Dotacje rządowe: Dotacja „Mój Prąd”

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Już w pierwszym kwartale rusza kolejna edycja priorytetowego programu „Mój prąd”.  Planowana pula dotacji to miliard złotych.

W dniu 06.10.2021 r. o godzinie 14:05 został zamknięty nabór wniosków o dofinansowanie z dotacji „Mój prąd”. Taki komunikat pojawił się na rządowej stronie programu zaledwie po 3 miesiącach od uruchomienia trzeciego naboru do dotacji. Powodem decyzji było wyczerpanie budżetu programu.

Program „Mój prąd” powstał na potrzeby wsparcia rozwoju energetyki prosumeckiej. Rządowy program wsparcia mikroinstalacji od początku istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem i już dziś wiadomo, że powstanie kolejna, planowana na 2022 rok, czwarta edycja. Uruchomienie kolejnej części programu zależne jest od daty wprowadzenia regulacji wsparcia systemu prosumenta. Budżet programu ma opiewać na miliard złotych.

Tym razem kolejna odsłona dotacji ma na celu zachęcenie użytkowników fotowoltaiki do autokonsumpcji energii poprzez dotowanie domowych magazynów energii.

Prócz magazynów energii planowane jest także dotowanie ładowarek dla samochodów elektrycznych, magazynów ciepła i chłodu oraz inteligentnych systemów zarządzania domową energią. Ma to umożliwić dalszy wzrost efektywności w wykorzystywaniu energii z instalacji fotowoltaicznych. Informacje dotyczące wszystkich wyżej wymienionych elementów nie są jeszcze potwierdzone.

Wiadomo natomiast, że premiowany będzie zakup instalacji fotowoltaicznej a kolejne dopłaty zależeć będą już od dodatkowych inwestycji beneficjenta. W zależności od tego, czy adresat dotacji zdecyduje się na inne, poza fotowoltaiką urządzenia, ma otrzymać dodatkowe finansowe korzyści z programu. O możliwość dofinansowania kolejnych komponentów do fotowoltaiki będą mogli ubiegać się również beneficjenci dotychczasowych edycji programu oraz adresaci dotacji „Czyste Powietrze”.

Ponadto w programie „Mój Prąd” ma być możliwość otrzymania preferencyjnej pożyczki oferowanej przez wojewódzkie fundusze.

Szybko rosnąca liczba prosumentów stanowi obawę o przeciążenia sieci elektroenergetycznej i właśnie stąd powstał pomysł by kolejną edycję wzbogacić o magazyny energii. Szacuje się, że do końca 2021 roku w Polsce ma być milion prosumentów, a tak szybki rozwój wiąże się z nowymi wyzwaniami dla sieci.

Szczegóły regulaminu kolejnej edycji programu „Mój prąd” poznamy wkrótce.  

 

 

 

  Szybki kontakt
  Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

  Nasza oferta

  Fotowoltaika

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Pompy Ciepła

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Magazyny energii

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Kredyty/Pożyczki

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY