Dotacje rządowe: Fotowoltaika dla biznesu z dotacją Energia Plus

Przedsiębiorstwa coraz śmielej sięgają po rozwiązania z sektora OZE. Doświadczony biznesman doskonale wie, że może znacznie zwiększyć oszczędności redukując opłaty za energię a jego firma zyskać miano ekologicznej.
Celem programu Energia Plus, w którym biznes widzi dla siebie duże możliwości, jest zmniejszenie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne, szczególnie poprawa jakości powietrza a także zmian technologicznych w przedsiębiorstwach
Program priorytetowy skierowany jest do przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r.
Nabór wniosków odbywa się w sposób ciągły, trwa do 17.12.2021 roku lub do wyczerpania środków. Wnioski składane są w sposób elektroniczny poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie NFOŚiGW, przy użyciu podpisu elektronicznego. Program organizowany będzie do 2025 roku przy czym podpisywanie umów będzie obowiązywało do 2023 roku.
Beneficjenci programu mogą ubiegać się o środki na cele takie jak: pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna, kolektory słoneczne, turbiny wiatrowe, małe elektrownie wodne i magazyny energii. W przypadku magazynu energii, koniecznym warunkiem jest zintegrowanie go ze źródłem, które także będzie realizowane w programie.
Formy dofinansowania:
- Pożyczka: kwota alokacji w formie pożyczki wynosi ok. 1,3 mld zł
- Dotacja: kwota alokacji w formie dotacji wynosi ok. 50 mln zł
Beneficjent w ramach programu może otrzymać:
- Dla zwrotnych form dofinansowania:
- Maksymalnie do 85 % kosztów kwalifikowanych i jest to od 0,5 do 300 mln zł, oprocentowanie jest ustalane na określonych warunkach preferencyjnych WIBOR 3 M + 50 p.b., nie mniej niż 1,5 procent.
- okres spłaty do 15 lat
- karencja – 12 miesięcy od daty wypłaty ostatniej transzy pożyczki,
- Jest umorzenie do 10 % pożyczki ale nie mniej niż milion złotych
- Dla bezzwrotnych form dofinansowania dotacja może pokryć do 50 % kosztów kwalifikowanych
- Dla przedsięwzięć realizowanych w formule „Project Finance” jest obowiązek wkładu środków własnych Wnioskodawcy (środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Kryteria składania wniosków:
- dostępu:
- jakościowe i punktowe oraz dopuszczające
- horyzontalne
Co ważne, odmowa przyznania dofinansowania nie wyklucza możliwości ponownego złożenia wniosku w tym samym naborze.

