Fotowoltaika – czy się opłaca?

Portal Energia

Ocena:

[5/5.0 1 głosów]

Brak ocen

O fotowoltaice od kilku lat mówi się coraz więcej. Rozwój technologiczny pozwolił na dużo wydajniejszą pracę paneli słonecznych przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ich produkcji, co przełożyło się na większą efektywność i dostępność fotowoltaiki. Czynniki, które dodatkowo podniosły zainteresowanie tą ekologiczną technologią, to znaczny wzrost cen energii elektrycznej na przestrzeni ostatnich kilku lat oraz wzrost świadomości społecznej dotyczącej konieczności ochrony środowiska naturalnego.

Instalacja fotowoltaiczna traktowana jest jako inwestycja, której celem są realnie niższe rachunki za prąd przekładające się na oszczędności dla inwestora. Wielu nieprzekonanych wciąż jednak zadaje sobie pytanie, czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika jako technologia

Technologia, jaką jest fotowoltaika, istnieje od lat przyczyniając się do obniżenia rachunków za energię elektryczną. Jak działają panele fotowoltaiczne? Korzystają one z darmowego promieniowania słonecznego w celu wytworzenia prądu, który służy do zasilania urządzeń elektrycznych w domach, firmach, gospodarstwach rolnych, instytucjach.

Choć fotowoltaika ne jest nową technologią, ostatnie lata pozwoliły na ułatwienie dostępności do niej. Jest to efekt malejących cen produkcji paneli fotowoltaicznych. Na rynku fotowoltaiki pojawiło się wiele firm oferujących konkurencyjne ceny montażu instalacji. Zainteresowanie fotowoltaiką to także efekt wzrostu wydajności ogniw fotowoltaicznych, które są w stanie pokryć niemal całe zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego bądź przedsiębiorstwa oraz systematyczny wzrost cen prądu. Każdy z tych czynników realnie wpłynął na opłacalność fotowoltaiki.

Instalacja paneli fotowoltaicznych jako inwestycja finansowa

Instalację fotowoltaiczną traktować można jako inwestycję. Początkowo konieczne jest poniesienie określonych kosztów, jednakże z czasem oczekiwać można zwrotu z inwestycji, a następnie uzyskiwania korzyści finansowych. W przypadku fotowoltaiki będą to oszczędności wynikające z znacznie niższych rachunków za prąd. Odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja pozwoli na ich obniżenie nawet o 90%.

Jakie koszty należy ponieść w związku z inwestycją w instalację fotowoltaiczną? To przede wszystkich koszt komponentów, takich jak panele słoneczne czy inwerter oraz koszt montażu. Dodatkowo, w wielu przypadkach doliczyć należy również koszt przyłącza energetycznego, wymiany liczników na dwustronne i ewentualne koszty administracyjne. Wydatki te ponosi jeszcze przed rozpoczęciem pracy instalacji fotowoltaicznej.

Od chwili, gdy instalacja fotowoltaiczna zostaje uruchomiona, rozpoczyna wytwarzanie energii elektrycznej, która może zostać spożytkowana na cele własne, przyczyniając się do powstawania oszczędności lub odsprzedana do sieci energetycznej, zapewniając zyski. Długa żywotność paneli słonecznych sprawia, że korzyści można oczekiwać przez naprawdę długi czas – niekiedy nawet 25-35 lat.

Jak szybko można uzyskać zwrot z inwestycji?

Fotowoltaika jest inwestycją długoterminową. Na początku ponosi się określony wydatek związany z zakupem i montażem instalacji, a po kilku latach można czerpać z niej wyłącznie same korzyści. Jednocześnie koszty eksploatacji instalacji są bardzo niskie. Przy instalacjach nie trzeba wykonywać niemal żadnych prac, ani ponosić dodatkowych wydatków. Wyjątkiem jest jedynie ewentualna wymiana uszkodzonych elementów, co jest zjawiskiem bardzo rzadkim.

Tempo zwrotu z inwestycji może być różne. Zależy ono od wielu czynników, w tym m.in. od zużycia prądu, dobranej mocy instalacji czy cen energii elektrycznej. Szacuje się, że praktycznie całkowicie darmowym prądem inwestor może cieszyć się średnio po około 6-7 latach.

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Fotowoltaika – czy się opłaca? To jedna z podstawowych kwestii, które każdy inwestor chce ustalić decydując się na montaż instalacji PV. W celu ustalenia rentowności instalacji fotowoltaicznej w naszym domu lub w firmie pod uwagę powinniśmy brać kilka czynników, które znacząco wpłyną na poniesione wydatki, osiągane zyski, a także okres zwrotu z inwestycji.

Koszt paneli fotowoltaicznych i innych komponentów

Pierwszym aspektem, jaki ma wpływ na opłacalność inwestycji, jest koszt zakupu paneli fotowoltaicznych oraz innych komponentów wchodzących w skład instalacji. Ich ceny od lat maleją, zaś wydajność rośnie. Na niektórych elementach nie warto jednak oszczędzać, gdyż może to zmniejszyć wydajność instalacji i skrócić jej żywotność.

Parametry techniczne

W przypadku instalacji fotowoltaicznej ogromne znaczenie ma wydajność paneli oraz parametry techniczne inwertera. Warto inwestować w dobrej jakości komponenty, gdyż mają one znaczące przełożenie na efektywność działania systemu, a tym samym generowane uzyski. Przekłada się to z kolei na opłacalność inwestycji. Z mocą instalacji oraz mocą inwertera nie należy jednak przesadzać, gdyż znacząco wydłuża to czas zwrotu z inwestycji.

Koszt montażu instalacji

Finalny koszt instalacji w dużej mierze zależy również od ceny wykonania usługi, jaką jest montaż paneli fotowoltaicznych. W tym przypadku warto jednak kierować się renomą firmy montującej, stawiając na współpracę z dobrymi specjalistami. Nieodpowiedni montaż może przyczynić się do powstawania usterek i awarii, które znacząco podniosą koszty inwestycji. Dobrych instalatorów znajdziesz korzystając np. z rankingu firm fotowoltaicznych.

Ceny energii

Podwyżki cen energii elektrycznej spowodowały wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Wpływają one również na opłacalność instalacji fotowoltaicznej – im wyższe ceny prądu, tym fotowoltaika staje się bardziej rentowna.

Zużycie energii

Na to, czy fotowoltaika się opłaca, wpływ ma również zużycie prądu – im wyższe, tym inwestycja będzie bardziej opłacalna.

Lokalizacja instalacji

Na wydajność pracy paneli słonecznych, a tym samym na opłacalność całej inwestycji, wpływ będzie miało również usytuowanie instalacji, w tym czynniki takie jak kąt nachylenia, położenie względem stron świata, nasłonecznienie, a nawet rodzaj dachówki.

Programy pomocowe

Jednym z czynników, który zaowocował wzrostem popularności fotowoltaiki, był rozwój różnego rodzaju programów oferujących dopłaty do instalacji fotowoltaicznych. Ich celem jest głównie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery poprzez zwiększenie zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, w tym właśnie systemami fotowoltaicznymi.

Programy pomocowe oferowane przez instytucje samorządowe, rządowe i unijne ułatwiają podjęcie decyzji o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej. Dzięki nim instalacje fotowoltaiczne stają się dostępne dla szerszego grona osób.

Z jakich programów mogą skorzystać inwestorzy? Są to przede wszystkim program takie jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, Agroenergia. Dodatkowo, istnieje możliwość zastosowania ulgi termomodernizacyjnej. Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, która pozwala wliczyć w koszty uzyskania przychodu zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę – podsumowanie

Nie da się zaprzeczyć, że fotowoltaika się opłaca. Instalacja fotowoltaiczna to bowiem skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd i zyskanie oszczędności. Różny może być jednak czas zwrotu z inwestycji, który zależny jest od wielu czynników, takich jak zużycie prądu, ulokowanie instalacji, koszt zakupu i montażu systemu, wydajność paneli słonecznych, moc inwertera czy korzystanie z programów pomocowych.

Znaczenie dla rentowności będzie miała ilość wyprodukowanej energii – ważne jest, aby odpowiadała ona zapotrzebowaniu na prąd gospodarstwa domowego, firmy czy gospodarstwa rolnego. Odpowiednio dobrane i zamontowane systemy fotowoltaiczne są korzystną inwestycją długoterminową. Okres zwrotu z inwestycji wynieść może od kilku do kilkunastu lat, jednak panele słoneczne mogą pracować przez co najmniej 25 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY