Ile kosztuje magazyn energii?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Coraz więcej właścicieli instalacji fotowoltaicznych bierze pod uwagę zakup i montaż magazynu energii, czyli urządzenia do przechowywania energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne. Magazyny energii są bardzo dobrą alternatywą dla systemu prosumenckiego, jeśli chodzi o gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej. Pozwalają na uzyskanie całkowitej niezależności od dostaw prądu z zewnętrznych elektrowni oraz na maksymalne wykorzystanie wytworzonej energii elektrycznej. Sprawdź, ile kosztuje magazyn energii i od czego zależy jego cena!

Magazyn energii – cena

Korzystanie z magazynów energii elektrycznej jest dobrym rozwiązaniem, które warto rozważyć decydując się na montaż fotowoltaiki. Dzięki magazynom energii możliwe jest przechowywanie wytworzonej przez panele fotowoltaiczne nadwyżki energii elektrycznej i pobieranie jej w momencie, gdy zapotrzebowanie energetyczne jest większe od produkcji prądu. To niezależność energetyczna od dostaw prądu, w tym przede wszystkim od wszelkich awarii powodujących przerwy w dostawach.

Zakup magazynu energii wiąże się jednak z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Ile kosztuje magazyn energii? Ceny magazynów energii mogą być różne, a wpływ na ich wysokość ma wiele czynników – pojemność, technologia zastosowana w danym magazynie energii, ilość pełnych cykli ładowania oraz marka produkująca magazyn energii.

Koszt zakupu magazynu energii o pojemności 5 kWh wraz z montażem wynosi około …. W przypadku magazynu energii o pojemności 10kWh cena zakupu i montażu waha się w przedziale cenowym od …. do … tys. zł.

Magazyn energii elektrycznej do fotowoltaiki – od czego zależy jego cena?

Urządzenia umożliwiające magazynowanie energii różnią cię pomiędzy sobą pod wieloma względami, które przekładają się na ich działanie oraz skuteczność, jak również na cenę. Znaczenie mają przede wszystkim czynniki takie jak: pojemność magazynu, technologia przechowywania, ilość pełnych cykli akumulatorów, rodzaj instalacji fotowoltaicznej, do której podłączony będzie magazyn energii.

Pojemność magazynu energii

Pojemność magazynu energii informuje o tym, ile energii elektrycznej można uzyskać z urządzenia w momencie jego pełnego naładowania. Im większa pojemność magazynu, tym więcej energii może on zapewnić w momencie przerw w produkcji prądu przez panele fotowoltaiczne. Wyższa pojemność oznacza jednak wyższą cenę.

Pojemność magazynu ma bezpośredni wpływ na moc magazynów energii. Urządzenia z akumulatorem o mocy 200 Ah i napięciu 12 V umożliwiają zmagazynowanie 2400 Wh, czyli 2,4 kWh.

Technologia przechowywania energii

Zastosowana w magazynie technologia przechowywania energii również będzie wpływała na cenę urządzenia. Aktualnie na rynku najczęściej spotykane są dwa rozwiązania – magazyny energii wyposażone w akumulatory kwasowo-ołowiowe (duża waga, wielkość oraz średniej jakości wydajność) oraz magazyny wyposażone w akumulatory litowo-jonowe (lżejsze, mniejsze i wydajniejsze, a jednocześnie droższe niż akumulatory kwasowo-ołowiowe). Drugie rozwiązanie jest, pomimo wyższej ceny, częściej stosowane ze względu na efektywniejsze gromadzenie i oddawanie energii elektrycznej, a także możliwość ich montażu w różnych miejscach.

Ilość pełnych cykli ładowania

Różnica pomiędzy magazynami energii polega również na ilości pełnych cykli ładowania, jakie zapewniają akumulatory. Za pełen cykl uznawany jest proces, w którym bateria zostaje w pełni naładowana i rozładowana do określonego poziomu głębokości.

Dobre akumulatory powinny zapewniać około 10 000 cykli ładowania, co powinno być wystarczające na mniej więcej 5-6 lat użytkowania. Cykle ładowania bardzo często określają również długość gwarancji – w momencie, gdy użytkowany akumulator przekroczy wskazaną ilość cykli, przestaje przysługiwać gwarancja ma magazyn energii.

Rodzaj instalacji fotowoltaicznej

Na to, ile kosztuje magazyn energii, wpływ ma również rodzaj instalacji fotowoltaicznej, do której jest podłączony. Wyróżnić można instalację fotowoltaiczną typu off-grid, która nie jest podłączona do sieci energetycznej (w tym przypadku magazyn energii będzie tańszy), a także instalację fotowoltaiczną on-grid, która jest podłączona do sieci energetycznej.

Czy zakup i montaż magazynu energii się opłaca?

Wielu inwestorów, którzy sprawdzają, ile kosztują magazyny energii, nie decyduje się na to rozwiązanie. Wysokie ceny magazynów energii sprawiają, że wciąż dominującym modelem magazynowania energii jest jej przesłanie do sieci energetycznej.

Czy mimo wysokich kosztów instalacja magazynu energii jest opłacalna? Jak najbardziej! Przede wszystkim urządzenie to pozwala na kumulowanie energii elektrycznej i oddawanie jej bez strat. W odróżnieniu od instalacji fotowoltaicznej podłączonej do sieci energetycznej, nie odzyskuje się 80%, lecz całość wyprodukowanego prądu. Pozwala to zmaksymalizować wykorzystanie energii elektrycznej. Co więcej, domowe magazyny energii dają również możliwość pełnej niezależności od dystrybutorów prądu, a także od przerw w dostawach wynikających z awarii, zaś koszty energii elektrycznej maleją do zera.

Chcesz wybrać najlepszy magazyn energii? Skorzystaj z naszej podpowiedzi – jaki magazyn energii do fotowoltaiki najlepiej wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY