Jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości domu?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Zakup i montaż pompy ciepła jako systemy ogrzewania budynku powinien być dokładnie przemyślany. Kluczowe jest, aby dobrać odpowiednią moc grzewczą pompy ciepła do danego budynku. Jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości domu i czy powierzchnia domu to jedyny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę ustalając moc urządzenia?

Pompa ciepła – do czego służy?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które zapewnia ogrzewanie budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Można ją również zastosować do chłodzenia pomieszczeń (działa zamiast klimatyzacji), a także do podgrzewania wody w przydomowych basenach.

Działanie pompy ciepła opiera się o energię cieplną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł z otoczenia budynku. Wykorzystuje ona zasoby takie jak grunt, powietrze i woda – pobiera z nich ciepło, a następnie poprzez czynnik chłodniczy kieruje do instalacji grzewczej wewnątrz pomieszczeń. Jest to urządzenie ekologiczne, energooszczędne, wydajne i bezpieczne, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jej zamontowanie. Jaką pompę ciepła najlepiej wybrać?

Jak dobrać pompę ciepła do domu?

Dostępne na rynku pompy ciepła różnią się wieloma parametrami, jednak główne rozróżnienie opiera się o źródło energii, z którego korzystają. Zdecydować się można na powietrzną pompę ciepła lub na gruntową pompę ciepła.

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują powietrze atmosferyczne, zaś gruntowe pompy ciepła korzystają z energii skumulowanej w gruncie. Oba rozwiązania mają swoje wady, jak i zalety. O tym, na które z nich warto się zdecydować, możesz dowiedzieć się z artykułu: Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Dobierając pompę ciepła warto również wiedzieć, że może ona pracować samodzielnie lub wspierać pracę innego źródła ciepła np. pieca gazowego bądź kotła na pellet. Dobrze jest także sprawdzić, jakie funkcje posiada dany model – czy jest przeznaczony do ogrzewania domu, czy wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Niektóre urządzenia są również przeznaczone do chłodzenia pomieszczeń, dlatego warto przed zakupem sprawdzić, jakie jest zastosowanie danej pompy ciepła.

Jaka moc pompy ciepła?

Przy doborze pompy ciepła należy kierować się kilkoma zasadniczymi czynnikami. Głównym z nich jest odpowiedni dobór mocy pompy ciepła, która powinna uwzględniać:

  • zapotrzebowanie cieplne budynku,
  • powierzchnię budynku,
  • liczbę domowników,
  • charakterystykę temperaturowa okolicy,
  • rodzaj instalacji grzewczej w budynku.

Odpowiedni dobór pompy ciepła pozwala na zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego, a także na oszczędności.

Dobór pompy ciepła do powierzchni domu

Moc grzewczą pompy ciepła należy dobrać biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło budynku. Zależne jest one od sposobu jego ogrzewania oraz poziomu energooszczędności., czyli od jego właściwości termoizolacyjnych. Zapotrzebowanie na ciepło dla różnych typów budynków wynosi:

  • budynek pasywny – 10-15 W/m2
  • budynek energooszczędny – 50-70 W/m2,
  • budynek z dobrą izolacją cieplną – 60-80 W/m2
  • starszy budynek ze słabą izolacją cieplną – 100-120 W/m2
  • budynek nieocieplony – 150-200 W/m2

Znając powierzchnię budynku oraz zapotrzebowanie na ciepło, można wyliczyć, jaką moc powinna mieć pompa ciepła. I tak w przypadku domu o powierzchni 100 m2, którego zapotrzebowanie na ciepło to około 50 kWh/m2, można dokonać prostych wyliczeń:

100m2 x 50 kWh/m2 = 5000W, czyli 5 kW – pompa ciepła powinna mieć zatem w tym przypadku moc grzewczą 5 kW.

Liczba domowników

Pompa ciepła może stanowić nie tylko źródło ciepła dla budynku, lecz również służyć do podgrzania wody użytkowej. W celu obliczenia mocy pompy ciepła konieczne jest uwzględnienie liczby domowników, co wpływa na zużycie ciepłej wody.

Liczba mieszkańców stanowi podstawę do określenia mocy potrzebnej do ogrzania wody – należy założyć 250 W mocy na jedną osobę. W przypadku rodziny czteroosobowej, należy do mocy pompy ciepła doliczyć 1 kW na przygotowanie c.w.u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY