Czy pompa ciepła się opłaca?

Portal Energia

Ocena:

[5/5.0 1 głosów]

Brak ocen

Wzrost zainteresowania pompą ciepła jako systemem ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej jest na przestrzeni ostatnich kilku lat zauważalny. Choć rozwiązanie to, korzystające z odnawialnych źródeł energii, ekologiczne, energooszczędne oraz tanie i wygodne w użytkowaniu jest coraz popularniejsze, wiele osób podczas wyboru urządzenia mającego zapewnić ciepło w ich domu zastanawia się, czy pompa ciepła się opłaca? Postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie!

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła

Rozważając opłacalność zastosowania pompy ciepła należy przede wszystkim wziąć pod uwagę koszt jej zakupu i montażu. Wydatki na inwestycję w pompę ciepła mogą być bardzo różne w zależności od wielu czynników, w tym od miejsca montażu, parametrów technicznych, mocy grzewczej, a także od rodzaju pompy ciepła (od niego w dużej mierze zależny jest sposób wykonania instalacji).

Dostępne na rynku urządzenia można podzielić na powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła oraz wodne pompy ciepła (to ostatnie rozwiązanie jest najrzadziej wybierane ze względu na wysokie koszty inwestycji przy jednocześnie bardzo niewielkiej dostępności odpowiednich wód gruntowych). Pompy ciepła powietrzne dzielną się z kolei na pompy ciepła powietrze-woda oraz pompy ciepła powietrze-powietrze. Różny może być również układ ich pracy – do wyboru inwestorzy mają pompy ciepła typu MONOBLOK oraz pompy ciepła typu SPLIT. Z kolei w przypadku pompy ciepła gruntowej możliwe jest jej zainstalowanie z kolektorem pionowym lub z kolektorem poziomym.

W zależności od tego, na jaki rodzaj i model pompy ciepła się zdecydujemy, cena urządzenia wraz z montażem wynieść może od 20 tys. do nawet 100 tys. zł. Szacuje się jednak, że w przypadku montażu powietrznej pompy ciepła średni koszt dla domu o powierzchni około 150 m2 to 35 tys. zł, zaś w przypadku gruntowej pompy ciepła cena zakupu urządzenia, wymiennika ciepła montowanego pod powierzchnią zamarzania ziemi oraz koszt montażu to około 60 tys. zł.

Koszt instalacji pompy ciepła nie jest mały, jednak jeśli porówna się go do kosztu instalacji kotła gazowego może się okazać, że jest on niewiele tańszy (podczas gdy różnica w rocznych kosztach eksploatacji będzie już znaczna). Koszt przyłącza gazowego to wydatek rządu 7 tys. zł, system odprowadzania spalin to około 3 tys. zł, a koszt zakupu i montażu samego gazowego systemu ogrzewania to średnio 9 tys. zł. Łączny koszt to zatem około 19 tys. zł.

Należy również zaznaczyć, że koszt inwestycji można znacząco obniżyć korzystając z dofinansowania oraz ulg podatkowych. Dostępnych jest wiele opcji finansowego wsparcia dla osób inwestujących w pompę ciepła, bowiem jest to rozwiązanie ekologiczne, którego praca przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń, w tym dwutlenku węgla. Możliwe jest skorzystanie m.in. z programu Czyste Powietrze oraz rozliczenie kosztów zakupu i montażu pompy ciepła w rocznym zeznaniu podatkowym (ulga termomodernizacyjna).

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Kolejnym czynnikiem, jaki należy omówić w przypadku pompy ciepła, jest koszt jej eksploatacji. Przede wszystkim uwzględnić trzeba, że pompa ciepła nie produkuje ciepła, a jedynie kieruje je z dolnego źródła (czyli z gruntu, powietrza lub z wody) do górnego źródła ciepłą, czyli instalacji grzewczej. Korzysta zatem ze źródeł całkowicie bezpłatnych. Jedynym kosztem, jaki generuje pompa ciepła, jest koszt energii elektrycznej, które w niewielkiej ilości jest potrzebna do zapewnienia napędu sprężarki znajdującej się w pompie ciepła. Przy czym zaznaczyć trzeba, ze pompa ciepła aż w 75% korzysta z energii zasobów naturalnych, a jedynie w 25% potrzebne jest jej zasilanie prądem z zewnątrz.

Ze względu na konieczność dostarczania energii elektrycznej przez pompę ciepła idealnym rozwiązaniem jest posiadanie instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika zapewnia bezpłatny prąd, dzięki czemu koszt eksploatacji pompy ciepła spada do zera.

Co jednak, jeśli w danym budynku nie jest zamontowana instalacja fotowoltaiczna? Jakie będą koszty energii elektrycznej niezbędnej do zapewnienia sprawnego działania pompy ciepła? Koszty te mogą być różne w zależności od wielu aspektów, takich jak efektywność pompy ciepła (informuje o tym współczynnik COP), zapotrzebowania energetycznego budynku (które z kolei zależy od powierzchni domu, rodzaju termoizolacji, liczby domowników oraz ich preferencji w zakresie temperatur), a także zastosowanej instalacji grzewczej rozprowadzającej ciepło wewnątrz pomieszczeń (najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie płaszczyznowe lub inne urządzenia niskotemperaturowe).

Choć koszty eksploatacji pompy ciepła są uzależnione od wielu czynników, szacuje się, że dla domu o powierzchni 150 m2 wynoszą one rocznie około 1500 zł, w przypadku ogrzewania gazowego około 3000 zł, zaś elektryczne ogrzewanie budynku to wydatek około 6000 zł rocznie. Należy jednak uwzględnić, ze ceny energii elektrycznej, jak i gazu rosną, dlatego są to jedynie szacunkowe dane. Jak jednak widać, pompa ciepła to aktualnie najbardziej opłacalny system ogrzewania.

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Pompa ciepła jest obecnie uważana za najbardziej energooszczędne rozwiązanie, które zapewnia niskie koszty eksploatacji. Ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca – choć koszt inwestycji jest nieco wyższy, pompa ciepła gwarantuje znaczne oszczędności w porównaniu do innych systemów grzewczych. Możliwe jest również zapewnienie całkowicie bezkosztowego działania pompy ciepła w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej.

Co więcej, na pompę ciepła można uzyskać dofinasowanie oraz odliczyć ją od podatku dochodowego. Wszystkie te czynniki sprawiają, że inwestycja w pompę ciepła może zwrócić się już po około 7-8 latach. Jej wydajna praca jest z kolei przewidziana na nawet 50 lat – pompy ciepła wyróżniają się wieloletnią żywotnością.

Ogrzewanie pompą ciepła zapewnia również niezależność od podwyżek cen paliw opałowych. W ostatnich latach ceny gazu z roku na rok rosną, w związku z czym ogrzewanie gazowe staje się coraz droższe. Odnawialne źródła energii są ogólnodostępne i bezpłatne, co uniezależnia inwestora od dostaw i rosnących cen materiałów grzewczych.

Warto również zaznaczyć, że pompa ciepła posiada także wszechstronne zastosowanie. Można ją wykorzystywać jako źródło ciepła oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Co więcej, wiele modeli posiada funkcję chłodzenia, dzięki czemu nie trzeba instalować dodatkowego urządzenia, jakim jest klimatyzator.

Na co zwrócić uwagę, aby pompa ciepła do ogrzewania domu była opłacalna?

Zadając sobie pytanie, czy pompa ciepła się opłaca, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę koszt jej zakupu oraz szacowane koszty eksploatacji. Niezbędne wydaje się także uwzględnienie kilku istotnych czynników wpływających na wydajność pompy ciepła:

 • Bardzo ważny jest odpowiedni dobór mocy pompy ciepła do zapotrzebowania energetycznego budynku,
 • Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, jakie posiada pompa ciepła, w tym COP informujący o efektywności oraz zakres temperaturowy jej pracy,
 • Duże znaczenie ma prawidłowy montaż pompy ciepła, dlatego to zadanie należy powierzyć ekspertom,
 • Należy odpowiednio dobrać górne źródło ciepła – najlepiej, aby była to instalacja niskotemperaturowa – montaż pompy ciepła w przypadku tradycyjnych grzejników może być nieopłacalny,
 • W zapewnieniu całkowicie bezpłatnego działania pompy ciepła, a zatem bardzo wysokiej rentowności inwestycji, pomocne jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która dostarcza bezpłatny prąd niezbędny do zapewniania napędu sprężarki w pompie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Szybki kontakt
  Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

  Nasza oferta

  Fotowoltaika

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Pompy Ciepła

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Magazyny energii

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY

  Kredyty/Pożyczki

  Bezpłatne porównanie ofert
  PORÓWNAJ OFERTY