Ile kosztuje pompa ciepła?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Pompy ciepła to jeden z najefektywniejszych sposobów ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jednocześnie, jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, gdyż bazuje na odnawialnych źródłach energii, a także pozwala na uzyskanie realnych oszczędności w budżecie domowym, a użytkownikom zapewnia wysoki komfort korzystania z urządzenia.

Instalacja pompy ciepła wiąże się jednak z pewnymi kosztami, które początkowo musi ponieść inwestor. Zatem ile kosztuje pompa ciepła, co wpływa na jej cenę oraz jaki jest koszt instalacji pompy ciepła? Poznaj aktualne ceny pompy ciepła!

 

Jakie czynniki wpływają na cenę pompy ciepła?

Nowoczesna i energooszczędna pompa ciepła jest urządzeniem, którego działanie opiera się o odnawialne źródła energii. Wykorzystuje ono energię cieplną pochodzącą z naturalnych zasobów z otoczenia do zapewnienia ogrzewania budynku, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także do chłodzenia pomieszczeń.

Wielofunkcyjność pompy ciepła stanowi jej ogromną zaletę, podobnie jak energooszczędność, wygoda użytkowania (jest to system niemal bezobsługowy), ekologiczność. Posiadanie pompy ciepła wiąże się także z oszczędnościami, gdyż bazuje ona na darmowych zasobach, a do pracy potrzebuje jedynie niewielkiej ilości energii elektrycznej. Koszt prądu można również zredukować decydując się na posiadanie instalacji fotowoltaicznej, która ogranicza wydatki na energię elektryczną niemal do zera.

Pompy ciepła coraz częściej zastępują tradycyjne systemy ogrzewania, w tym kotły gazowe. Warto wiedzieć, że mogą one stanowić jedyne źródło ciepła lub współpracować z istniejącym już źródłem, redukując tym samym koszty ponoszone na ogrzewanie i zmniejszając emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Zaliczane do najbardziej efektywnych i oszczędnych systemów ogrzewania pompy ciepła różnią się jednak wieloma parametrami, które w zasadniczy sposób wpływają na finalny koszt inwestycji. Jakie czynniki będą miały wpływ na cenę pompy ciepła?

Dolne źródło energii a cena pompy ciepła

Koszt pompy ciepła zależy przede wszystkim od tego, na jakiego rodzaju pompę ciepła się zdecydujemy. Głównym czynnikiem jest tutaj wybór dolnego źródła energii, czyli elementu pozyskującego energię cieplną. Pompa może bowiem korzystać z energii pochodzącej z gruntu, z powietrza lub z wód gruntowych.

To, czy zdecydujemy się na gruntową, wodną czy powietrzną pompę ciepła będzie miało przełożenie na koszty inwestycji. Najtrudniej dostępną, a zarazem kosztowną formą są pompy ciepła wodne, co wynika z dość utrudnionego sposobu montażu i małej dostępności wód gruntowych odpowiedniej jakości. Na drugim miejscu pod względem ceny znajdują się pompy ciepła gruntowe. W ich przypadku dużym wydatkiem nie jest sama gruntowa pompa ciepła, lecz koszt montażu wymiennika poziomego lub pionowego, które wiąże się z koniecznością wykonania robót ziemnych lub odwiertów. Gruntowe pompy ciepła są jednak zaliczane do najbardziej efektywnych rozwiązań. Najtańszą opcją jest powietrzna pompa ciepła, której instalacja jest niemal bezinwazyjna, a system zamontować można niemal wszędzie. Ten rodzaj pompy ciepła idealnie sprawdzi się w przypadku niewielkich możliwości finansowych inwestorów oraz braku odpowiedniej przestrzeni do montażu pomp gruntowych.

Parametry techniczne a cena pompy ciepła

Na cenę pompy ciepła wpływ będą miały również parametry techniczne, jakie posiada urządzenie. Im lepsza jakość i zaawansowanie technologiczne pompy ciepła, tym lepsza jej wydajność. Wybierając wysokiej klasy produkty zyskujemy również gwarancję wieloletniej, niezawodnej pracy pompy ciepła. Jednocześnie, przekłada się to na wzrost ceny urządzenia.

Lokalizacja, powierzchnia i technologia budynku

Cena pompy ciepła zależy również od tego, jakie jest zapotrzebowanie cieplne gospodarstwa domowego, oczekiwana temperatura w pomieszczeniach, liczba domowników oraz od zmiennych związanych z umiejscowieniem budynku i warunkami budowlanymi. W tym przypadku znaczenie ma technologia wykonania domu, jakość izolacji cieplnej, sposób ogrzewania, powierzchnia pomieszczeń, sposób ich użytkowania.

Czynniki te mają ogromne znaczenie w doborze odpowiedniej mocy urządzenia – im wyższa, tym wyższy koszt pompy ciepła. Warto jednak wiedzieć, że z mocą nie należy przesadzać, gdyż zbyt duża może spowodować wyższe koszty i brak efektywnego wykorzystania urządzenia, spowalniając zwrot z inwestycji. Właśnie dlatego wybór pompy ciepła warto poprzedzić audytem i doborem przez specjalistę. Najlepszych znajdziesz korzystając z rankingu instalatorów pomp ciepła.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Wybór pompy ciepła powinien być przede wszystkim uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkowników, możliwości finansowych oraz od warunków z miejsca, w którym zamontowana ma być instalacja. Sam koszt pompy ciepła jako urządzenia to około 10-20 tysięcy zł, jednakże wraz z montażem instalacja kosztować będzie mniej więcej 30-65 tysięcy zł.

Choć początkowy nakład na pompę ciepła jest spory, inwestycja zwraca się bardzo szybko, przynosząc oszczędności przez wiele lat i zapewniając niezależność od podwyżek cen materiałów opałowych.

Powietrzna pompa ciepła – cena

Powietrzne pompy ciepła cieszą się największym zainteresowaniem wśród inwestorów. Nie wymagają one ponoszenia wysokich kosztów na starcie, jak to ma miejsce w przypadku gruntowych czy wodnych pomp ciepła, a ich montaż jest stosunkowo prosty i praktycznie bezinwazyjny. Powietrzna pompa ciepła zajmuje również niewiele miejsca, a efektywność nowoczesnych powietrznych pomp ciepła jest naprawdę wysoka.

Cena powietrznej pompy ciepła zależna jest od tego, na jakiego rodzaju urządzenie się zdecydujemy. Do wyboru mamy pompy ciepła typu monoblok lub pompy ciepła split, a także różne układy pracy pomp ciepła: typu powietrze-powietrze (zasysają powietrze z zewnątrz i przekazują w formie nagrzanego powietrza do domu) oraz typu powietrze-woda (korzystają z powietrza zewnętrznego, lecz przekazują je w formie nagrzanej wody do instalacji grzewczej oraz do zbiorników z ciepłą wodą użytkową).

W zależności od wybranej mocy urządzenia, jego rodzaju, a także od producenta, cena powietrznej pompy ciepła waha się w granicach od 10 do 65 tysięcy złotych. Średnia cena pompy ciepła wraz z montażem w przypadku domu o powierzchni 150m2 to około 35 tysięcy złotych.

Gruntowa pompa ciepła – cena

Pompa ciepła gruntowa to rozwiązanie, którego koszt jest nieco wyższy, co wynika ze sposobu jej montażu. Należy zdawać sobie sprawę, że gruntowe pompy ciepła idealnie sprawdzają się w roli niezwykle efektywnego sposobu ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej, w tym również w basenach, a także do chłodzenia pomieszczeń. Są to urządzenia wydajne i niezawodne, odporne na zmiany temperatur zewnętrznych.

Cena gruntowej pompy ciepła jako samego urządzenia jest różna w zależności od parametrów technicznych, mocy i odporności na eksploatację, a także od producenta. Waha się ona w granicach 15 do 50 tysięcy złotych.

W przypadku gruntowej pompy ciepła duże znaczenia ma koszt jej montażu. Inwestycja wiąże się bowiem z koniecznością wykonania robót ziemnych (w przypadku gruntowej pompy ciepła z wymiennikiem poziomym) lub odwiertów (pompa ciepła z wymiennikiem pionowym). Od rodzaju wymiennika, lokalizacji budynku, wykorzystywanej technologii i stopnia skomplikowania instalacji zależny będzie finalny koszt pompy ciepła gruntowej.

Koszt kolektora poziomego to około 10 tysięcy złotych, zaś wymiennik pionowy to około 15-25 tysięcy złotych. Należy również doliczyć koszty instalacji dolnego źródła, które wynoszą około 15 tysięcy złotych (cena może być jednak różna w zależności od firmy monterskiej oraz rodzaju wykonywanych prac).

Koszty ogrzewania domu pompą ciepła

Początkowy koszt pompy ciepła jest spory, jednakże pompa ciepła stanowi obecnie najbardziej oszczędny sposób ogrzewania domu. Dzięki pompie ciepła można zapewnić nie jednak nie tylko ciepło, lecz również podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a także chłodzenie pomieszczeń – nie musimy instalować dodatkowego urządzenia, jakim jest klimatyzator.

Pompa ciepła do swojej pracy wykorzystuje aż 75% energii z zasobów naturalnych – tylko 25% to energia elektryczna, za którą trzeba zapłacić. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która zaopatruje gospodarstwo domowe w darmowy prąd, czyniąc dom niemal bezkosztowym. Dzięki popie ciepła zyskuje się również niezależność od rosnących cen materiałów opałowych na długie lata – pompa ciepła może działać niezawodnie nawet przez 50 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY