Dotacje rządowe: Czyste Powietrze

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

„Czyste Powietrze”, program dla wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji domu z maksymalną kwotą dofinasowania do 37 tysięcy złotych.

Od wielu już lat jesienne i zimowe prognozy pogody wzbogacone są o informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza. Zimą jest on wysoce alarmujący, a co roku pada nowe niechlubne dokonanie przekroczenia obowiązujących standardów. Zimą 2021 roku rekord wynosił przeskoczenie dopuszczalnych norm o 1300 %.

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów z najbardziej zanieczyszczonym Powietrzem w Unii Europejskiej.

Za emisję szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w największym stopniu odpowiadają przestarzałe piece grzewcze tzw. kopciuchy, zazwyczaj wykorzystywane do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Kopciuchy zagrażają zdrowiu i życiu. Powodują astmę, przewlekłą chorobę opturacyjną płuc, niewydolność oddechową i raka płuc. Według statystyk z powodu chorób, których skutkiem jest zanieczyszczone powietrze, co roku umiera około 100 tysięcy Polaków. Wymiana systemu grzewczego na niskoemisyjny często jest jednak poza zasięgiem finansowym Polaków.

Żeby zapobiec tragicznej sytuacji zdrowotnej będącej skutkiem używania kopciuchów, rząd stworzył program dotacyjny „Czyste powietrze”, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w wyniku wymiany źródeł ciepła oraz poprawienie efektywności energetycznej. Budżet programu to 103 miliardy złotych i ma być on realizowany w latach 2018 – 2029, kiedy to przewidziane jest zakończenie wymiany kopciuchów w Polsce.

Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych o określonym progu dochodowym.

Program dzielony jest na podstawowy poziom dofinasowania do 30 tysięcy złotych dla osób, których dochód nie przekracza 100 tys. zł rocznie i poziom dofinansowania rozszerzony do 37 tysięcy zł, gdzie kryterium dochodowe zostało zaktualizowane w lipcu 2021 roku i wynosi:

  • Dla gospodarstwa jednoosobowego 2189 zł
  • Dla gospodarstw wieloosobowych 1564 zł

Zarobki należy udokumentować pobranym w gminie zaświadczeniem o miesięcznym dochodzie przypadającym na członka gospodarstwa domowego.

Formy dofinansowania w programie:

  • bezzwrotna pożyczka
  • dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. W latach 2021-2022 banki będą miały określoną pulę środków, w ramach której będą przekazywać do WFOŚiGW wnioski o dotację na spłaty kredytów wynikających z przedsięwzięć programu. Pierwsze banki jakie wystartowały z inicjatywą współpracy z programem „Czyste powietrze” to między innymi Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Credit Agricole i Santander.
  • pożyczka dla gmin, jako uzupełniające finansowanie dla Beneficjentów

W tabeli przedstawiamy rodzaje przedsięwzięć i maksymalne kwoty dotacji:

Źródło powyższej tabeli: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/#maksymalne-dotacje

Dotacja na kocioł węglowy obowiązuje do końca 2021 roku. Odejście od dotacji do kotłów węglowych wynika z Wytycznych Komisji unii Europejskiej oraz uchwał antysmogowych.

Czas na realizację prac w programie to 30 miesięcy.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć na trzy sposoby:

  1. E wniosek przez Internet: Na rządowym portalu gov.pl i należy otworzyć zakładkę „Nieruchomości i środowisko” i następnie „Skorzystaj z programu „Czyste powietrze” i złóż wniosek.
  2. Papierowy wniosek w urzędzie: Należy zalogować się na Portalu Beneficjenta dostępnym na stronie WFOŚiGW, pobrać edytowalny wniosek, wypełnić i złożyć go zarówno w skrzynce podawczej Portalu Beneficjenta oraz przekazać do WFOŚiGW lub gminy.
  3. Poprzez Bank, z którego bierzemy kredyt do otrzymania dotacji „Czyste Powietrze”

Po przyznaniu dofinansowania bank wypełnia wniosek, należy go sprawdzić i podpisać a następnie bank zajmuje się wysłaniem wniosku. W ramach ścieżki bankowej do końca października złożono niecałe 500 wniosków.

Czas na rozpatrzenie wniosku to 30 dni a przy złożeniu wniosku w banku, nawet 14 dni.

Dotacja przyznawana jest przez WFOŚiGW obejmujący swoim działaniem teren województwa, w którym jest zlokalizowany budynek.

Czyste powietrze zmiany od 2022 roku.

W 2022 roku program czekają kolejne zmiany. Dofinansowanie ma być dedykowane dla najuboższych gospodarstw, będących na granicy ubóstwa energetycznego. Dotacja z programu w tym przypadku ma sięgnąć 90 % kosztów.

W najbliższym czasie uruchomiony zostanie także ogólnopolski program wsparcia wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 czerwca 2027. 6 lat. Eksperci z Instytutu Ekonomii Środowiska informują, że w polskich domach jest jeszcze 3-4 mln kotłów na paliwa stałe, z czego 3 mln to tzw. kopciuchy, czyli kotły węglowe.

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY