Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Poszukując energooszczędnego i efektywnego sposobu ogrzewania domu wielu inwestorów rozważa montaż pompy ciepła. Jest to aktualnie jeden z najbardziej wydajnych, wygodnych w użytkowaniu, ekologicznych i tanich w eksploatacji systemów grzewczych. Dodatkowo, pompa ciepła powietrzna typu powietrze-woda jest również urządzeniem łatwym do zainstalowania – montaż przebiega bezinwazyjnie, a samo urządzenie można zamontować praktycznie wszędzie, bez konieczności wyznaczania specjalnego pomieszczenia.

Zainteresowanie powietrzną pompą ciepła wiąże się jednocześnie z pojawieniem się wielu pytań dotyczących kosztów ogrzewania domu pompą ciepła. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Jak zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła wpływa na wysokość rachunków za prąd? Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom!

Co ma wpływ na zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła?

Na rosnące zainteresowanie ekologicznym i innowacyjnym systemem grzewczym, jakim są pompy ciepła, wpływ miało kilka czynników. Przede wszystkim jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi konieczności ochrony środowiska naturalnego. Pompa ciepła jest rozwiązaniem bazującym na odnawialnych źródłach energii, a podczas jej działania nie następuje emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

Na przestrzeni ostatnich lat można również zaobserwować wzrost cen paliw opałowych. Poszukując sposobu na obniżenie kosztów eksploatacji wiele osób decyduje się na inwestycję w pompę ciepła. Jest to rozwiązanie energooszczędne i zapewniające realne oszczędności.

Decyzja o posiadaniu pompy ciepła niesie ze sobą jednocześnie wiele pytań. Głównym z nich jest to, ile prądu zużywa pompa ciepła do swojego funkcjonowania? Warto wiedzieć, że pompa ciepła swoje działanie opiera aż w 75% na zasobach naturalnych, jedynie w 25% wymagając zasilania zewnętrznego. Jest to zatem dużo tańsze rozwiązanie niż np. w przypadku ogrzewania energią elektryczną.

Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła zależne jest od wielu czynników, wśród których wymienić można:

  • lokalizację budynku,
  • liczbę mieszkańców oraz prowadzony przez nich tryb życia,
  • ilość potrzebnej wody oraz jej temperatura,
  • wentylacja,
  • ocieplenie budynku,
  • system ogrzewania (ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne grzejniki)
  • inne warunki, w jakich działa urządzenie.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Szacunkowe zużycie energii przez powietrzną pompę ciepła można obliczyć poprzez podzielenie zapotrzebowania na ciepło przez średni roczny współczynnik ciepła. Wzór na to, ile energii zużyje pompa ciepła do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej można zatem zapisać jako:

zużycie prądu przez pompę ciepła = zapotrzebowanie na ciepło / średni roczny współczynnik efektywności pompy ciepła

Współczynnik efektywności COP to jeden z najważniejszych parametrów technicznych, jakim powinniśmy się kierować wybierając pompę ciepła. COP określa stosunek energii cieplnej oddawanej przez pompę ciepła w przeliczeniu na 1 kWh energii elektrycznej. Im wyższy COP, tym lepiej, gdyż więcej ciepła może zostać wytworzone przy tej samej ilości energii elektrycznej.

Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła jest również powiązane z klasą efektywności urządzenia. Najlepiej, aby znajdowała się ona w przedziale 3,5-5,5, co oznacza, że pompa ciepła oddaje do instalacji grzewczej 3,5 – 5,5 kWh energii cieplnej pobierając 1 kWh energii elektrycznej.

Pompa ciepła – rachunki za energię elektryczną

Zainteresowanie pompą ciepła wynika z realnie niższych kosztów eksploatacji – pompa ciepła jest urządzeniem wysoko efektywnym i energooszczędnym. Swoje działanie opiera na odnawialnych źródłach energii, które są całkowicie bezpłatne. Do pracy pompa ciepła korzysta jedynie w 25% z zasilania energią elektryczną.

Inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia. Przede wszystkim zapewnia ona znacznie niższe wydatki niż w przypadku innych systemów grzewczych. Szacuje się, że średni roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150m2 to około 1-1,5 tys. zł, podczas gdy piec gazowy oznacza wydatki rzędu 3-3,5 tys. rocznie. Pozostałe systemy grzewcze, w tym ogrzewanie elektryczne, są jeszcze droższe. Zakup i montaż pompy ciepła jest bardzo opłacalny, a zwrotu z inwestycji spodziewać się można w krótkim czasie.

Warto również wybierać dobrej jakości urządzenia. Parametry techniczne będą bowiem wpływać na ich efektywność. Im wyższy stosunek ilości ciepła dostarczanego do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej do ilości wykorzystywanego prądu, tym mniej energii elektrycznej jest zużywanej. W praktyce oznacza to realnie niższe rachunki za prąd. Jeśli chcesz uzyskać znaczne oszczędności i niezależność od paliw opałowych, postaw na energooszczędne i tanie w eksploatacji urządzenie grzewcze, jakim jest powietrzna pompa ciepła.

Zużycie energii może zostać pokryte w całości, a wysokość wydatków na ten cel spadnie do zera, jeśli zadbamy o połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która w oparciu o odnawialne źródła energii, czyli promieniowania słonecznego zapewnia darmowy prąd. Tym samym pompa ciepła zapewnia całkowicie bezpłatne ogrzewanie domu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapotrzebowania na ciepło oraz uzyskać informację o zużyciu energii elektrycznej przez pompy ciepła? Skonsultuj to z ekspertem! Odpowiedni dobór pompy ciepła i jej montaż przekłada się bowiem na roczne zużycie prądu przez pompy ciepła. Skorzystaj z naszego rankingu instalatorów pomp ciepła i znajdź najlepszych ekspertów na rynku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY