Co to jest inwerter fotowoltaiczny?

Portal Energia

Ocena:

[0/5.0 0 głosów]

Brak ocen

Inwerter solarny, znany również jako falownik fotowoltaiczny, to element niezbędny do pracy instalacji fotowoltaicznej. Ma on za zadanie przemieniać prąd stały wygenerowany prze panele fotowoltaiczne w prąd przemienny, który może zostać wysłany do sieci elektrycznej w celu zasilania urządzeń elektrycznych w domach, firmach, gospodarstwach rolnych czy instytucjach. Dowiedz się, co to jest inwerter solarny, jakie pełni funkcje i jakie są jego rodzaje!

Inwerter fotowoltaiczny – co to takiego?

Fotowoltaika to technologia, dzięki której zyskać można energię elektryczną z energii słonecznej. Panele słoneczne korzystając z promieniowania słonecznego wytwarzają prąd stały, który nie jest odpowiedni do zasilania gniazdek elektrycznych. Prąd stały musi zostać zamieniony w prąd przemienny o odpowiednich parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia, czyli czyli 230/400 V. W tym celu konieczne jest działanie inwertera, który przekształca napięcie stałe w przemienne o prawidłowej wartości.

Inwertery fotowoltaiczne (zwane także jako inwertery solarne lub falowniki fotowoltaiczne) to urządzenia, których głównym zadaniem jest przekształcenie prądu stałego, jaki wytwarzają panele fotowoltaiczne, w prąd zmienny. To jednak nie wszystkie funkcje, jakie pełni falownik fotowoltaiczny. Wśród jego zadań znajdują się:

  • synchronizacja instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną – inwerter przelicza ilość energii elektrycznej, przesyła nadwyżki do sieci energetycznej, a także pobiera energię elektryczną z sieci w przypadku niedoborów,
  • monitorowanie pracy systemu fotowoltaicznego, a także przesyłanie informacji o ewentualnych awariach,
  • rejestracja danych eksploatacyjnych dotyczących pracy instalacji fotowoltaicznej, w tym ilości wytwarzanej energii,
  • śledzenie MPPT – inwerter śledzi maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych – dzięki tej funkcji można uzyskać nawet o 20% więcej energii elektrycznej,
  • pełni funkcję automatycznego rozłącznika w przypadku awarii.

Instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby działać bez inwertera. Niezwykle ważny jest odpowiedni dobór urządzenia – od jego pracy zależy funkcjonowanie całego systemu. Należy zwrócić uwagę na parametry takie jak moc inwertera, sprawność inwertera, niezawodność, stopień ochrony IP. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z wpisu: Jaki inwerter do fotowoltaiki wybrać?

Rodzaje inwerterów

Dobór inwertera jest niezwykle istotny dla prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej. W celu podjęcia odpowiedniej decyzji warto zapoznać się z rodzajami urządzeń, jakie oferuje rynek. Ze względu na sposób podłączenia do sieci energetycznej wyróżnia się:

Inwerter off-grid (wyspowy)

Inwertery wyspowe nie są połączone z siecią energetyczną i nie odprowadzają do niej nadwyżek wyprodukowanej energii. Zapewniają one możliwość ładowania akumulatorów, w których gromadzone są powstałe nadwyżki. Falownik wyspowy zapewnia niezależność od ewentualnych przerw w dostawie prądu z sieci, w tym od wszelkich awarii.

Inwerter on-grid (sieciowy)

Inwertery sieciowe są podłączone do sieci energetycznej. Nawiązują one połączenie z siecią i przesyłają do niej wyprodukowaną nadwyżkę, którą jednak można odzyskać jedynie w 80%, co jest wynikiem bilansowania wprowadzanej energii (system opustów). Falownik sieciowy nie ma możliwości ładowania akumulatorów, a także uniemożliwia produkcję prądu przez instalację fotowoltaiczną w przypadku zaniku napięcia z sieci, czyli przerw w dostawie prądu.

Inwerter hybrydowy

Inwertery hybrydowe łączą w sobie działanie inwerterów wyspowych i sieciowych. Pozwalają one na współpracę z siecią energetyczną, a jednocześnie dają możliwość ładowania akumulatorów.

Inwertery solarne można również podzielić pod względem ilości faz, do których przyłącza się falownik:

Inwerter jednofazowy

Inwertery jednofazowe obsługują jedną fazę. Wykorzystywane są do mniejszych instalacji, o mocy do 2-3 kW.

Inwerter trójfazowy

Inwertery trójfazowe przeznaczone są do większych instalacji, o mocy wyższej niż 3kW. Można je jednak również zastosować w przypadku instalacji o niższej mocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szybki kontakt
    Chcesz skonsultować się z inżynierem lub projektantem? Zostaw swoje dane.

    Nasza oferta

    Fotowoltaika

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Pompy Ciepła

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Magazyny energii

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY

    Kredyty/Pożyczki

    Bezpłatne porównanie ofert
    PORÓWNAJ OFERTY