Ile kosztują panele słoneczne? Poznaj cennik instalacji fotowoltaicznych!

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna to sposób na zmniejszenie wysokości rachunków za energię elektryczną nawet o 90%. Decydując się na fotowoltaikę zyskuje się również niezależność od rosnących cen prądu oraz od ich dostaw z zewnątrz, a także działa się na korzyść środowiska naturalnego.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów początkowych, w tym związanych z zakupem paneli fotowoltaicznych. Cena paneli słonecznych oraz innych komponentów zależna jest od wielu czynników. Dowiedz się, ile kosztują panele słoneczne oraz jakie aspekty mają wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Cena paneli fotowoltaicznych zależy od kilku istotnych czynników. Znaczenie będzie mieć przede wszystkim:

 • rodzaj wybranych paneli (monokrystaliczne, polikrystaliczne),
 • jakość paneli słonecznych,
 • moc i wielkość fotowoltaiki,
 • okres gwarancji,
 • typ instalacji (na dachu lub gruncie).

Jaka jest cena paneli słonecznych? Za jeden moduł panelu słonecznego, w zależności od wybranego modelu zapłacić można od 500 do nawet 1700 zł za sztukę. Należy jednak wiedzieć, że skompletowanie zestawu niezbędnego do pracy instalacji wiąże się również z koniecznością nabycia dodatkowych komponentów, takich jak inwerter, system mocowań, okablowanie. Dodatkowo, do ceny paneli fotowoltaicznych należy doliczyć również koszt montażu instalacji na dachu budynku lub gruncie.

Ogniwa fotowoltaiczne – rodzaje a cena

W przypadku ceny paneli słonecznych duże znaczenie ma wybór ich rodzaju. Na rynku dostępne są dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych: panele polikrystaliczne oraz panele monokrystaliczne.

Moduły monokrystaliczne wyróżniają się ciemnoniebieskim, a nawet czarnym kolorem, zaś polikrystaliczne barwą jaśniejszą, zazwyczaj jasnoniebieską – jest to różnica, która widoczna jest na pierwszy rzut oka. Różnica wynika również z ich budowy – ogniwa monokrystaliczne są wykonane z monokryształu krzemu przycinanego w procesie produkcji w kształt ośmiokąta. Z kolei ogniwa polikrystaliczne są wykonane z polikryształu krzemu i posiadają kształt prostokąta luk kwadratu.

To jednak nie wszystko. Ze względu na wysoką jakość materiału półprzewodnika, z którego są produkowane ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, posiadają one również wyższą sprawność na poziomie 18-22%, podczas gdy ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne mają sprawność na poziomie 14-18%. Jakość materiału rzutuje również na cenę. Panele monokrystaliczne są droższe, jednakże można ich zamontować mniej – mniejsza liczba modułów monokrystalicznych jest w stanie wygenerować tą samą ilość energii elektrycznej, co instalacja zbudowana z większej ilości paneli polikrystalicznych o słabszej jakości. Od ilości montowanych modułów zależy również cena montażu, dlatego w wielu sytuacjach montaż paneli monokrystalicznych jest bardziej opłacalny. To również rozwiązanie idealne w przypadku mniejszej, dostępnej powierzchni przeznaczonej na montaż paneli fotowoltaicznych.

Instalacje fotowoltaiczne – co wpływa na ich cenę?

Panele fotowoltaiczne to nie jedyny element składowy instalacji fotowoltaicznej. Na finalną cenę będzie miało wpływ również wiele innych czynników, takich jak:

 • Parametry techniczne i jakość komponentów wchodzących w skład systemu – w skład systemu fotowoltaicznego wchodzą nie tylko panele fotowoltaiczne, a także inwerter, przewody, system mocowania. Od wybranych komponentów zależna będzie końcowa cena instalacji.
 • Miejsce montażu – wpływ na cenę instalacji ma także miejsce jej montażu – na dachu lub gruncie, a także rodzaj dachu.
 • Wybór firmy instalatorskiej i cena montażu – wybierając firmę, która zrealizuje montaż instalacji fotowoltaicznej, należy kierować się nie tylko ceną usługi, lecz również renomą firmy i jej doświadczeniem – doświadczeni i profesjonalni specjaliści są w stanie odpowiednio zamontować fotowoltaikę, aby działała ona wydajnie, niezawodnie i bezproblemowo przez lata.
 • Wielkość i moc instalacji fotowoltaicznej – im więcej energii elektrycznej zużywamy, tym instalacja fotowoltaiczna powinna mieć większą moc.
 • Dofinansowanie oraz ulga termomodernizacyjna – możliwość skorzystania z dopłat do instalacji fotowoltaicznych oraz ulg podatkowych obniża koszty inwestycji.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Wielu inwestorów przed podjęciem decyzji o posiadaniu własnej instalacji fotowoltaicznej zastanawia się, ile kosztuje fotowoltaika? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że koszt ten uzależniony jest od wielu czynników – mocy instalacji, rodzaju paneli słonecznych, ceny montażu.

Można jednak oszacować, że cena instalacji fotowoltaicznej waha się w granicach od 4 do 6 tysięcy zł za kW brutto. Jeśli zatem z wyliczeń wynika, że potrzebujemy mocy 5 kW koszt instalacji fotowoltaicznej wyniesie od 20 do 30 tys. zł, zaś koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW to wydatek rzędu 40-60 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Szybki kontakt
  Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

  Nasza oferta

  Fotowoltaika

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Pompy Ciepła

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Magazyny energii

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Kredyty/Pożyczki

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY