Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Wiele osób decydujących się na pompę ciepła jako system ogrzewania swojego domu zastanawia się, czy pompę ciepła można odliczyć od podatku. Możliwość taką zagwarantowała ulga termomodernizacyjna, która ma zachęcać do wymiany rozwiązań na bardziej ekologiczne. To dzięki niej możliwe jest rozliczenie kosztów zakupu i montażu pompy ciepła w rocznym zeznaniu podatkowym. Co można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej oraz jakie są jej zasady?

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Stanowi to zachętę dla właścicieli domów jednorodzinnych do podejmowania działań na rzecz ocieplenia budynków, a także wyboru ekologicznych źródeł ciepła.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od podatku działania na rzecz:

  • obniżenia zapotrzebowania na energię dostarczaną w celu zaspokojenia potrzeb ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej,
  • zmniejszenia strat energii pierwotnej w w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła,
  • wykonania przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła,
  • całkowitej lub częściowej zamiany źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Celem ulgi termomodernizacyjnej jest wspieranie działań na rzecz termomodernizacji budynków mieszkalnych – redukcja strat energii, zmniejszenie zapotrzebowania na energię, a także zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła. Od podatku można odliczyć koszt zakupu materiałów budowlanych urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje każdemu, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Konieczne jest również rozliczanie się przez podatnika na zasadach ogólnych według skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu ewidencjonowanego.

Z odliczenia od podatku dochodowego na przedsięwzięcia termomodernizacyjne nie mogą skorzystać osoby bez tytułu własności do budynku, czyli najemcy, a także właściciele domów znajdujących się w trakcie budowy.

Ulga termomodernizacyjna – jak rozliczyć?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że odliczyć od podatku można wydatki na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwsze wydatek. Odliczenia dokonuje się w roku podatkowym, w którym dane wydatki zostały poniesione, a jeśli kwota odliczenia w danym roku przekracza roczny dochód podatnika, możliwe jest jej odliczenie w kolejnych latach. Maksymalny czas to 6 lat począwszy od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek.

Kwota, jaką można odliczyć, wynosi 53 000 zł na podatnika na wszystkie poczynione przez niego działania termomodernizacyjne. Dotyczy ona wszystkich poniesionych kosztów, a nie jednego budynku – podatnik może być właścicielem lub współwłaścicielem kilku budynków i na wszystkie przysługuje łączna kwota 53 000 zł na poczet realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Jednocześnie, małżonkowie posiadający współwłasność mogą skorzystać podwójnie.

W celu dokonania odliczenia od podatku konieczne jest posiadanie dokumentacji w postaci faktur VAT. Nie trzeba ich dołączać do formularza podatkowego, jednak dobrze jest przechowywać przez co najmniej 5 lat na wypadek ewentualnej kontroli skarbowej.

Czy można odliczyć pompę ciepła od podatku?

Zakup i montaż pompy ciepła można odliczyć od podatku dochodowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Należy jednak zaznaczyć, że pompa ciepła może zostać odliczona tylko w przypadku, gdy jest montowana w budynku już istniejącym, czyli formalnie oddanym do użytku.

W przypadku skorzystania z dofinansowania do pompy ciepła z programów takich jak np. Czyste Powietrze, możliwe jest skorzystanie z odliczenia tylko na część kosztów poniesionych ze środków własnych. Nie można odliczyć kwoty, którą uzyskało się w formie dofinansowania.

Skorzystaj z naszego poradnika – Jak rozliczyć fotowoltaikę w PIT? Ulga termomodernizacyjna na instalację fotowoltaiczną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY