowiedniej mocy grzewczej oraz z pompy obiegowej. Jednofunkcyjne kotły elektryczne nie posiadają wbudowanego zbiornika, a czynnik grzewczy podgrzewany jest podczas przepływu przez piec. Kotły jednofunkcyjne posiadają niewielkie wymiary, dlatego ich montaż jest możliwy niemal wszędzie.

Kocioł elektryczny dwufunkcyjny

Kotły elektrycznej dwufunkcyjne umożliwiają wykorzystanie prądu z fotowoltaiki zarówno do ogrzewania budynku, jak i podgrzewania wody użytkowej. Są one wyposażone w zbiornik przeznaczony do magazynowania podgrzanej wody, dlatego ich wymiary są większe. Tego rodzaju urządzenia wymagają większej ilości dostępnego miejsca do ich montażu.

Piec elektryczny akumulacyjny

Kolejnym rodzajem pieców są kotły elektryczne akumulacyjne, które również można zastosować do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej.

Piece akumulacyjne działają na zasadzie akumulacji ciepła w momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii elektrycznej lub w niskiej taryfie, a w kolejnym etapie je oddają. Piec pobiera prąd w momencie, gdy wytwarzanej energii elektrycznej jest dużo lub w czasie niskiej taryfy, dlatego są tańszą alternatywą dla urządzeń bez możliwości akumulacji ciepła.

Piece akumulacyjne pracują w trybie ładowania i rozładowywania. Wymagają one odpowiedniej instalacji zbiornika o sporej pojemności wody.  

Zalety współpracy pieca elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną

Jeśli podejmiemy odpowiednie działania możemy nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania! Koszty ogrzewania domu zależą bowiem od wielu czynników. Pierwszym i najważniejszym aspektem jest technologia wykonania budynku oraz standard ocieplenia. W przypadku starego budownictwa, o słabej izolacji potrzebne jest większe zużycie energii niż w przypadku nowego domu, w tym w szczególności domu energooszczędnego. Sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania jest termomodernizacja, czyli prace polegające na ociepleniu ścian, dachu, stropu, wymianie okien czy odrzwi.

Drugim sposobem jest wybór odpowiedniej taryfy opłat za energię elektryczną. Znaczące ograniczenie kosztów ogrzewania możliwe jest również poprzez zastosowanie kotła elektrycznego do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej wraz z instalacją fotowoltaiczną. Jakie są zalety tego rozwiązania?

  • Ogrzewanie domu i podgrzewanie wody użytkowej w sposób ekologiczny – nie są wydzielanie szkodliwe substancje ani spaliny, a energia elektryczna do zasilania pieca wytwarzana jest w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego z odnawialnych źródeł energii,
  • Wysoki komfort cieplny,
  • Wygoda użytkowania – system jest bezobsługowy i zautomatyzowany,
  • Niskie koszty eksploatacji, a tym samym realne oszczędności,
  • Możliwość instalacji zarówno w nowym, jak i starym budownictwie, a także podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania, jak i ogrzewania podłogowego,
  • Łatwość montażu – brak konieczności wykonywania przyłączy gazowych, instalowania systemu wentylacji czy kominów spalinowych, a tym samym niższe koszty inwestycji.

Połączenie fotowoltaiki i ogrzewania za pomocą kotła elektrycznego to sposób na tanie i ekologiczne ogrzewanie. Jeśli zastanawiasz się, jaki piec do fotowoltaiki warto wybrać, weź pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby – czy ma służyć jedynie do ogrzewania (piec jednofunkcyjny), czy również do podgrzewanie wody użytkowej (piec dwufunkcyjny, piec akumulacyjny)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY