Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz powszechniejsze. Powstają również coraz nowsze metody nie tylko na uzyskanie oszczędności dzięki zasobom odnawialnym, lecz również na pozyskiwanie dochodów. Jednym ze sposobów na profity finansowe jest własna elektrownia powstająca na bazie paneli fotowoltaicznych, czyli farma fotowoltaiczna. To rozwiązanie dla każdego, kto chce ponosić mniejsze wydatki na energię elektryczną, zyskać oszczędności lub zarabiać poprzez wytwarzanie ekologicznego prądu. Jak założyć farmę fotowoltaiczną? O czym należy pamiętać, na co zwrócić uwagę? I jakie są zalety posiadania farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna – co to jest?

Fotowoltaika jest nowoczesną technologią, która do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje promieniowanie słoneczne. Zaletą instalacji fotowoltaicznych jest jej ekologiczność – wykorzystuje ona bowiem odnawialne źródła energii, czyli zasoby niewyczerpalne, a podczas pracy nie emituje szkodliwych substancji (w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni). Fotowoltaika to również możliwość uzyskania korzyści finansowych, gdyż zmniejszeniu niemal do minimum ulegają wydatki na energię elektryczną, a w budżecie inwestora pozostają dodatkowe środki.

Do produkcji prądu na własny użytek gospodarstwa domowego lub niewielkiego przedsiębiorstwa wystarczy niewielkiej wielkości instalacja fotowoltaiczna, która może zostać zamontowana na dachu budynku bądź na gruncie. Są to tzw. mikroinstalacje, które doskonale sprawdzają się do użytku prywatnego.

Farma fotowoltaiczna to duża instalacja fotowoltaiczna, posiadająca powierzchnię co najmniej 2 hektarów i budowana na ziemi. Składa się ona z wielu modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wygenerować duże ilości energii elektrycznej. Wytworzony za pomocą farmy fotowoltaicznej prąd może być wykorzystywany przez np. duże firmy przemysłowe, gospodarstwa rolne czy miasta, które korzystają z energii elektrycznej do prowadzenia działalności i zasilania codziennie używanych sprzętów elektrycznych. Wytworzony przez farmę prąd może być także kierowany do sieci energetycznej, skąd trafia do odbiorców. To sposób na uzyskanie przez inwestorów dochodów.

Zalety farmy fotowoltaicznej

Jakie są zalety farm fotowoltaicznych? Przede wszystkim dają one możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a także zyskania oszczędności w budżecie. Jest to również metoda na uniezależnienie się od stale rosnących cen energii elektrycznej. Nie da się również umniejszyć wagi potencjału zarobkowego farm fotowoltaicznych. Dzięki nim możliwe jest uzyskiwanie stałego dochodu ze sprzedaży energii elektrycznej.

Farma fotowoltaiczna to jednak nie tylko inwestycja finansowa, lecz również wizerunkowa. Firma, która korzysta z tego rodzaju rozwiązań, zyskuje miano dbającej o środowisko naturalne, odpowiedzialnej. Proekologiczny wizerunek wiąże się również z możliwością pozyskiwania nowych klientów, którzy są świadomi konieczności dbania o naszą planetę.

Wykorzystanie farmy fotowoltaicznej

Farma fotowoltaiczna to rozwiązanie, z którego warto korzystać w przypadku dużego zużycia energii elektrycznej. Obecnie farmy fotowoltaiczne mają zazwyczaj moc do 1MW, co znacznie przekracza moc instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa domowego, która zazwyczaj nie jest większa niż 50 kW.

Instalację o tak dużej mocy potrzebują zazwyczaj firmy posiadające ogromne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Sprawdzi się ona również w przypadku miast, które zużywają znaczne ilości prądu do zapewnienia oświetlenia, sygnalizacji świetlnej, a także pracy sprzętów elektrycznych w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, przedszkola, szkoły, instytucje itp. Farma fotowoltaiczna to również inwestycja powstająca w celach zarobkowych – może ona zostać wybudowana w celu odsprzedaży prądu i uzyskania zysków. W ostatnim przypadku wygenerowana za pomocą instalacji energia nie trafia jednak bezpośrednio do gniazdek, lecz do sieci energetycznej, skąd jest pobierana przez odbiorców.

Jak zbudować własną farmę fotowoltaiczną?

Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością załatwienia szeregu formalności, posiadania dobrej lokalizacji oraz znalezienia odpowiedniego wykonawcy, który zapewni sprawną i bezproblemową realizację inwestycji. Zatem jak założyć farmę fotowoltaiczną i na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka najważniejszych kroków!

Wybór lokalizacji na budowę farmy fotowoltaicznej

Farmy fotowoltaicznej nie można założyć na dowolnie wybranym terenie. Grunt pod tego rodzaju inwestycję musi spełniać określone warunki.

Farma fotowoltaiczna powinna zostać umieszczona w takim miejscu, aby docierało do niej możliwie najwięcej światła. Warto zamontować instalację na terenach lekko nachylonych w stronę południową, w niezacienionym poprzez drzewa, budynki lub inne obiekty miejscu. Dobrze, aby znajdowała się ona blisko linii energetycznych średniego napięcia. Znaczenie ma również klasa gruntu – rekomendowana jest klasa IV, V i VI pochodzenia mineralnego, a także wszelkie nieużytki rolne.

W przypadku wyboru lokalizacji warto również sprawdzić, czy w okolicy nie znajdują się obiekty mogące powodować znaczne zapylenie, utrudniające pracę instalacji, czy nie są to obszary zalewowe, a także czy wybrany teren nie jest zaliczany do ważnych pod względem ekologicznym, takich jak np. rezerwat przyrody, park krajobrazowy czy obszar objęty programem Natura 2000.

Formalności – pozwolenie na budowę i koncesja

O ile w przypadku budowy instalacji fotowoltaicznej przeznaczonej na użytek własny nie jest konieczne dopełnienie żadnych formalności, tak inwestycja w farmę fotowoltaiczną wiąże się z koniecznością pozyskania pozwolenia na budowę oraz koncesji do produkcji własnego prądu. Szczegółowe przepisy dotyczące budowy farmy fotowoltaicznej znajdują się w ustawie Prawo energetyczne.

Oprócz pozwolenia na budowę oraz koncesji potrzebne w przypadku farm fotowoltaicznych o powierzchni powyżej 1 ha lub o powierzchni powyżej 0,5ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody konieczne jest także uzyskanie decyzji środowiskowej.

W niektórych przypadkach konieczne mogą być również dokumenty takie jak: potwierdzenie o zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Do pracy farmy, w przypadku chęci odsprzedaży energii elektrycznej, oprócz koncesji na jej produkcję niezbędna jest także umowa zapewniająca odkup wytworzonej energii przez dystrybutora.

Ze względu na dużą ilość dokumentów oraz niekiedy skomplikowane procedury, dobrze jest skorzystać z dobrej firmy fotowoltaicznej, która załatwi wszelkie niezbędne formalności. To gwarancja, że wszystkie niezbędne kwestie zostaną należycie załatwione, a w przyszłości nie pojawią się żadne niedogodności.

Finansowanie

W finansowaniu inwestycji, jakimi są farmy fotowoltaiczne, pomocne mogą być wszelkiego rodzaju programu lokalne, rządowe i unijne. Wiele z nich skierowana jest do inwestorów, którzy chcą wykorzystywać odnawialne źródła energii. Dzięki możliwości skorzystania z dotacji instalacja fotowoltaiczna staje się bardziej opłacalna, a zysków z niej można spodziewać się w szybszym czasie.

W wyborze najbardziej opłacalnego sposobu finansowania inwestycji, jak również w przebrnięciu przez niezbędne procedury, z całą pewnością pomóc mogą specjaliści od fotowoltaiki. Powierzając realizację inwestycji w farmę fotowoltaiczną danej firmie warto upewnić się, że świadczy ona usługi w w kompleksowy sposób, oferując również pomoc w zakresie pozyskania dopłat do fotowoltaiki

Właściwy wybór paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to jeden z kluczowych elementów instalacji, dlatego tak duże znaczenia ma ich prawidłowy dobór. Wybierając panele należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, w tym przede wszystkim na parametry techniczne, rodzaj paneli, renomę producenta, długość przyznanej gwarancji oraz oferowane wsparcie serwisowe.

Podjecie decyzji o doborze paneli oraz innych komponentów wchodzących w skład instalacji to nie lada wyzwanie, dlatego dobrze jest zlecić to zadanie dobrej firmie – poszukując jej możesz skorzystać z naszego rankingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY